A potem przyszła wiosna

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Pola Gajda jest znaną aktorką. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę, żyje w zawrotnym tempie: praca na planie, wywiady, imprezy u producentów i związek z celebrytą. Jej życie nie jest jednak wyłącznie pasmem sukcesów i radości, bowiem prześladuje ją wścibski paparazzo. Pewnego dnia Pola znajduje w internecie zdjęcie swojego ukochanego z inną kobietą. W jednej chwili cały jej świat rozsypuje się...

Pewnego dnia Pola znajduje w internecie zdjęcie swojego ukochanego z inną kobietą. W jednej chwili cały jej świat rozsypuje się niczym zamek z piasku. Zdrada ukochanego tylko uwidacznia pustkę, w którą zamieniło się jej życie w blasku fleszy.

Agnieszka Olejnik w sposób niezwykle przekonujący ukazuje zarówno najczarniejszy smutek, jak i budzącą się na nowo nadzieję i radość życia. „A potem przyszła wiosna” to przepiękna opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl

źródło okładki: http://czwartastrona.pl

Oficjalna recenzja
Brylant książek: 905

Kobieca siła

Biorąc po raz pierwszy do ręki książkę Agnieszki Olejnik „A potem przyszła wiosna” i obserwując okładkę pomyślałam, że najpewniej będzie interesująca. Dziewczyna z niedzisiejszym i niemodnym, niemalże przedwojennym rowerem, z koszykiem kwiatów, wśród pól. Istna sielanka, zapachniało mi młodością i błogością. Poczułam się, jak bym znalazła ją przypadkiem w antykwariacie lub na babcinym strychu ale nie, ona pachniała nowością. Staromodna okładka narzuciła mi myśl, że to może być książka niebanalna i z klasą. Pomyślałam, no to wspaniale, nareszcie, uśmiech zagości na mojej twarzy, będzie relaks, pozytywne emocje i sama radość. A tym czasem…

Polę Gajdę, sławną aktorkę i celebrytkę poznajemy w chwilach rozpadu jej związku z Grzegorzem, również znanym aktorem. Aktorka żyje w ciągłym stresie i pośpiechu. Panicznie boi się fotoreporterów, którzy codziennie śledzą każdy ich ruch, poszukując tanich sensacji. Ma obsesję na punkcie swojego wyglądu, powoli wpada w sidła anoreksji. Pola kurczowo trzyma się tego związku i tej miłości, ponieważ wydaje jej się, że Grzegorz to wszystko, co ma. W głębi duszy czuje się całkowicie pusta, bez marzeń i planów. Oboje zrobią wszystko dla kariery, choć kobietę już dawno przestało takie życie cieszyć. Nagrania, ciągłe imprezy, sesje zdjęciowe, drogie ciuchy, kosmetyki i siłownia. Nie mają dla siebie czasu, nadchodzi kryzys, a oni częściej patrzą w lustro niż na siebie nawzajem. Kiedy Pola przypadkowo dowiaduje się o zdradzie swojego ukochanego ze znaną modelką, jej świat rozpada się na kawałki.

Głównym motywem przewijającym się przez powieść jest odrzucenie, samotność i zdrada ukochanej osoby, która w konsekwencji doprowadza do skrajnych zachowań i depresji. Nasza bohaterka z dnia na dzień zatraca się w coraz głębszej rozpaczy. Emocje, które przeżywa powodują, że staje się własnym cieniem. Całkowite zobojętnienie na siebie i własne potrzeby fizyczne i psychiczne doprowadzają do powolnego wyniszczania organizmu. Chwilami zagłębianie się w tekst staje się coraz bardziej bolesne i nasuwa się myśl, czy warto na własne życzenie umierać za życia przez człowieka, który nas skrzywdził? Tracić swoje piękno i młodość? Autorka w bardzo obrazowy i działający na wyobraźnię sposób przedstawiła moment, kiedy Pola stoi na moście z zamiarem zakończenia, jej zdaniem, bezsensownego życia. W pewnym momencie chce się krzyczeć. Oszalałaś?! Przez faceta? Z drugiej jednak strony, każdy kto zaznał nieszczęśliwej miłości w tym momencie będzie rozumiał jej ból i jej cierpienie. I to przewijające się porównywanie do tej drugiej kobiety, co ona ma, czego nie mam ja?

W odpowiednim momencie pojawia się postać tajemniczego fotografa Konrada, który wyciąga do niej bezinteresowną dłoń, co staje się początkiem całkowitej odmiany jej losu oraz bardzo powolnej, jednak całkowitej metamorfozy jej osobowości i zmian w życiu na lepsze. Pojawiają się również inne postacie, z początku osoby pozorne i zwyczajnie, z czasem stają się dla niej bliskimi oddanymi przyjaciółmi. Na horyzoncie pojawia się również prawdziwa miłość i spełnienie.

