Dwie wieże

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Władca Pierścieni (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
2 756
2 493
1 963
1 201
The Lord of the Rings: The Two Towers
ArtuRTureK1

Druga część "Władcy Pierścieni", porywającej przygody, stworzonej z epickim rozmachem przez J.R.R. Tolkiena. Po śmierci Boromira i pojmaniu Merry'ego i Pippina rozbite Bractwo Pierścienia podąża niestrudzenie ku swemu przeznaczeniu, choć żaden z jego członków nie wie, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem,...

Po śmierci Boromira i pojmaniu Merry'ego i Pippina rozbite Bractwo Pierścienia podąża niestrudzenie ku swemu przeznaczeniu, choć żaden z jego członków nie wie, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul - przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia...

źródło opisu: sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: sklep.zysk.com.pl

Karol | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Nie jestem pewny czy jestem fanem tak wyraźnego podziału tej książki na dwie części. Bo o ile przez pierwszą połowę z Aragornem, Legolasem i Gimlim przebrnąłem bardzo szybko, o tyle druga część z Frodem i Samem momentami mi się dłużyła. Rozumiem że może nie ma między tymi częściami wyraźnego powiązania, aczkolwiek dla samej dynamiki wydarzeń byłoby chyba lepiej gdyby przeplatać wszystkie wątki.

Sam pomysł z rozdzieleniem drużyny - kapitalny. Aragorn, Legolas i Gimli to kapitalnie trio które uzupełnia się pod wszystkimi względami. Zawsze byłem też wielkim fanem tej przyjacielskiej rywalizacji między Elfem a Krasnoludem o to który z nich jest lepszym wojownikiem. Co prawda jest ona trochę mniej zacięta i bardziej uprzejma niż ją zapamiętałem, chyba była trochę ostrzej pokazana w filmach, aczkolwiek ten wątek to wciąż jedna z najlepszych rzeczy we "Władcy..."

Swoje pięć minut dostają też Merry i Pippin którzy są ciekawym dodatkiem do wyżej wspomnianej trójki. Co prawda ich...

Aesir | 2013-06-17
Przeczytana: styczeń 2005

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Im bliżej Mordoru, tym mroczniej, zwłaszcza w sercach protagonistów. Moc pierścienia coraz bardziej przejmuje kontrolę nad Frodem, zaś powołana w Rivendell drużyna ulega erozji, niczym Drugi Filar.
Powieść "Dwie Wieże" stanowi zdecydowanie najbardziej ponurą część Trylogii Tolkiena. Lektura tej książki niechybnie zamieni Czytelnika w bardzo atrakcyjnego społecznie emo-orka, jeżeli nie dostrzeże optymistycznego przesłania w tej posępnej, jak toaleta na stacji benzynowej, linii fabularnej. Pomimo klęsk i rozpadu grupy przetrwała przyjaźń i braterska więź wszystkich uczestników wyprawy. Siła owej solidarności rodzi pojednanie pomiędzy reprezentantami zwaśnionych ras, Lcholizem, znaczy Legolasem, oraz Gimlim, a także poczucie odpowiedzialności za los wziętych do niewoli hobbitów, Pippina i Merry'ego.
W drugim tomie "Władcy Pierścieni" rozwlekła, niczym wywód krytyka filmowego na temat ostatniej odsłony "American Pie", akcja powieści nabiera tempa. Wiele z podjętych w poprzednim...

Dia | 2014-01-12
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Drugi tom okazał się bardzo podobny do pierwszego… kontynuacja podróży. Ostatnie 20 stron były emocjonujące i to chyba tyle. Fanką Władcy Pierścienia nie zostanę ale przeczytam 3 tom, żeby nie krytykować jeśli 3 tom okaże się wciągający.

MadameFromLorien | 2014-02-01

Ta trylogia to największa i najwspanialsza przygoda jaką przeżyłam w życiu.

FannyBrawne | 2017-07-04

,,Dwie wieże” opowiadają o dalszych losach głównych bohaterów ,,Bractwa Pierścienia” po rozpadzie Bractwa, gdy jego dawni członkowie zostają rozdzieleni i muszą kontynuować swoje misje na własną rękę. Aragorn, Legolas, Merry i Pippin dążą do odzyskania tronu Gondoru i przywrócenie mu chwały, a w ich działaniach będzie im pomagał cudownie ocalony Gandalf. Natomiast Frodo i Sam kontynuują swoją wędrówkę, której celem ma być zniszczenie Jedynego Pierścienia. Okazuje się, że muszą sprzymierzyć się z dawnym posiadaczem Pierścienia, nieobliczalnym Gollumem. Natomiast ciemna moc Saurona coraz bardziej ogarnia Śródziemie.

