Małe szare komórki. Poirot w cytatach

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Little Grey Cells: The Quotable Poirot
Poirot, cytaty, Agatha Christie
Ag2S

Wymuskany mały Belg z zakręconym wąsem, dumny ze swoich „małych szarych komórek”, prawdziwy as skomplikowanych zagadek kryminalnych. Kojarzymy jego charakterystyczną sylwetkę, ale czy znamy go naprawdę/jego poglądy i upodobania? Co wiemy o tym ekscentrycznym geniuszu ukrytym za cudaczną fasadą? W książce zebrano wypowiedzi detektywa pochodzące z ponad 50 powieści i opowiadań z jego udziałem....

Co wiemy o tym ekscentrycznym geniuszu ukrytym za cudaczną fasadą?
W książce zebrano wypowiedzi detektywa pochodzące z ponad 50 powieści i opowiadań z jego udziałem. Niektóre zabawne, inne głębokie i przemyślane, zawsze zaskakujące. Pozwalają lepiej poznać słynnego eleganta w meloniku, a także docenić mądrość i poczucie humoru królowej kryminału, która stworzyła tę postać.
Książka zawiera też mało znany esej Agaty Christie o związku pisarki z jej najsłynniejszym bohaterem, związku, w którym miłość przeplata się z nienawiścią.

źródło opisu: http://publicat.pl/

źródło okładki: http://publicat.pl/

Agacha | 2019-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2019

Uwielbiam Poirota pod każdą postacią. Nawet jego mądrości życiowe są nie do podrobienia. A przy okazji można podszkolić angielski, bo ta mała książeczka jest dwujęzykowa.

Weronika | 2019-01-09
Przeczytana: 26 listopada 2018

Moja recenzja:

Maja Adamczyk | 2018-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2018

Małe szare komórki to zbiór cytatów Herkulesa Poirot, jednego z najsłynniejszych bohaterów książek Agathy Christie. Niski, drobny detektyw z charakterystycznymi wąsami to uosobienie sprytu, przenikliwości i elegancji. Każda zbrodnia jest dla niego zagadką, której rozwiązanie jest jedynie kwestią czasu. Ten niezwykle pewny siebie i świadomy swojej inteligencji ekscentryk, podbił serca czytelników i fanów Agathy Christie. I właśnie dla nich, w 125 rocznicę urodzin pisarki, wydany został zbiór najpopularniejszych powiedzeń Herkulesa Poirot.

Czemu tylko dla nich? Już spieszę wyjaśnić. Czytelnik, który nie jest zaznajomiony z pisarstwem Agathy Christie raczej nie znajdzie w tej niewielkiej książeczce nic odkrywczego i wartego uwagi. Cytaty sławnego bohatera kryminałów są dosyć bezbarwne i mało wyszukane. W książce możemy znaleźć aforyzmy dotyczące natury ludzkiej, kobiet, jedzenia, jak również umysłu przestępcy i pracy detektywa. Obejmują zatem wiele wątków prozy życia bohaterów....

Beata | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Uważam się za wielbicielkę i znawczynię przygód Herkulesa Poirot. Dlatego, gdy tylko zauważyłam, że pojawiło się na rynku dzieło/dziełko nawiązujące do kryminałów A. Christie, od razu podjęłam decyzję o zakupie.
Cóż, niestety spotkało mnie rozczarowanie. Książeczka ta to jedynie zbiór cytatów, wypowiedzi Poirota z różnych książek A. Christie. W dodatku niektóre z nich są inaczej przetłumaczone niż w wydanych na polskim rynku książkach, inaczej również niż w serialu z D. Suchetem, co nie przywołuje na myśl poszczególnych tytułów. Wypowiedź/list (trudno to określić) A. Christie o jej uczuciach względem stworzonego prze nią detektywa jest krótka i powierzchowna. A wszystko to bardzo ładnie oprawione, z ciekawą okładką i napisane nietypową czcionką. Treści jednak mało. Z bólem serca daję słabą ocenę.

Kasiek m | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Suza | 2016-08-21
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Postać Herkulesa Poirota jak na razie jest mi znana jedynie z kilku powieści Agaty Christie, kolejne mam dopiero w planach. Kiedy jednak zobaczyłam tak pięknie wydany i jednocześnie niezbyt drogi zbiór jego cytatów, nie wahałam się długo. Książka opatrzona została wstępem napisanym przez Agatę Christie. Autorka opowiada między innymi o tym, jak powstał Poirot oraz o swoim osobistym stosunku do tej postaci. Pomiędzy znajdziemy cytaty podzielone na najróżniejsze kategorie tematycznie.

