Hal

Bessatsu Margaret
2013-06-13
2013-06-13
japoński

Otrzymujemy świat, w którym roboty zastępują ludzi w większości zawodów. Tylko w przypadku zawodów wysokiego ryzyka ludzie są akceptowani. Dzieje się tak, ponieważ istnieje obawa, że roboty się zepsują i będziesz musiał zapłacić fortunę, aby je naprawić. Po stracie ukochanego Hala w katastrofie lotniczej Kurumi traci wolę życia, przestaje jeść i dbać o siebie. Aby jej pomóc, jej rodzina organizuje robota, który wygląda dokładnie jak Hal. Robot Hal uczy się o ludziach i emocjach i powoli sprawia, że Kurumi otwiera się przed nim i resztą świata. Dowiaduje się jednak również, że żaden robot nie zastąpi tego, co zagubione. Historia jest absolutnie piękna. Jedną rzeczą, która poruszyła moje serce, było to, jak postacie wymieniały ważne wiadomości za pośrednictwem Kostki Rubika. Aby osoba odkryła wiadomość, musi rozwiązać zagadkę. A wiadomości są bolesne.
Więcej na: https://www.monime.pl/manga-hal/

Spodziewałem się czegoś lepszego i bardziej wzruszającego. Manga ogólnie nie była zła , ale była słabsza niż myślałem. Choć koniec , gdy okazuję się , że Hal tak naprawdę żyję i nie jest robotem , a to jego ukochana zmarła i powstał robot na jej obraz by pomóc chłopkowi ruszyć dalej naprawdę mnie zaskoczył. I dzięki temu końcowi daję wyższą ocenę

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Hal ✿

W: Sięgacie po jednotomówki?

„Stałem się człowiekiem by przypomnieć Kyrumi by żyć”.

W innowacyjnym mieście Kioto, ludzie oraz roboty żyją w zgodzie.
Tam nikt nikogo nie dyskryminuje, a zaawansowane urządzenia chętnie pomagają każdemu człowiekowil który potrzebuje pomocy.

W pewnym momencie potrzebującą takiego wsparcia jest Kyrumi.
Dziewczyna dość niedawno straciła swojego ukochanego w tragicznym wypadku lotniczym.
Od tamtej pory postawiła przed sobą ogromny mur i nikt nie umie go zburzyć.
By temu jakoś zaradzić - pewien naukowiec obmyśla sprytny plan.
Tworzy robota Q01, który przybiera formę jej zmarłego chłopaka.
Takim sposobem nasz tytułowy bohater Hal - będzie próbował postawić dziewczynę na nogi.

Krótka oraz momentami poruszająca opowieść.
Manga „Hal” jest jednotomówką.
Czy to dobrze?
Szczerze przyznam, że czegoś mi tu brakowało.

Dziewczynie trudno podnieść się po stracie bliskiej osoby.
Zamknęła się w czterech ścianach.
Widząc po raz pierwszy naszego robota jest wkurzona - wcale jej się nie dziwie.
Nie dopuszcza go do siebie, ale z biegiem czasu zmienia zdanie.

Moim zdaniem to taka niedokończona historia, którą należałoby nieco rozwinąć.
Przede wszystkim brakowało mi tu osobowości drugoplanowych postaci.
Byłam bardzo ciekawa przeszłości Ryu (przyjaciela Hala).
Niestety pojawił się tylko na chwile.

Ostatni rozdział mnie niesamowicie
zaskoczył - jestem pewna, że nikt tego się nie spodziewa.
Pojawiły się łzy.

Odemnie otrzymuje 6/10 ★

Hal ✿

W: Sięgacie po jednotomówki?

„Stałem się człowiekiem by przypomnieć Kyrumi by żyć”.

W innowacyjnym mieście Kioto, ludzie oraz roboty żyją w zgodzie.

W pewnym momencie potrzebującą takiego wsparcia jest Kyrumi.
Dziewczyna dość niedawno straciła...

Jak to ocenić?

„HAL” to manga nietypowa. Łączy w sobie romans i science fiction, a jakby tego było mało to jest to mangowa adaptacja filmu anime z 2013 roku.
Manga o tyle dziwna, że obwoluta nie podpowiada zupełnie nic z samej fabuły tej historii.

