Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców

Cykl: Pan Samochodzik (tom 3) | Seria: Pan Samochodzik [Edipresse Polska]
Wydawnictwo: Edipresse
Ewelina

Pan Tomasz dziedziczy po wujku wynalazcy murowany garaż wraz z przechowywanym w nim pokracznym samochodem. Mimo brzydoty pojazdu, zaciekawiony dziwnymi właściwościami samochodu, postanawia go zatrzymać. Wyrusza w okolice Ciechocinka na poszukiwania ukrytych tam podczas drugiej wojny zbiorów muzealnych. Wyprawa okaże się fascynującą, choć niebezpieczną przygodą.

źródło opisu: Wydawnictwo EDIPRESSE-KOLEKCJE S.A., 2015

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"Nie trzeba szukać przygody. Nie znajdziecie jej, choćby pojechało się aż na koniec świata, przez siedem rzek i za siedem gór. Nie zjawi się, choćby czekało się na nią dzień i noc, prowokując ją i nastawiając na nią pułapki. Nie przywoła jej żadna prośba i może się okazać, że nie ma jej nawet tam, gdzie tylu już ją spotkało. [...] Bo przygody nie trzeba szukać. Ona zjawia się sama. Przychodzi w najbardziej nieprzewidzianych momentach i w nieoczekiwanej postaci, najczęściej, gdy nie spodziewamy się jej, nie pragniemy jej, gdy nie jest nam ona potrzebna".

Tymi słowami rozpoczyna się najwspanialsza czytelnicza przygoda mojego dzieciństwa jaką jest seria książek o Panu Samochodziku. Nie da się opisać z jaką fascynacją pochłaniałam kolejne przygody pana Tomasza, dosłownie nie mogłam się oderwać od tych książek, kiedy kończyłam ostatni tom potrafiłam od razu zacząć czytać pierwszy. A jak z wszystkimi przygodami bywa - również ta zjawiła się sama, gdy dostałam te książki w spadku po...

"Wyspa Złoczyńców" to moje czwarte zanurzenie się w świat przygód Pana Samochodzika. Pan Zbigniew Nienacki rozpoczyna tą powieścią opisywanie przygód pana Tomasza i jego najszybszego choć brzydkiego samochodu. Konstrukcję tego oryginalnego wozu, potrafiącego nawet pływać należy przypisać wujkowi Gromille. Zaczynają się więc losy jednej z najpopularniejszych i najlepszych serii książek dla młodzierzy a na pewno najdłuższej. Czy autor mógłby o tym pomarzyć nawet w najpiękniejszych snach.
Z powieści dowiadujemy się jak powstał samochód i że niewiele brakowało by pan Tomasz mógł go sprzedać prawie za darmo. Wędrujemy na Wyspę Złoczyńców i poznajemy jej ponurą przeszłość. Autor opowiada o bandzie której hersztem była mroczna postać o przezwisku "Barabasz". Owa banda podczas wojny bardzo się wzbogaciła na nielegalnym handlu. Dowiadujemy sie także o skarbach dziedzica Dunina i jak zostaly skradzione.
Ta krótka powieść jest ciekawa, akcja toczy się dosyć szybko, jest tu też parę...

McRap1972 | 2015-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Sentymentalny powrót do lat dzieciństwa. Tym razem czytałem "Wyspę Złoczyńców" w wersji ebook. Emocje nie mniejsze niż przed 30 laty. Chociaż książka adresowana jest do młodego czytelnika to ktoś kto ma "nieco" więcej lat może śmiało ją przeczytać.

Po za pewnym uproszczeniami, brakiem wulgaryzmów czy sexu ... jest to naprawdę wspaniała powieść wciągająca od początku do końca. Ba ... w zalewie okropieństw współczesnego świata, powieść Zbigniewa Nienackiego jest jak powiew świeżego powietrza.

"Wyspa Złoczyńców" oznaczana jest jako tom 3 sagi o Panu Samochodziku. Jednak dla mnie jest to zdecydowanie tom 1. To przecież w tej części Pan Tomasz dostaje w spadku tajemniczy wehikuł i właśnie w tej części staje się Panem Samochodzikiem.

Polecam każdemu. A starszym czytelnikom powiem ... nie wstydźcie się czytać literatury młodzieżowej. Naprawdę warto.

Teraz czas na kolejne przygody Pana Samochodzika.

Kasiag | 2018-11-06
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 06 listopada 2018

Ostatnio mam tak, że lubię powracać do tego co stare, sprawdzone i dobre.
Stąd moje spotkanie po wielu, wielu latach z panem Tomaszem i jego niezwykłym samochodem. Samochodem odziedziczonym po rodzinnym ekscentryku, ale i utalentowanym, choć niedocenionym wynalazcy, wuju Gromille.
I choć pan Tomasz nie jest początkowo takim podarunkiem zachwycony, szybko odkrywa, że choć z pozoru szkaradny, skrywa w sobie wiele tajemnic i jest wart dużo więcej niż niejeden nowoczesny samochód.
I tak to się zaczyna :)
A później... Witaj Przygodo!
"Nie trzeba szukać przygody. (...) Ona zjawia się sama. Przychodzi w najbardziej niespodziewanych momentach, w nieoczekiwanej postaci, najczęściej gdy nie spodziewamy się jej, gdy nie pragniemy jej, gdy nie jest nam ona potrzebna." (str. 5)

W tym przypadku oznacza to:
- tajemniczą autostopowiczkę
- wykopaliska antropologiczne
- zaginiony skarb dziedzica Dunina
- mroczną historię bandy Barabasza i Wyspy Złoczyńców
- Wilhelma Tella, Sokole Oko i Borówkę,...