Dużym plusem książki było dla mnie powolne odkrywanie osobowości każdego z bohaterów i jego życiowej historii. Łapałam się niestety na myśleniu stereotypowym i zbytnim szufladkowaniu bohaterów. Przykładowo na pewnym etapie książki nasza piękna aktorka Pola poznaje dużo starszą od siebie, z pozoru nudną, łysą i bezzębną staruszkę panią Ulę. Z czasem wytwarza się pomiędzy nimi piękna relacja i przyjaźń, a pozornie nudna staruszka okazuje się bardzo interesującą osobą, która niejedno już w życiu przeżyła. I tak można by jeszcze wymieniać kolejne osoby, ale nie o to chodzi. Dobrze przemyślani bohaterowie i opowieści o nich. Właściwie każda opisana postać wydaje się być na swój sposób ciekawa i intrygująca.

Miło było obserwować wytrwałą choć trudną i powolną walkę o siebie i własne szczęście. Akceptację swoich niedoskonałości, zbytnich krągłości, odrzucenie ciągłego dążenia do doskonałości. Odrzucenie obsesji na punkcie swojego wyglądu. Pola Gajda okazuje się z czasem przebojową, fajną babką z marzeniami, charakterem i klasą.

Niezmiernie trudno jest mi oceniać i określać dla kogo przeznaczona jest ta książka, ponieważ moim zdaniem każdy z czytelników odbierze tą powieść inaczej. Inaczej będą odbierały ją osoby ze złamanym sercem lub takie, którym znajome są przedstawione wydarzenia, a zupełnie inaczej osoby szczęśliwe. Do osób wrażliwych ta książka na pewno przemówi. Reasumując jedno jest pewne ta książka to opowieść o kobiecej sile. O tym, że kobiety są wytrzymałe i wytrwałe i nawet jeśli chwilowo zostaną całkowicie złamane przez los, to zawsze odnajdą w sobie siłę, podniosą się aby w pięknym stylu rozkwitnąć na nowo.

Magdalena Wentrys

Kasiek | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Po książki Agnieszki Olejnik sięgam w ciemno, bo wiem, że mogę liczyć na wciągającą lekturę, która pozostawi we mnie ślad i na pewno zostanie w pamięci. Tak jest też tym razem. Różnorodność twórczości autorki jest zaskakująca. Czytając tę książkę zastanawiałam się czy to na pewno ta Agnieszka Olejnik, nawet sprawdziłam czy może nie ma jakiejś drugiej. Czytałam wszystkie jej książki, a każda kolejna bardzo różni się od poprzedniej. Nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać.
Ta pozycja wywarła na mnie ogromne wrażenie. Emocje przetaczały się przeze mnie od samego początku do ostatniej strony. Problemy, które zostały poruszone przez autorkę są bardzo istotne. Miłość, zdrada, trudne dzieciństwo, depresja, próby samobójcze - z tym wszystkim mamy do czynienia w tej historii. Autorka zaskakuje na każdym kroku. Albo następuje zwrot akcji, albo poznajemy kolejną tajemnicę z przeszłości Poli/Kasi. Fabuła jest tak skonstruowana, że nawet na moment nie straciłam zainteresowania.
Jak zwykle,...

boziaczek | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"A potem przyszła wiosna..." to książka, która nie jest zwykła powieścią dla kobiet, czytadełkiem. Jest to historia dziewczyny, która zdawała się mieć wszystko. Była zakochana, grała w filmach, wiodła życie celebrytki... W jednej chwili traci wszystko. Zdrada jej chłopaka rozpoczyna bardzo trudny okres w jej życiu, czas, w którym Pola musi sobie odpowiedzieć na pytanie: kim jest i jaki ma cel w życiu?
Książkę czyta się bardzo dobrze. Autorka wnikliwie analizuje przeżycia głównej bohaterki i pomaga czytelnikowi wczuć się w jej sytuację.
Polecam wszystkim czytelniczkom!

eduko7 | 2018-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Ileż emocji! Nieudane związki Kasi (Poli) i Konrada. Złe wspomnienia z przeszłości. Niezbyt dobry początek ich znajomości. Dla równowagi mądrość życiowa Uli i Stanisława. Dobro objawiające się w małych gestach. Odkrywanie tego, co rzeczywiście jest ważne. Nauka cieszenia się pięknem i prostotą otaczającego świata: „Ze zdumieniem odkrywałam, że wiele rzeczy na świecie jest >>tak po prostu<<. Chyba nie ma co komplikować spraw. Tak sobie pomyślałam.” Jednak dominują trudne tematy, złe doświadczenia oraz czarne charaktery, gotowe wykorzystać kogoś, nadużyć czyjegoś zaufania, stworzyć historię, jeśli fakty nie są wystarczająco sensacyjne. I to trochę przytłacza. Jak dla mnie za dużo wulgaryzmów. Nie brakuje ich w codziennym życiu (ulica, środki komunikacji, media), więc w lekturach ich nie szukam.

