rozwiń zwiń

Kampania mołdawska Jana III roku 1691.

Okładka książki Kampania mołdawska Jana III roku 1691.
Przemysław Smolarek Wydawnictwo: Napoleon V historia
110 str. 1 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2015-07-16
Data 1. wyd. pol.:
2015-07-16
Liczba stron:
110
Czas czytania
1 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378892670
Tagi:
historia Polski Jan III Sobieski nowożytność
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1859
115

Na półkach: , ,

Książka Smolarka została napisana w 1948 r., lecz nigdy nie została wydana - choć Jan Wimmer i Marek Wagner, to właśnie na niej opierali się opisując kampanię mołdawską Jana III Sobieskiego z 1691 roku. Zresztą, inicjatorem wydania tej pracy był sam Jan Wimmer. Przedsięwzięcie było zaś warte świeczki, ze względu na niebanalna sylwetkę autora, żołnierza Armii Krajowej, bramkarza Wisły Kraków, a później twórcy i dyrektora Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kim jest Przemysław Smolarek? Otóż to ostatni uczeń Władysława Konopczyńskiego - i jeden z nielicznych, którzy do końca życia swego mistrza zachowali się fair (inni, w obawie przed aparatem władzy ludowej unikali nawet powiedzenia dzień dobry, by komuniści nie szurnęli ich z UJ-otu).

Co do samej pracy - mimo upływu 70, wciąż zachowuje ogromną wartość. Niemniej, redakcja wprowadziła też pewne objaśnienia w oparciu o nowa literaturę, by książka mogła być jeszcze lepsza. Ja liczę na duży odbiór tej pracy, bo język świetny - a długa nie jest.

Wydanie świetne, kawałek solidnej pracy. Biogram profesora, pozwala na zapoznanie się z postacią, tego trochę zapomnianego patrioty, żołnierza AK, członka opozycji z lat osiemdziesiątych. Dobrym pomysłem było dodanie bibliografii uzupełniającej, zawierającej wykaz prac o wojnie, powstałych po 1948 roku, swoją drogą ciekawe, jak dla porównania, prezentuje się artykuł biografa Marysieńki o tej kampanii z 1992 roku. I czy ten rzadki do zdobycia, tekst, powstały w 1882 roku w Biesiadzie Literackiej, o wyprawie 1691 roku, z jakiego korzystał Smolarek, jest dostępny w sieci?? Książka jest napisana w bardzo przystępnym stylu, podobnym do stylu Konopczyńskiego, więc jeśli ktoś ceni dzieła twórcy "Konfederacji Barskiej", to jest to, pozycja obowiązkowa do przeczytania. Świetnie nakreślone tło polityczne kampanii tegoż roku. Autor jest chyba, odrobinę zbyt surowy, dla naszego dowództwa, cóż mógł zrobić Jan III Sobieski i jego wodzowie, gdy orda tatarska walczyć nie chciała? Czytam książkę, równocześnie z "Pamiętnikami Sarneckiego", aby porównać opisy tej wyprawy, nasuwa mi się pytanie trochę poboczne: Tatarzy wycieli serce zabitemu porucznikowi Wildze. Wprawdzie Kałmucy w bitwie nad Basią wycieli jednemu z litewskich rycerzy serce, ale u Tatarów pierwszy raz się z tym spotykam. Czy to był u nich, jakiś zwyczaj, jak u plemion pierwotnych, aby posiąść siłę pokonanego wojownika, czy tylko sposób na pohańbienie zwłok? Czy towarzysz litewski Kościuszko, któremu Tatarzy ranili konia to przodek Naczelnika, a ranny w potyczce pan Żeligowski to przodek zdobywcy Wilna z XX wieku? Te pytania pozostawiają język zapytania, element niedopowiedzenia, czyli coś co uwielbiam i na dodatek w naukowej książce historycznej! Pierwszy raz ktoś mnie zagiął z tej tematyki! Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy, erudycji, stylu i języku autora. Ogromne podziękowania i wyrazy uznania wobec autora za napisanie "Kampanii mołdawskiej Jana III roku 1691". Takich prac więcej w polskiej nauce historycznej!!! Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników i znawców polskiej wojskowości nowożytnej. Zdecydowanie polecam wszystkim książkoholikom, miłośnikom historii Polski (zwłaszcza okresu nowożytnego) oraz poszukiwaczom prawdy. :) :) :)

Książka Smolarka została napisana w 1948 r., lecz nigdy nie została wydana - choć Jan Wimmer i Marek Wagner, to właśnie na niej opierali się opisując kampanię mołdawską Jana III Sobieskiego z 1691 roku. Zresztą, inicjatorem wydania tej pracy był sam Jan Wimmer. Przedsięwzięcie było zaś warte świeczki, ze względu na niebanalna sylwetkę autora, żołnierza Armii Krajowej,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    1
  • Rzplita
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • historia
    1
  • Biografie i wspomnienia
    1
  • Militaria
    1
  • Mołdawia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kampania mołdawska Jana III roku 1691.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne