Kot wśród gołębi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Cat Among the Pigeons
Agatha Christie, kryminał
Róża_Bzowa

- Wydaje mi się, że jest tu coś złego - rzekła Eileen z namysłem. - Tak, jakby między nami był ktoś, kto do nas nie należy. - Spojrzała na niego, uśmiechnęła się, prawie roześmiała i powiedziała: - Kot wśród gołębi, to właśnie takie wrażenie.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1996

źródło okładki: własne

Jak to zwykle u Agathy Christie bywa, książka ma specyficzny klimat, który bardzo cenię i raz na jakiś czas po prostu muszę przeczytać coś tej autorki (wiadomo, czasami człowiek musi inaczej się udusi ;)).

Tym razem akcja dzieje się w szkole dla panien, jednak żadnych dziewczęcych chichów w niej nie ma, za to znajdzie się kilka trupów.
Poirot wkracza do akcji dość późno, przez chwilę się zaczęłam zastanawiać czy w ogóle się pojawi, na szczęście przybywa z odsieczą i rozwiązuje gładko całą intrygę.
Historia jak zwykle zagmatwana, a zakończenie daje pstryczek w nos.

Może i nie jest to jedna z lepszych książek Agathy, ale mimo wszystko trzyma poziom i czyta się ją całkiem przyjemnie.

Arek | 2017-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2017

Na książkę "Kot wśród gołębi" natknąłem się właściwie przypadkowo w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, zwanej Rajską.
Od jakiegoś czasu nie przeczytałem żadnej książki Pani Agathy Christie, więc że tak to nazwę, stęskniłem się.

Nie jest to literatura wysokich lotów, jeśli chodzi o mądre przemyślenia, to znalazłem tu tylko jedno.
Posiadanie klejnotów, może pozbawić człowieka wszystkiego, czyli życia.
Na początku w powieści mamy retrospekcję, która opisuje próbę ucieczki księcia Ali Yusufa. Niestety nieudaną, ginie w samolocie, którym wylatuje ze swoim przyjacielem Bobem Rawlinsonem.
Chce uciec ponieważ w jego kraju Ramacie, dochodzi do rewolucji, przeciwko jego władzy.
Jednak nie sama rewolucja nas interesuje, książę ma klejnoty warte pół miliona funtów.
Powierza je przyjacielowi Bobowi, a ten znajduje sposób wywiezienia ich z Ramatu, do Anglii.

Jednak większość akcji toczy się w szkole dla dziewcząt, w Meadowbank.
Dochodzi tam do trzech morderstw, których wyjaśnienie jest...

chrispu | 2014-11-24

Bardzo lekko napisany kryminał. Do pochłonięcia w 1 -2 dni. Z dużą ilością dialogów, niewielką (jak na tę pisarkę) ilością bohaterów i pobocznych, rozpraszających wątków. I co jest fajne - uważny czytelnik może sam rozwiązać zagadkę - sporo jest przydatnych informacji. Dodatkowo zaskoczony zostałem, czytając, humorem autorki. Tego się tu nie spodziewałem. Tak więc, jak zbierze się to wszystko w całość - wychodzi z tego przyjemna w odbiorze książka, bez jakichś nudnych dłużyzn (no może z wyjątkiem pierwszych kilku stron - lecz kto powiedział, że trup ma być już w pierwszym akapicie), z akcją posuwającą się dość szybko naprzód.
Oczywiście osoby, które najpierw oglądały serial nakręcony na podstawie książek, zabawę będą miały w pewnym sensie mniejszą ale z drugiej strony jest frajda z porównywania (a w serialu to było tak..).
Mnie osobiście to nie przeszkadzało, a wręcz uprzyjemniało lekturę (postacie z książki przybierały konkretne, znane z serialu twarze).

nadzieja1925 | 2016-03-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 08 marca 2016

„Kot wśród gołębi, to właśnie takie wrażenie. My wszystkie jesteśmy gołębiami, a między nami jest kot. My jednak nie potrafimy go dostrzec.”
„MORDERSTWO W SZKOLE DLA DZIEWCZĄT” – głosi okładka. Ekskluzywna szkoła, stała się nagle powszednim miejscem do zabijania nauczycielek. A po pierwszym zabójstwie – nic nie wiadomo na temat osoby zabitej, mordercy, motywów itp. W trakcie kolejnych rzezi następuje dopiero przełom w śledztwie... choć może źle to ubrała w słowa. Pewna mądra dziewczynka bawi się w małego detektywa i odkrywa motyw, reszta należy do sławnego pana Poirota.
„Nie widzieć złam nie słyszeć zła, nie myśleć o niczym złym.”
Proponuję zacząć czytać od wydarzeń po morderstwie. Początek dłuży się niemiłosiernie, a bez tych kilkudziesięciu stron książka byłaby lepsza. Jestem również rozczarowana, że Herkules Poirot pojawił się dopiero na sam koniec książki, gdyż był najlepszą postacią w całej książce. I ostatnim zażaleniem, którego musicie wysłuchać jest zarzut! Tyle słyszałam o...

