Spowiedź

Wydawnictwo: Videograf
karollllllla

Olga Wagner – redaktor jednego z warszawskich wydawnictw – dostaje poruszający tekst, który jak się okazuje, nawiązuje do dramatu, jaki rozegrał się w jej rodzinnym miasteczku Ogrody. Poruszona samobójstwem swojej dawnej koleżanki i zabójstwem jej matki postanawia na własną rękę wyjaśnić tajemnicę ich śmierci. Nie wierzy w ustaloną przez policję wersję wydarzeń i przenosi się na jakiś czas do Ogrodów, by zbadać okoliczności sprawy. Z każdym dniem przekonuje się, że oba zgony mają związek z wydarzeniami z czasów wojny i okresu zrywu solidarnościowego. Żmudne docieranie do prawdy pozwala jej zgłębić mroczną przeszłość tego sielskiego miasteczka – przeszłość, która wciąż odciska na wszystkich swoje piętno i decyduje o losach kilku pokoleń mieszkańców Ogrodów.

źródło opisu: http://www.empik.com/spowiedz-mackiewicz-tomasz,p1113450858,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/spowiedz-mackiewicz-tomasz,p1113450858,ksiazka-p

giovanna | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zastanawialam sie nad ocena: czy dac piec, czy szesc gwiazdek. Ksiazka niezla, ale jak dla mnie jakas taka "niedokonczona", brakowalo mi wytlumaczenia tego tajemmniczego kultu, ktorego wyznawcami byli przodkowie bohaterow. Jest tylko kilka zdan o tajemniczej postaci bodajze z 1878 roku, ktora wraca do kraju szerzyc jakas tajemnicza wiare i potem tylko, ze przodkowie byli jej wyznawcami i dlatego zabili Adlera i jego narzeczona ... Jakos jak dla mnie za malo, chcialabym wiedziec wiecej ...

Wielbicielka-książek | 2016-06-29

""Za dużo tych zagadek - pomyślała Olga, wracając do domu. -
A podobno nie ma zbrodni doskonałej, są tylko niedoskonałe śledztwa".
To zdanie mobilizowało ją i dodawało otuchy.
Jednak im dalej w las, tym mniej była skłonna wierzyć w podobne frazesy.
Istnieją jednak zbrodnie doskonałe. Niekoniecznie doskonale zaplanowane,
bo czasem najgłupsze
i najbardziej pospolite przestępstwo może się okazać niemożliwe do wykrycia.
Każde śledztwo przypomina w końcu układanie niekompletnych puzzli.
Gdyby wszystkie elementy układanki znajdowały się na swoim miejscu,
nie byłoby potrzeby dochodzić prawdy. Kto? Jak? Dlaczego?
Szukanie odpowiedzi na te pytania to nic innego, jak próby odnalezienia brakujących części.
A ilu elementów brakowało w przypadku zabójstwa Krajewskiej? Nie wiedziała tego jeszcze.
Nie wiedziała nawet, czy w ogóle kiedykolwiek wszystkie je uporządkuje."

Zapewne każdy z Was zdążył zauważyć, że od dawna na blogu nie pojawiła się żadna recenzja dobrego kryminału, co nie...

zksiazkawreku | 2016-05-23
Przeczytana: 22 maja 2016

_______________________________________________________________________

Muszę przyznać szczerze, że do tej książki podchodziłam dość sceptycznie. Głównie dlatego, że znajome mi są tylko kryminały Tess Gerritsen i nie dałam się skusić na innego autora tego gatunku. Nie chciałam rozczarowania, bo wiem, że Gerritsen jest mistrzem tego gatunku. Na moje szczęście "Spowiedź" mnie nie rozczarowała, a nawet bardzo pozytywnie zaskoczyła.

Olga Wagner jest redaktorką jednego z warszawskich wydawnictw. Pewnego dnia w je ręce trafia tekst (prawdopodobnie zalążek książki), który jest nawiązaniem do dramatu jaki wydarzył się w jej rodzinnej miejscowości - Ogrody. Policja znalazła tam zwłoki dwojga osób - księdza i kobiety, która była matką koleżanki Olgi. Sprawa zabójstwa była prosta i została bardzo szybko wyjaśniona i zamknięta. Niestety córka poszkodowanej - Edyta, nie wierzy w oficjalne ustalenia śledztwa i postanawia szukać odpowiedzi na własną rękę....

Mecha_Kulturacja | 2016-03-12

Spowiedź trudno jednoznacznie ocenić. Mackiewicz zasłużył i na pochwałę, i na krytykę. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jest to jego debiutancka powieść, śmiało można dać autorowi kredyt zaufania. Sądzę, że jego warsztat na pewno się poprawi, a o historię można być spokojnym. Autor wie, jak zaciekawić czytelnika.

Cała recenzja: http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/03/tomasz-mackiewicz-spowiedz-recenzja.html

Qulturasłowa | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

„Cholerna zagadka owinięta w pieprzoną tajemnicę, wewnątrz zastanej enigmy” – tymi słowami można określić niejedno śledztwo sprzed lat, które do dnia dzisiejszego nie doczekało się rozwiązania. Wszystkie tajemnicze zaginięcia, zwłoki, które nie mogą już zdradzić swojego oprawcy intrygują, a jednocześnie budzą pewna obawę. W końcu po ulicach wciąż chodzą osoby, które dopuściły się tych zbrodni i tylko splot różnych okoliczności, perfekcja w działaniu przestępców, a także niekompetencja śledczych sprawiła, że nie zostali oni zdemaskowani. I choć mówi się, że nie ma zbrodni doskonałej, to liczne śledztwa, zamknięte z powodu niewykrycia sprawców, wydają się zadawać kłam tym słowom.
Podobnie wygląda sprawa morderstwa, w którego wykrycie angażuje się Olga Wagner, redaktorka jednego z warszawskich wydawnictw, miłośniczka tajemnic i tropienia przestępców na własną rękę. Historia jej najnowszych poszukiwań, zainicjowanych tajemniczym rękopisem, została opisana przez Tomasza Mackiewicza, we...

