Losy Polaków na terenach wschodnich w latach 1939 - 1945

Wydawnictwo: Roxan
OUN, UPA, Kresy Wschodnie

"Przed 1939 rokiem ludzie na tych terenach żyli w zgodzie, nie było większych różnic pomiędzy Polakami a Ukraińcami. W zasadzie nie było też antagonizmu. Nikt wówczas nie mógł przypuszczać, że kiedyś może dojść do takiej strasznej tragedii. W książce tej opisuję działalność jednej z najbardziej zbrodniczych organizacji nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA. Wiele miejsca poświęcam dramatowi...

Wiele miejsca poświęcam dramatowi oficerów polskich wywiezionych do łagrów radzieckich, jak również tragedii ludności cywilnej Kresów Wschodnich deportowanych w głąb Związku Radzieckiego.
Ponadto opisuję dość szczegółowo, jak przebiegła trudna akcja organizowania Wojska Polskiego na terenie ZSRR przez gen. Wł. Sikorskiego i Wł. Andersa oraz okoliczności wyprowadzenia dużej części tego wojska do Iranu i Iraku.
Wydarzenia opisywane w tej książce są bardzo bliskie memu sercu, ponieważ pochodząc z Kresów Wschodnich miałem możliwość być świadkiem niejednego wydarzenia i tragedii ludzkiej." - fragment wspomnień Szczepana Kurzymskiego

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!