Wiedeńska Apokalipsa. Eseje o kulturze austriackiej XX wieku

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
8387021954

Zbiór esejów o sztuce przełomu XIX i XX wieku. Odmalowują one literacką panoramę stolicy imperium, Wiednia, centrum kulturalnego epoki. W sztuce związanych z tym miejscem artystów ogniskują się, jak w soczewce, lęki i intuicje dotyczące nadciągającej katastrofy - końca pewnej epoki, jej linii granicznej - Wielkiej Wojny.

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

| 2015-08-14
Przeczytana: sierpień 2015

Po "1913. Rok przed burzą" Illiesa przyszedł czas na odświeżenie sobie dawno temu czytanej "Wiedeńskiej apokalipsy". Ta sama epoka, te same postaci, a jednak nasza rodzima artystka i pisarka w swoich esejach dotyka dużo mocniej korzeni rodzącego się nazizmu.

To inne rozłożenie akcentów, bardziej chmurny i pozbawiony skrzącej się ironii obraz, budzi dreszcz niepokoju, wybudza ze snu i ukazuje dobitniej koniec epoki, załamanie dawnych paradygmatów i narodziny nowego świata, przeczuwane intuicyjnie w wielu dziełach literackich, malarskich i muzycznych tamtego czasu.

Bardzo ciekawy jest ostatni rozdział o wiedeńskich akcjonistach (dodany w wydaniu II, rozszerzonym, WAB 1999), kończący książę opisem sztuki performatywnej tego czasu - małej apokalipsy poprzedzającej tę mającą niebawem nadejść dziejową burzę.

Jest więc "Wiedeńska apokalipsa" solidnym kawałkiem eseistyki, bogatym w fakty, skreślonym dobrym piórem, ale pisanym już mocno z perspektywy historii, przez co trudniej jest...