Zakładka | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Czytając opis, byłam bardzo zaintrygowana fabułą ”Spowiedzi”. Mimo iż przypominała mi ona lekko inne kryminały, to byłam bardzo zainteresowana faktem prowadzenia śledztwa na własną rękę. Wiadomo redaktorzy i dziennikarze to bardzo dociekliwe osoby! Czy książka mi się spodoba? Tak, choć nie była ona jakoś specjalnie wyjątkowa pod względem czerpania radości z jej czytania. Oczywiście nie była zła, ale spodziewałam się czegoś więcej.

Co do fabuły to jak już powiedziałam była ciekawa. Autor dość dobrze poprowadził całą fabułę, budując napięcie i zainteresowanie książką. I mimo iż pomysł był naprawdę dobry, to jego wykonanie już niekoniecznie. Przeszkadzało mi, iż „wbicie się” w tę historię zajęło mi zbyt dużo czasu. Początek troszkę i się dłużył i był lekko nużący. Na szczęście im dalej się w te historię zagłębiałam, tym moja ocena rosła.

A co z bohaterami? Nie wywarli oni na mnie wielkiego wrażenia, ale czytało się o nich dobrze. Z pewnością nie zapamiętam ich na długo, w...

Anna | 2016-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2016

Jak na debiut - całkiem ciekawy kryminał.
Jest morderstwo, dwa samobójstwa w niewielkim odstępie czasu, prowadzone policyjne śledztwo, wiele niewiadomych i tajemnic z przeszłości, no i główna bohaterka - Olga Wagner, redaktorka jednego z warszawskich wydawnictw, do której trafia dobrze zapowiadający się tekst powieści, autorstwa jej nieżyjącej koleżanki z Ogrodów, gdzie spędziła część swego życia. Ciekawość Olgi i niecodzienność tych śmierci, skłania ją do powęszenia wokół tej sprawy, zwłaszcza, że o zabójstwo oskarżony został miejscowy proboszcz.
Książka, w mojej ocenie, nieco przekombinowana, za dużo w niej pobocznych wątków, zdarzeń, ale zamysł dobry, bo jednak zmusza, aby doczytać ją do końca i poznać prawdziwych sprawców i motywy jego działania. Mam nadzieję, że kolejne pozycje autora będą na wyższym poziomie, czego mu szczerze życzę.

Ula | 2016-01-27
Przeczytana: 2015 rok

W końcu mamy autora kryminałów, który ma doskonale opanowany warsztat językowy! Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki. Historia jest oryginalna, niebanalna, daje do myślenia, trzyma w napięciu.

Agata | 2016-01-24
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Spowiedź to polska powieść kryminalna, debiut Tomasza Mackiewicza.

W podwarszawskiej miejscowości Ogrody, na pozór spokojnej i idyllicznej dochodzi do tragedii, która szybko obiega cały kraj. Wierna parafianka zostaje zabita przez proboszcza, który zaraz po morderstwie popełnia samobójstwo. Córka ofiary nie może pogodzić się ze śmiercią matki i nie wierzy też w winę proboszcza, dlatego zaczyna prowadzić własne śledztwo. Kilka tygodni później, Olga Wagner, redaktorka jednego z warszawskich wydawnictw dostaje rękopis, którego autor twierdzi, że sprawa wygląda inaczej niż przedstawia ją policja. Redaktorka zaintrygowana całą sprawą jedzie do Ogrodów i zaczyna węszyć.

Fabuła i zagadka są dobrze skrojone. Pomimo tego, że można się domyślać, kto jest sprawcą, do końca nie ma pewności. Autor kieruje wydarzeniami w taki sposób, że w pewnym momencie nie wiadomo już kto jest ofiarą, a kto zawinił. Olga próbując rozwiązać zagadkę dociera do kolejnych ludzi, zaczyna współpracę z miejscowym...

Czytalski | 2015-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Tajemnica spowiedzi

Powieści Tomasza Mackiewicza patronuje mój ulubiony portal, czyli eKulturalni.pl. Dzięki temu miałem okazję poznać nowego autora.

Podwarszawską miejscowością Ogrody wstrząsa tragedia. Jedna z mieszkanek zostaje zabita przez proboszcza, który popełnia samobójstwo, kiedy zostaje nakryty na zakopywaniu ciała kobiety. Kilka tygodni później Olga Wagner, pracownica stołecznego wydawnictwa, dostaje fragment rękopisu, którego autorka twierdzi, że ustalenia policji nie są właściwe.

Na początek ostrzeżenie - nie czytajcie tylnej okładki książki, gdyż umieszczono na niej niemalże rozwiązanie zagadki. Na moje szczęście obejrzałem ją tylko pobieżnie, co zaoszczędziło mi nerwów.
"Spowiedź" to raczej typowy przedstawiciel kryminału prowincjonalnego - niewielka miejscowość, w której ludzi się znają od dziecka, tragedia, która ujawnia nieznane oblicze jej mieszkańców i przybysz z zewnątrz, który chce rozwiązać zagadkę. Tym razem "tym obcym" jest redaktorka...