Druga część podobała mi się nieco mniej, głównie ze względu na to, że zaczęły mi przeszkadzać szczegółowe opisy, które nic nie wnosiły do fabuły. Lepiej czytało mi się fragmenty z Aragornem i jego towarzyszami, nie tylko ze względu na to, że uwielbiam Aragorna, ale ich przygody wydawały mi się ciekawsze i bardziej dynamiczne. Poza tym, pojawia się postać Faramira, która...

Paweł | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Kontynuacja przygód Bractwa Pierścienia trwa nadal. Mimo rozdarcia grupy, każdy z uczestników przeżywa niesamowite przygody i doznania. Książka, podbnie jak część pierwsza trzyma w swej potędze wszystkiego: przygód, opisów przyrody, postaci, a przede wszystkim samej fabuły. Bardzo mi się podobała. Polecam!!!

Atramentowa Przystań | 2017-07-26
Przeczytana: 08 lipca 2017

Moim zdaniem najgorsza z całej trylogii. Idą i idą, i idą... A później walczą i walczą, i walczą.

Księga trzecia, czyli do połowy, nudna jak flaki z olejem, chociaż, gdy czyta się ją trzeci raz i odkrywa się coraz to nowe rzeczy, to zdaje się być lepsza, niż za pierwszym razem, kiedy to odłożyłam książkę, bo nie mogłam przez nią przebrnąć (zajęło mi to wtedy prawie 6 miesięcy).
Błogosławieństwem jest rozpoczęcie księgi czwartej. Paradoksalnie po okropnej pierwszej połowie, druga jest niemal rewelacyjna, za co, tak właściwie, książka dostaje ode mnie aż 7 gwiazdek. Mimo tych zbiegów okoliczności, które bez przerwy spotykają Drużynę Pierścienia i które notabene są dosyć surrealistyczne, książka przyciąga czytelnika i nie pozwala mu odejść. Człowiek nie może nawet zastanowić się, choć przez chwilę, nad przedziwnymi spotkaniami i zdarzeniami, ponieważ kolejne losy przyjaciół pociągają go ze sobą.

Po poznaniu wspaniałych entów, walecznego Faramira, okropnej Szeloby i po powrocie...

Michał Nosorowski | 2015-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Kolejna część przygód Drużyny Pierścienia przynosi wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Zdarzeń innych na pewno niż w ekranizacji ;-)
Gdzieś tam w tle trochę męczą mnie opisy wszystkich listków Fangornu, ale do tego po prostu trzeba się przyzwyczaić. Bo taki jest styl pisania Tolkiena. Cóż mogę powiedzieć więcej. Trylogia Władcy Pierścienia to absolutne minimum fana fantastyki. Polecam.

kamil9 | 2015-08-11

Drużyna pierścienia po rozdzieleniu przeżywa kolejne przygody .
Mnie najbardziej podobały się przygody Merry'ego i Pippina, a szczególnie wątek Entów.
Ogólnie to wiele opisów (czasami to aż za dużo) i stosunkowo mało akcji.
Więcej dzieje się w księdze III, a księga IV gdzie przedstawione są przygody Froda i Sama momentami jest nudnawa .Jedynie pod koniec zaczyna się coś dziać:)

Magdalena | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

O jacie! Jak drugi tom mną wstrząsnął! Zakończenie sprawiło, że nie mogłam spać spokojnie, dopóki nie dopadłam tomu trzecie. Zaś początek i dalsze przygody bohaterów sprawiły, iż znów w pełni zanurzyłam się w świecie pełnym niezwykłych i pięknych stworzeń.

W drugim tomie Drużyna Pierścienia zostaje rozdzielona, przez co mamy niejako dwie historie. Jedną z Powiernikiem Pierścienia i drugą - dotyczącą reszty drużyny.

Na początek mamy historię Drużyny Pierścienia czyli Aragona, Legolasa (którego ubóstwiam :D ), Gimlego, Merrego i Pippina. Tą część opowieści wręcz pochłaniałam. Przygody bohaterów były niezwykłe, niesamowite, wspaniałe.

Aragon pokazał jakim człowiekiem jest naprawdę. A jest człowiekiem, od którego wiele można się nauczyć. Trudno w świecie znaleźć drugiego tak prawego, honorowego, sprawiedliwego człeka jakim jest Aragon. Jego wierność zasadom, męstwo, oddanie swojej drodze mogą okazać się inspiracją, przykładem, by stać się choć odrobinę lepszym.

Legolas i Gimli to...