FABUŁA

Niedaleka przyszłość. Kioto. Ludzie żyją w zgodzie z robotami, które są pełnoprawnymi obywatelami miasta. Dodatkowo, niektóre z robotów mają możliwość przybierania postaci osób zmarłych. I właśnie to, jeden z nich – Q01 dostaje zadanie pocieszenia Kurumi, która straciła w wypadku lotniczym swojego ukochanego, a jego śmierć spowodowała, że dziewczyna zamknęła się w swoim świecie i nie wyściubia nosa ze swojego domu. Dziadek dziewczyny chcąc pomóc wnuczce załatwia robota, który zmienia się w jej Hala. Q01, a raczej Hal zaczyna zbliżać się do Kurumi i poznawać nie tylko dziewczynę, ale też przeszłość samego Hala.
Jednak nic, ale to nic w tej mandze nie wygląda tak, jak się nam wydaje.

OPRAWA GRAFICZNA

Tak, tak, tak. To jest właśnie jedna z tych mang, które uwielbiam. Delikatna kreska, która czasami wydaje się być jak dotknięcie piórka. Lekkie kadry i mało dialogów, bo w końcu to nie słowa przekazują emocje, a rysunki. „Hal” graficznie jest mangą, która porwała moje serce i spełniła oczekiwania.

OPINIA OGÓLNA

„Hal” to manga, która zaskakuje. Szczególnie na końcu. Fabuła zaczyna się dość tajemniczo i spokojnie, a kiedy nabiera tempa, czujemy jak pędzimy przez kolejne strony mangi, aby dowiedzieć się jej zakończenia. Zakończenia, które... pozostawia w głębokim szoku i ze znakiem zapytania na twarzy.

„Hal” to też historia, która posiada wiele wątków pobocznych, jednak te nie zostały przez autorkę wyjątkowo dobrze rozwinięte. A skoro już o tym mowa, to przyczepić się też mogę do bohaterów. Nie są oni zbyt rozbudowani. Doskonale rozumiem, że przeniesienie scenariusza filmowego na karty mangi nie jest łatwe, ale mam wrażenie że Ayase po prostu zapomniała o tym, że przydałoby się pokazać bohaterów ( zarówno tych głównych, jak i pobocznych) z trochę ludzkiej strony, aby czytelnicy mogli im kibicować, albo ich nienawidzić.
Jak samą historię czytało mi się naprawdę dobrze, tak jeżeli chodzi o bohaterów to mam do nich stosunek obojętny. Zasadniczo kołki drewna mogłyby w tej mandze prowadzić dialogi i nic by to nie zmieniło.
Mimo tego, co napisałam wyżej uważam, że „Hal” to naprawdę dobra pozycja. Manga pokazuje przeżywanie śmierci drugiej osoby oraz powrót do życia przy umownej wizji osoby zmarłej. Cierpienie, to pokazane jest tu dobrze i realistycznie, a całość historii jest oryginalna i zaskakująca.

Jak to ocenić?

FABUŁA

Niedaleka przyszłość....

2010

Wielki cykl jednotomówek wydawnictwa Waneko powiększył się niedawno o kolejny tytuł – HAL. Tytuł jest mangową adaptacją całkiem dobrze przyjętego filmu anime, który wraz z recenzowanym komiksem, pojawił się na rynku w 2013 roku. Rodzimy czytelnik musiał więc troszkę odczekać, aby móc porównać wersję papierową z oryginałem. Jak z perspektywy czasu prezentuje się sam pomysł fabularny? Można napisać, że całkiem dobrze, jednak na pewno nie jest to pozycja dla każdego.

Akcja mangi przenosi nas w niedaleką przyszłość, która obfituje dużym skokiem technologicznym. Kioto zmienia się w metropolię gdzie ludzie i androidy, egzystują obok siebie w pełnej harmonii i zgodzie. Rozwinięta sztuczna inteligencja, wykorzystywana do tworzenia mocno zaawansowanych jednostek, jest dla wszystkim czymś normalnym. W tym futurystycznym świecie żyje Kurumi, młoda kobieta, która niebywale mocno cierpi z powodu utraty ukochanego w wyniku katastrofy lotniczej. Hal, był dla niej zdecydowanie kimś więcej niż tylko partnerem, jego śmierć pogrążyła jej umysł i ciało w letargu, z którego trudno jest się wyrwać. Dziewczyna przestała całkowicie opuszczać swój dom, dodatkowo odmawiała spożywania posiłków, co musiało mieć wymierny wpływ na stan jej zdrowia. Jej dziadek zajmujący się konstruowaniem androidów, postanowił jej pomóc w dosyć nietuzinkowy sposób. Nakazał on skonstruowanej przez siebie jednostce Q01, która miała zdolność przybierania dowolnej ludzkiej postaci, wcielenie się w zmarłego Hala. Miało to złagodzić ból Kurumi i stopniowo pozwolić pogodzić się jej ze swoją stratą. O tym, czy „roboto terapia” przyniosła zamierzony skutki, trzeba przekonać się już samemu, sięgając po ten tytuł.