Dominika | 2017-09-20
Przeczytana: 19 września 2017

Szkoła dla dziewcząt w Meadowbank, jedna z najlepszych w całej Anglii, składająca się z uczennic, nauczycielek i służby - brzmi niewinnie, ale wsród tych gołębi znajduje się kot. To osoba o niecnych zamiarach, które szybko odgadujemy, bo naprowadzają na nie pierwsze rozdziały, nieznana jest tylko jej tożsamość. A podejrzanych jest kilku...

Herkules Poirot pojawia się dość późno, w momencie dla mnie zaskakującym, ale pozytywnie. Tylko jakoś szybko dochodzi do tej prawdy (którą wyjaśnia w swoim belgijskim stylu), dlatego czytelnik może poczuć się dziwnie, jest zauważalny pewien przeskok, wyjątek od reguły.

Trzy morderstwa (Christie lubiła chyba tę liczbę) i jedno porwanie - obwiniałam za te wszystkie przestępstwa jedną osobę (prawie że bezmyślnie), pomyliłam się w trzech czwartych, czyli odgadłam jedno. :D Ile ludzi odpowiada za resztę nie zdradzę, ale mogę powiedzieć, że według mnie zostało to roztropnie pomyślane.

filozof | 2016-07-06

Jak na książkę z Poirotem,to była taka sobie.
Pewnie nie każdy się zgodzi z moją opinią.
Ale,w wielu momentach czytania troszkę się nudziłem.
Może pomysł był dobry,zabójstwa nauczycielek,nawiązanie do czasów wojny.
Ale,ja to książkę nie zaliczam do udanych.
Niestety,ale troszkę się rozczarowałem.

Joanna | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

nie wiem dlaczego książki Agathy Christie nie porwały mojego serca. przecież tak bardzo lubię kryminały. a tu taki pech. bardzo się męczę czytając. i przepraszam za te słowa wszystkich fanów autorki.
pomysł fajny: klejnoty, szejk, no i oczywiście morderstwo. gdyby nie ustraszony Herkules Poirot nie wiadomo jak by się to skończyło...

Agatha Christie jest wg mnie najlepszą pisarką, jeśli chodzi o powieści kryminalne. A Herkules Poirot to najgenialniejsza postać detektywistyczna jaką poznałam! "Kot wśród gołębi" bardzo, ale to bardzo mi się podobał, Super, że akcja działa się w szkole - jakoś klimaty, z których niedawno wyszłam, przypadają mi wybitnie do gustu. Do tego historia jak z najlepszego filmu sensacyjnego - poszukiwania klejnotów, porwania, morderstwa. Zdecydowanie polecam tą książkę!

Paweł | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

W tej książce ma się do czynienia z niebanalną fabułą. Wydarzenia, które przedstawia Christie sięgają nie tylko miejsca, gdzie rozgrywa się główna akcja. Wiele wątków sprawia, że akcja toczy się w szybki sposób i do końca nie jest się pewnym co tak naprawdę będzie kumulacją ,,wybuchu" akcji. Christie przedstawiła ciekawą historię szkoły dla dziewczynek, bliski wpływ Wschodu na rozgrywane wydarzenia i wielu ciekawych bohaterów. Nagle to wszystko łączy się w pewną całosć i wynikają z tego dziwne morderstwa, których nikt się nie spodziewał. Gdy każdy jest bezradny to komisarz prowadzący sprawę morderstw w późniejszej współpracy z Poirotem wynajdują prawdziwe wytłumaczenie. Kolejny raz Agata Christie pokazała co to znaczy spokojne budowanie akcji z dreszczykiem emocji. Polecam.

Anda | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

kolejny świetny kryminał , Agatha Christie nie zawodzi
ciekawa fabuła wciąga czytelnika od początku do końca