Książka, która zostanie ze mną na długo... Wywarła na mnie duże wrażenie...
Opowieść o tym co w życiu naprawdę jest ważne, zaskakująca, nietuzinkowa.
Sam tytuł wskazuje że po złym przychodzi dobre...
Tyle różnych emocji, które kłębią się w głównych bohaterach Kasi i Konradzie, mądrość i spokój pana Stanisława i pani Uli, nie mogłam się oderwać...
Polecam:)

Anna | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Na szczęście każdego z nas składa się nie tylko teraźniejszość, chwila obecna, ale także przeszłość, która nie powinna i nie może być dla nas obciążeniem, traumą, którą powinniśmy rozliczyć i - jeśli trzeba - wybaczyć.

Kasia Piter, aktorka znana pod pseudonimem Pola Gajda, jakkolwiek wydaje się wieść szczęśliwe życie, skrywa głęboko w duszy tajemnice z przeszłości, uśpione gdzieś na dnie, ale mające niewątpliwie wpływ na jej psychikę. Ma już za sobą rozwód, teraz tabloidy upubliczniają zdradę jej partnera, a sprawcą tego jest paparazzo imieniem Konrad. To całkowicie załamuje Polę; jej świat wali się w gruzy. Próbuje dwukrotnie odebrać sobie życie, ale za każdym razem ratuje ją właśnie ten, który obnażył prawdę o jej partnerze. Konrad w obawie o jej życie wywozi Polę na wieś pod Warszawę, jak się okazuje, do swego rodzinnego domu, gdzie dziewczyna dzięki cierpliwości, wyrozumiałości i duchowemu wsparciu jego ojca, powoli dźwiga się z głębokiej depresji. Po kilkutygodniowym...

Kachusek | 2018-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2018

Dobra książka, mocno nastawiona na pochwałę prostego życia. Bez parcia na szkło, wielką kasę i klasę. W którym bliskość z drugim człowiekiem jest taka ważna. Nie tylko z ukochanym, ale i z kimś, kto nas wysłucha (czasem pomilczy) i pomoże na życiowym zakręcie. Trochę martwiły mnie detektywistyczne zapędy Konrada, nie chciałabym by ktoś tak szperał w moim życiu, bez mojej wiedzy. Póki w grę wchodziło ratowanie życia, ok.. cel uświęca środki. Ale później, to już było trochę nie fair. Wolałabym mieć możliwość wyboru o czym chcę opowiedzieć, a o czym nie. Jednak czytało się świetnie, nawet mimo rumieniących się tak często głównych bohaterów ;)

andzia12 | 2016-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2016

Od czasu przeczytania pierwszej książki autorstwa A. Olejnik jestem pewna, że kolejne też będą fantastyczne.
Tym razem w „A potem przyszła wiosna” główna bohaterką jest aktorka, która straci wiarę w sens życia. Ale pomaga jej ktoś…
To historia o pokonywaniu własnych blokad, cierpieniu z powodu straty dziecka, brata i ojca, który odchodzi…
I czasami właśnie wiosna jest czasem ponownego budzenia się do życia i rozpoczynania wszystkiego od nowa.
Jak zwykle mądrą i zarazem piękna opowieść nie tylko o miłości.
Polecam!

Książka świetnie napisana, nietuzinkowa, zaskakująca, nie nudna.... a jednak moją ulubioną autorką Agnieszka Olejnik nie zostanie. Dlaczego?

Lubię historię optymistyczne i romantyczne, z dozą realizmu, ale napisane raczej lekko niż ciężko. Tu jest raczej ciężko. Dołująco wręcz. Nie chcę krytykować, ponieważ powieść ta jest naprawdę świetna i warta przeczytania ale zdecydowanie nie dla mnie. Szukam czegoś innego.

Autorkę jednak gorąco polecam. Klasa sama w sobie.

Madi | 2018-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2018

Piękna powieść o miłości,o szukaniu w życiu tego ,co jest najważniejsze w życiu.
Pełna emocji-zawiedziona miłość,śmierć dziecka,próby samobójcze ,depresja ,a w tym wszystkim bezinteresowna pomoc i pachnąca wiosną wieś.
Uważam,że każdemu z nas przydałaby się taka wieś ,w której mógłby odpocząć od codziennych problemów .
Książka wciąga,czyta się bardzo dobrze.

monika | 2016-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Powieść o tym co jest naprawdę w życiu ważne, o miłości i przyjaźni,o prostocie życia bez zawrotnej kariery i wielkich pieniędzy.