Manga HAL to pozycja z pogranicza romansu i dramatu, dodatkowo całość doprawiona jest klimatem science fiction, który ma tutaj pewne znaczenia dla treści fabularnej. Można więc pozycję zaszufladkować w sekcji komiksy shōjo i będzie to, wypełni uzasadnione.

Podstawą całego dzieła Umi Ayase (zresztą tak samo, jak filmu),są mocno wyraziste emocje, które rozlewają się tutaj na kolejnych stronach mangi, mając za zadanie wywołać u odbiorcy silne wzruszenie. Fabuła na swoim pierwszym planie skupia się więc na takich elementach jak miłość, smutek, radość czy pewna tajemniczość. Autorka stara się ukazać relacje Kurumi i Hala zarówno w kontekście teraźniejszości, gdzie dla obojga sytuacja jest mocno problematyczna, jak i z perspektywy przeszłości (przez retrospekcje). Początkowe rozdzielenie prawdziwego „żywego” Hala od jego sztucznego odpowiednika jest mocno wyraźne, jednak z każdą kolejną stroną zaczyna się ono rozmywać.

Obiektem pewnego rozwoju jest tutaj nie tylko dziewczyna, która miała dzięki androidowi zaznać chwili zapomnienia o tragedii, ale również sama jednostka Q01. HAL niczym jego starszy „brat” (ukłon w stronę klasyki kina „2001: Odyseja kosmiczna”),zaczyna powoli rozumieć uczuciowość ludzi, coraz mocniej zatracając się w powierzonym zadaniu.

Fabuła w wielu swoich aspektach prezentuje się naprawdę dobrze i drzemie w niej ogromny potencjał. Próba rozwinięcia bardziej typowego mangowego romansu/dramatu w coś o wiele mocniej wielowymiarowego jest doskonałym pomysłem, który niestety nie został należycie wykorzystany. Trudno na ograniczonej liczbie stron wszystko dobrze rozpisać, dodatkowo będąc blokowanym przez oryginalny scenariusz. Autorka niektóre ciekawie zapowiadające się elementy dzieła traktuje więc dosyć pobieżnie. Pewnym problemem stają się tutaj również postacie drugoplanowe i poruszane wątki, które pojawiają się zbyt szybko i dodatkowo w sporej ilości, wywołując momentami duży twórczy chaos.

Cała recenzja na

AO HAL RIDE

Jak wiecie z jednotomowymi mangami zasadniczy problem najczęściej jest taki, że są to albo zbiory krótkich form z czasów, kiedy autorzy dopiero wprawiali się w swoim fachu, albo stanowią zamknięte opowieści, które nie przyjęły się na tyle, by przerodzić się w regularne serie. Jest też jeszcze jedna kategoria: adaptacje filmów i do niej właśnie zalicza się „Hal”. Kategoria oferująca najczęściej bardzo udane mangi i nie inaczej jest tym razem, jeśli lubicie dobre obyczajowo-romantyczne opowieści science fiction.

W niedalekiej przyszłości Kioto zmienia się w miasto, gdzie ludzie i androidy egzystują obok siebie. Ale chociaż wiele się zmieniło, nie zniknęły podstawowe ludzkie problemy. Kiedy Kurumi traci w katastrofie lotniczej swojego ukochanego imieniem Hal, zamyka się w sobie. z pomocą przychodzi jej dziadek, który pracując przy budowie androida upodabnia go do Hala. Czy robot zdoła pomóc jej wrócić do normalności, czy może jednak wyniknie z tego coś zupełnie przeciwnego?

AO HAL RIDE

Bardzo ładna kreska, ale historia bardzo dołująca.

Bardzo ładna kreska, ale historia bardzo dołująca.

Manga po którą sięgnęłam przypadkowo. Tymczasem zaskoczyła mnie pozytywnie. Nie spodziewałam się

Miłe zaskoczenie na koniec, ale całość nie powala. Dość przyjemna kreska pasująca do ulotności przekazu :)

Nie chcę za dużo zdradzić, ale zaskoczyła mnie ta manga. Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Polecam

• Manga
  • Mangi