Train Dreams

Picador
2012-05-22
2012-05-22
Inne

Krótkie dzieło, ale wystarczające żeby trochę się zastanowić nad pędzącym życiem podczas gdy bohater po stracie rodziny postanawia całkowicie ukryć się w pustym, powstałym na zniszczonym przez pozar obszarze i prowadzić odseparowane życie, pełne wspomnień. Książka nieco smutna, ale dobrze się czyta, nie ma sztucznego przeciągania sentencji.

Piękna prosta historia, która czyta się z wielką przyjemnością, a jednak losy bohatera zostają na długo z nami. Osobiście przypomina mi bardzo "Błogosławieństwo ziemi" Knuta Hamsuna.

Niesamowicie przyjemna lektura, o zdaje się zwyczajnym człowieku, wiodącym życie samotne, naznaczone pracą. Poznajemy jednak jego losy, przez same niezwykłe momenty, nierealistyczne przeżycia, senne przygody i wyjątkowe spotkania. To opowieść pełna duszy, pięknie opisująca obecną w niej przyrodę, świetnie budująca nastrojowy klimat. Pokazuje jak każde niepowtarzalne zdarzenie, formuje czar naszego żywota.

Nie wierzyłem za bardzo peanom na cześć pisarza o tak nijakim nazwisku. Już wierzę. Nazwisko nie jest istotne, a jego proza bardzo jest. To ten typ talentu, który bierze na warsztat dość zwyczajną historię, po czym opisuje ją jakby od niechcenia, bez żadnego napięcia czy nerwowości w tekście, niby bez fajerwerków, a czytelnikowi zapiera dech w piersiach! Proza, którą przeżywa się każdym nerwem, każdą komórką ciała.
Dziękuję, Oleńko, za ten podarek.

Z tym finałem nagrody Pulitzera to chyba trochę polecieli. Literatura dobra ale żeby od razu wybitna... nie jestem pewien.

Krótka, napisana urzekającym językiem powieść z amerykańskiego pogranicza, z połowy dziewiętnastego wieku. To historia prostego, niezwykle wytrzymałego mężczyzny, którego nie może złamać nawet największa tragedia. Bohater jest uosobieniem surowości i twardości pogranicza. Sposób podania opowieści jest podobny, surowy i konkretny, ale z pewną swoistą poezją w opisie. Losy bohatera nacechowane są dużym fatalizmem, korespondującym gdzieś z tym znanym z prozy Steinbecka lub nawet Cormaca MacCarthy'ego. A do tego mamy też coś na kształt realizmu magicznego, odrobinę niesamowitości w surowym świecie, gdzie zjawy czy duchy i postacie niby z baśni czy horrorów mogą ukazać realistyczne oblicze.
Ta krótka powieść, wciąga tak, że czyta się ją na raz, w jeden wieczór, ale wrażenie, jej posmak pozostaje na kolejne dni, nie sposób łatwo wyjść z tego okrutnego i smutnego świata.

Książka mnie nie urzekła. W niektórych momentach przyciągała moją uwagę, w większości jednak miałam problem, aby się przy niej skupić.

"Sny o pociągach" to powieść z pogranicza, ale nie tylko dlatego, że przedstawia życie człowieka, który właśnie na amerykańsko-kanadyjskim pograniczu próbuje układać sobie życie na początku XX wieku, ale również dlatego, że pokazuje świat na granicy humanizmu i brutalności, ludowej magii i naturalistycznej rzeczywistości. Los Grainiera, który zaznał ciężkiej pracy przy budowie kolei czy wyrębie lasów naznaczony jest stratą, samotnością, ale też prostotą i pewną pierwotną zależnością między człowiekiem, a naturą. W tle mamy czas wielkich cywilizacyjnych skoków, ale też pozostałości po niemal magicznej rzeczywistości z wieków poprzednich. Wszystko to w pięknej formie na zaledwie stu stronach

Po książkę sięgnąłem, gdyż Łukasz Orbitowski w moim ulubionym podkaście literackim “Posłowie” wspominał ją wiele razy. Zawsze z pewną nutką nostalgii, a nikt lepiej nie opowiada o książkach niż duet Orbitowski i Gociek.

„Bogu pustelnik w lesie jest potrzebny tak samo jak kapłan przy ołtarzu. Myślał pan kiedyś o tym?”

Niestety nie zostałem tak oczarowany jak wspomniani powyżej pisarze. Pewnie nie potrafię dostrzec tego co oni. Jeszcze mam za małą wiedzę i literacką wrażliwość. Historia prostego robotnika, który najmuje się różnych robót w połowie XX wieku nie wciągnęła mnie. Jego dość monotonny tryb życia przerywa wielka tragedia w postaci pożaru, który nadchodzi i pali do cna wszystko na swej drodze. Jego ziemię, krajobraz, dotychczasowe życie. W jednej chwili znika świat, który kochamy i zostaje nicość. Nie wiemy jak radzić sobie z taką traumą ale możemy obserwować powolny proces akceptacji straty przeplatany onirycznymi fragmentami (opowieści jego znajomego Indianina, dziecko wilk). Czy da się zlepić życie na nowo i dostrzec sens istnienia?

Rozbawiła mnie scena, w której Garinier, za namową kolegi o szemranej reputacji, pomaga w przeprowadzce pewnej wdowy, która stała się “obiektem westchnień” znajomego. Podczas jazdy wdowa zaczyna rozmawiać z głównym bohaterem o jej widokach na przyszłość, bez żadnych ogródek i masek, bo on sam jest tak jakby poza wszelkim życiem (społecznym i miłosnym). Dawno odpłynął i żyje w innym świecie, dzikiej natury i wspomnień.

Najbardziej w powieści podobał mi się poetycki język, piękny i zarazem oszczędny. Samej opowieści o upływającym czasie, samotności i braku sensu życia czegoś brakowało. Może ktoś mi pomoże i napisze czego ja nie dostrzegłem? Co pominąłem?

Niestety nie zostałem tak oczarowany jak wspomniani...

Historia życia Roberta Graniera, którego los nierozerwanie związany jest z powstającą w Stanach na początku XX wieku siecią kolei. Historia bardzo naturalistyczna, chwilami bolesna, mocno związana z otaczającą osadników przyrodą. Książka raczej z tych cieńszych, na jedno popołudnie lub ... przejażdżkę pociągiem przez Polskę :)

• USA
  • Przeczytane 2021