"Widzi pan, jedną z zalet (lub wad) zawodu detektywa jest kontakt z kryminalistami. A od nich można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy."

Jak już pisałam, "Małe szare komórki" zostały pięknie wydane. Twarda oprawa, tak charakterystyczne dla Poirota wąsy na okładce (wypukłe, więc można je pomiziać :P), a i w środku nie brakuje ozdobników, choć całość pozostaje raczej minimalistyczna. Cieszy również lista...

Mądrości życiowe Herkulesa Poirota, czyli efekt działania małych szarych komórek niezawodnego belgijskiego detektywa.

Interesujący zbiór cytatów, choć bardzo krótki. Uwielbiam Herkulesa Poirota i po prostu kocham Agathę Christie za tę postać! Miło na chwilę usiąść i przeczytać mądrości życiowego mojego ulubionego detektywa, dzięki czemu mam całą postać Poirota w - że tak powiem - kupie (zwłaszcza tą wewnętrzną - obejmującą charakter i mentalność). Szkoda tylko, że tak mało cytatów jest w tej książce, ale nawet największemu laikowi w dziedzinie twórczości Christie ten zbiór dokładnie nakreśli całościową osobowość najlepszego na świecie literackiego detektywa!

Nemmiriel | 2016-02-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

'My name is Hercule Poirot and I am probably the greatest detective in the world.'
I've always assumed that Sherlock Holmes is the greatest one.
But whatever is the truth, I'm certain that the two damn brilliant detectives can share a place on the pedestal.

Iwona_C_ | 2016-01-18
Przeczytana: styczeń 2016

Niewielki melonik, wypielęgnowane wąsy, delikatny francuski akcent i ogromnie ego. Tego monsieur nie sposób pomylić z nikim innym. Herkules Poirot to jeden z najsławniejszych detektywów, jaki pojawił się na kartach kryminału. Czasem wzbudza naszą irytację, niekiedy sympatię, jednak niezależnie od naszych uczuć dzielnie kibicujemy mu, kiedy rozwiązuje swoje zagadki. A jego powiedzonka często zapadają nam w pamięć.

Małe szare komórki, Poirot w cytatach to właśnie zbiór najciekawszych wypowiedzi sławnego detektywa (cytaty umieszczone są po polsku i w oryginale). Jest to książka dla wielbicieli twórczości Agathy Christie i małego Belga. Całość została podzielona na kilka części np. O naturze ludzkiej, o prawdzie i kłamstwie, o śmierci, a także znalazły się cytaty związane z Hastingsem, wiernym towarzyszem Poirota w kilku powieściach. Kilka z cytatów nie do końca pasowało mi do tematyki działu, ale wszystkie niosą ze sobą jakieś przesłanie i pozwalają na lepsze poznanie najlepszego...

MałaPisareczka | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Czy jest ktoś, kto jeszcze nie zna Herkulesa Poirota - jednego z najsławniejszych literackich detektywów, stojącego na równi z Sherlockiem Holmesem? Na pewno nie! W końcu kto by nie miał przed oczyma wyobraźni tego wymuskanego małego Belga z zakręconym wąsem, pyszniącego się swoimi "małymi szarymi komóreczkami"? Przecież to prawdziwy mistrz w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, którego trzeba znać!

Może czas najwyższy dowiedzieć się o nim czegoś więcej aniżeli tylko wyglądu? Czy nie interesującymi są fakty, w jaki sposób ten niezwykły detektyw-geniusz spoglądał na życie, ludzi, kobiety, małżeństwa, kobiety czy na samego siebie?

Małe szare komóreczki. Poirot w cytatach to zbiór wypowiedzi detektywa pochodzących z ponad 50 utworów z jego udziałem. Niektóre zabawne, inne głębokie i przemyślne, zawsze jednak zaskakujące. Pozwalają lepiej poznać słynnego eleganta w meloniku, a także docenić mądrość i poczucie humoru królowej kryminału, która stworzyła tak niezwykłą postać.

Dodatkowo...