komiksy
Angelika

Scenarzyści to goście od wymyślenia historii, pisania dialogów, czasem też od tworzenia storyboardu czy choćby rozpisania na plansze i kadry. Myślicie, że ktoś ich kojarzy? Przecież efekt ich pracy – w odróżnieniu od imponującego portfolio rysownika – wygląda jak wyciąg bankowy. Kto przy zdrowych zmysłach zainteresuje się czymś takim? Jaki wydawca? Albo ktokolwiek, decydujący o tym wszystkim? Scenarzysta to końcówka komiksowego łańcucha pokarmowego. Wiecie jaka jest różnica między wydawcą komiksu, rysownikiem, inkerem, liternikiem, tłumaczem, składaczem a scenarzystą?

W „Robaczkach” poznacie odpowiedzi na powyższe pytania. Uchylimy przed wami kulisy komiksowego światka oraz wady i zalety życia z ojcem - komiksiarzem. Jak wygląda życie z twórcą opowieści obrazkowych? Czy warto tworzyć komiksy? Jak można na nich zarobić i czy trzeba umieć rysować, by uprawiać zawód komiksiarza? I co na to wszystko Misiek, syn Autora?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, musicie poznać „Robaczki”.

A czy Miśkowi komiks się podobał? Chłopiec w wywiadzie, udzielonym Kubie Jankowskiemu opowiadał o powstawaniu „Robaczków”:

Misiek: Tak. Na przykład taki, że – o tutaj – było małe kółko, a tu – duże. I podobał mi się odcinek, w którym jechałem samochodzikiem. Komiksy były bardzo śmieszne. Nie podobało mi się, że tatuś musi rysować i rysować, bo zamiast tego mógł się ze mną bawić.

„Robaczki” to jeden z nielicznych polskich komiksów autobiograficznych, skupiony na relacjach ojca z synem. Spora dawka humoru nie przysłania tu dość przykrej refleksji o rzeczywistości.

Dominik Szcześniak – scenarzysta i rysownik, autor scenariuszy m.in. do cyklu Dom Żałoby, albumów „Fotostory”, „Ksionz”, „Nikifor. Krynica oczami Nikifora”. Nakładem Wydawnictwa Komiksowego i Prószyński i S-ka ukazał się „Profesor Andrews”, adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk dokonana przez Dominika.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

PolishPopkulturę | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Robaczki czytałem, kiedy jeszcze ukazywały się pod szyldem "Hej, Misiek" jako komiks internetowy. Przeuroczy to był tytuł, rzecz o relacji ojca z synem. Wydanie albumowe rozbudowane zostało o kolejne rozdziały, które dodały do całości głębszy kontekst - w rezultacie otrzymaliśmy komiks o relacji ojca-KOMIKSIARZA z synem. Autor opowiada tu o tym, jak trudno jest być w dzisiejszych czasach dobrym rodzicem, o tym, jak trudno jest dziś być twórcą komiksów, oraz o tym, jak połączyć obie te role i nie zwariować. Z kart albumu bije mnóstwo rozbrajającego humoru, a same rozważania autora przepełnione są pewnego rodzaju uroczą, idealistyczną naiwnością, co w efekcie - po zakończeniu lektury - pozostawia po sobie jednak jakiś taki gorzkawy posmak. Bo świat jest brutalny, polskie komiksowo też jest brutalne - i choć tłumaczymy naszym dzieciom, by nie deptały robaczków, to sami w każdej chwili możemy zostać zdeptani przez bezwzględny bucior tego okrutnego, szarego świata. I - przynajmniej dla...

zaganka84 | 2018-08-01
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Zabawny, dobrze napisany i narysowany komiks. Mozna poczytac.

Qulturasłowa | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

James A. Owen, Joe Shuster, Fred Gallagher – to nazwiska znane wszystkim miłośnikom komiksów. Co trzeba zrobić, żeby zostać tak genialnym twórcą komiksów? Jak wygląda proces przygotowywania komiksu? Czy scenarzyści i rysownicy to naprawdę ludzie z innej planety, czy może są dokładnie tacy sami, jak my, mają takie same problemy? Tak naprawdę, najgorzej w tym całym cyklu pracy ma scenarzysta, którego osoba pozostaje niezauważona, pensja – marna. Na dodatek recenzenci wciąż mają o coś pretensję, maja czelność wyrażać swoje zdanie (bywa, że i negatywne), a co gorsza … czasami robią to zupełnie ignorując lekturę. I jak w takiej atmosferze tworzyć?
Być może odpowiedzi na niektóre z tych pytań znajdziemy w nieszablonowym komiksie „Robaczki” autorstwa Dominika Szcześniaka. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Komiksowego pozycja, to niezwykle osobista historia ojca i scenarzysty, którego codzienne życie dalekie jest od ideału, choć tak naprawdę mając taką żonę i wspaniałego syna, zapewne nie...

vexlubo | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

idealnie trafiona treść w moje ojcowsko - synkowe sprawy z naszym Mistrzem z grupy Krasnoludków.

jak czytałem oglądając morda mi sie uśmiechała nie raz nie dwa.

Nemen84 | 2018-05-25
Na półkach: One-shot, Przeczytane