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Każdy powinien go poznać :)

| 2015-11-06
Przeczytana: marzec 1995

Fascynująca historia o złodziejach dzieł sztuki i o rozwiązującym zagadki Tomaszem "Samochodzikiem".

Po tej lekturze pokochałem świat zagadek,sensacji i kryminału.I tak mi zostało do dziś.

Piratka | 2015-03-21

Pan Samochodzik był, jest i będzie moim ulubionym detektywem, a „Wyspa” jedną z jego przygód ulubionych prze ze mnie. Wszystkie je lubię, lecz kilka - w tym Wyspę - bardziej. O „Wyspie” trzeba by napisać rozprawę bądź w telegraficznym skrócie, tertium non datur. Zatem garść wątków :
piękne opisy przyrody (zwłaszcza noc w lesie)
harcerze kontra kłusownicy
zabawne rozmowy, zwłaszcza z Zaliczką („a więc pan naprawdę jest podejrzany?”)
uczony potrafiący odtworzyć twarz z czaszki
Bursztynowa Komnata
oraz Wehikuł, który potrafi „prawie wszystko”.
Wygląd Wehikułu przypomina by nie oceniać książki po okładce.
Pan Samochodzik, tu zwany jeszcze Tomaszem Włóczęgą (sam wymyśla ten przydomek), wyrusza do miasteczka koło Ciechocinka, stopniowo ujawniając cel tej misji. Inaczej niż w Templariuszach, Fantomasie, Fromborku, Tajemnicy Tajemnic gdzie od początku wiadomo, co jest tematem. Odmiennie niż w Nowych Przygodach i Złotej Rękawicy, czyli bez retrospekcji. I inaczej niż w Księdze Strachów,...

| 2014-12-18

Czas napisać kilka słów o książce, którą kojarzę bardziej z późnym dzieciństwem niż z chwilą obecną. Pragnę natychmiast dodać, że kojarzę bardzo dobrze i ciepło.
Książki o przygodach Pana Samochodzika były i wciąż są jedną z moich ulubionych przygodowych serii, które wyszły z pod pióra polskiego autora. Wyspa Złoczyńców (choć opatrzona numerkiem 3 na tej okładce) jest faktycznie początkiem właściwej przygody, tu dowiadujemy się skąd wziął się tajemniczy i magiczny wehikuł, tu mamy też pierwszą prawdziwie frapującą przygodę.
Opowieść czyta się bardzo lekko. Już po kilku pierwszych rozdziałach wpadamy w wir akcji, która płynie wartko. Nie ma mowy o nudzie! Tajemnica wyspy i domniemanego skarbu wciąga tak, że kartki przekładałam coraz szybciej.
Dużym atutem jest dla mnie jest umieszczenie fabuły w Polsce co powoduje, że lepiej wyczuwam otoczenie. Jest to istotne tym bardziej, że Nienacki ma (a raczej miał, niestety) przepiękny dar plastycznego opisywania miejsc, gdzie dzieją się jego...

Moja ukochana seria!
Przeczytane z wypiekami na twarzy jeszcze w czasach podstawówki.
Zabawy na podwórku przegrywały z każdą kolejną książką z tego cyklu! Uwielbiam Pana Samochodzika książkowego i tego filmowego też!

| 2014-10-28

To mój pierwszy, z serii należnych ukłonów, wobec jednego z literackich guru mojego późnego dzieciństwa/wczesnej młodości, Pana Tomasza (vel: Pana Samochodzika). Zaczynam od Wyspy Złoczyńców, bo to jest, w mojej ocenie, początek całej serii (są co do tego zdania odmienne, ale w detale sporów pomiędzy "samochodzikowcami" wdawać się tu nie wypada).
Wyspa Złoczyńców jest pierwsza, choć nie jest najlepsza. Akcja książki dzieje się w latach 60-tych, nad Wisłą, w okolicach Ciechocinka, gdzie w trakcie II wojny zakopany został skarb lokalnych dziedziców. Tam też udaje się tajemniczy Pan Tomasz, celem wyjaśnienia zagadki skarbu i zagadki dziwnych zdarzeń, które zaczynają dziać się w okolicy. Zagadka, jak to u Nienackiego, okazuje się dużo bardziej skomplikowana, niż wyglądała na początku. Pojawiają się nowe wątki, w tym niewyjaśnione zabójstwo. A dalej to już trzeba przeczytać.
Nienacki jest polskim mistrzem przygody. Jego fabuły wciągają po uszy - ileż to ja swoich młodych nocy zarwałem,...