Księga Życia

Wydawnictwo: Muza
karollllllla

Poruszająca opowieść o przyjaźni, odwadze, nienawiści i strachu Elias Ein, samotny emeryt, pod koniec życia postanawia przeprowadzić się do małego miasteczka w Austrii. W swoim nowym domu odkrywa schody prowadzące do dużej biblioteki. Tam jego uwagę przykuwa jedna z książek. Nie jest to zwykła książka, lecz Wielka Księga Życia, święte dzieło, w którym sam Bóg zapisuje przeznaczenie każdej...

Poruszająca opowieść o przyjaźni, odwadze, nienawiści i strachu

Tam jego uwagę przykuwa jedna z książek. Nie jest to zwykła książka, lecz Wielka Księga Życia, święte dzieło, w którym sam Bóg zapisuje przeznaczenie każdej istoty ludzkiej...

Przeglądając kolejne wpisy w księdze, Elias odnajduje życiorysy swoich rodziców, przyjaciół, postaci historycznych. Elias jest tym bardziej zafascynowany swym odkryciem, że nieziemska moc tajemnej księgi pozwala mu wpływać na bieg Historii.

Czy Eliasowi uda się zmienić tragiczny los jego bliskich i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Czy uda mu się zmienić bieg Historii?

Prawa do przekładu powieści zostały sprzedane do 13 krajów.

źródło opisu: http://muza.com.pl/obyczajowa/2126-ksiega-zycia-9788328700505.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/obyczajowa/2126-ksiega-zycia-9788328700505.html

Magia-Kultury | 2019-04-16
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Żal, smutek, rozpacz, niedowierzanie… Znacie te uczucia? Czytając „Księgę życia” wróciły do mnie wspomnienia przywołujące wcześniej wspomniane emocje. Ale także stwierdzenie, które zna większość z nas: „Czas nie leczy ran, uczy nas z nimi żyć”. Przecież niejednokrotnie zastanawialiśmy się co by było gdyby, chcielibyśmy móc zmienić przeszłość. Wymazać jakieś straszne wspomnienie, zdarzenie które nas skrzywdziło. Nie możemy jednak tego zrobić.

Księga życia opowiada losy Eliasa Eina, ostatniego potomka żydowskiej rodziny zniszczonej przez Holocaust. Przenosi się on do Braunau, gdzie w piwnicy starego domu odkrywa wielką bibliotekę. A w niej niezwykłą Księgę Życia, opisującą losy każdego człowieka. Robi ona na nim ogromne wrażenie, zarywa kolejne noce byle tylko poznać historię. Poznaje jej możliwości, podróżując w czasie. Czuje, że może zmienić przeszłość i pomóc dzięki temu ludziom. Niestety, nie zdaje sobie sprawy iż sam fakt chęci „naprawy” świata nie wystarczy ani z tego, że...

latosowa84 | 2019-02-24
Przeczytana: 09 lutego 2019

Spodziewałam się po tej książce więcej. Potencjał był ale zarówno sposób prowadzenia narracji, akcja jak i język użyty w książce są (jak dla mnie) infantylne. I ta myśl, że wszystko skończy się "jak zawsze".

KasiaT | 2018-09-22

Bajka/fantasy dla dorosłych. Wciąga od początku, czyta się szybko i - mimo pewnych drastycznych momentów - wzrusza i zastanawia. Nie jest to wybitne dzieło, ale fajnie się czyta.

BuchBuch | 2018-09-20

Samak postąpił bardzo odważnie. Zadebiutował powieścią w której rzeczywistość miesza się z tym, co niemożliwe, codzienność przeplata z domysłami i projekcjami autora.
Sięgnął też po temat trudny, a jednocześnie mocno wyeksploatowany, zastanawia się on bowiem co by było, gdyby Hitler zginął już w latach 20.
Na bohatera swojej opowieści wybrał Eliasa Eina, starego Żyda, który na emeryturze postanawia przenieść się z Wiednia do małego granicznego miasteczka Braunau, w którym do trzeciego roku życia mieszkał Adolf Hitler. Zbieg okoliczności sprawia, że zamieszkuje nawet w tym samym domu. I tutaj odkrywa tajemne pomieszczenie, w którym mieści się wspaniała biblioteka pełna niezwykłych zbiorów. Elias szczególnie interesuje się księgą, w której zaszyfrowane są dzieje i losy ludzi mu współczesnych, ale też przyszłych pokoleń. Za sprawą Księgi zaczyna on odkrywać przeszłość, interpretować fakty, a także postanawia zmienić przeznaczenie, by odwrócić losy świata.
Jaki będzie finał jego...

Maciej Horała | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Jedyny plus tej książki to sam pomysł. Reszta to niestety kompromitacja autora debiutanta. Siermiężny styl jak z wypracowania, niezbyt zresztą dobrego ucznia i niesamowicie niezdarna konstrukcja powieści.Mnóstwo naiwności.Najzabawniejsza była postać chłopca, który robił zakupy dla głównego bohatera, doprawdy nie wiem na jakim świecie żyje autor(musi być nieźle oderwany od rzeczywistości )aby w XXI w bogatej i socjalnej Austrii stworzyć obraz bezdomnego 10 latka, który nigdy w życiu nie jadł czekolady i którym dziwnym trafem w ogóle nie interesuje się Policja i pomoc społeczna. Niezły dowcip !

książek: 2031
Embodiment_of_Evil | 2017-08-29
Na półkach: Przeczytane, ***Posiadam***
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Okładka: 7/10 (biblioteka na okładce: s-u-p-e-r)
Treść: 6,25/10

Książka jest bardzo krótka i podzielona na zaledwie kilkustronicowe rozdziały, treści zatem jest stosunkowo niewiele i czyta się ją błyskawicznie.

Pierwsze 2/3 książki bardzo mi się podobało. Akcja wciągająca, może momentami nieco przewidywalna, jednak zapowiadało się bardzo dobrze. Przeplatające się wątki (Eliasa oraz Toma), jakieś tajemnice, niebezpieczeństwa, szybki rozwój wydarzeń… Byłam ciekawa dalszych poczynań bohaterów, tego, czy Elias zdecyduje się w jakiś sposób skorzystać z Księgi, oraz tego, jak skończy się historia Toma i jakie znaczenie będzie miał on ostatecznie dla całej opowieści…
Niestety. Od momentu rozpoczęcia podróży w czasie, a właściwie tej jednej, ostatniej, mającej wiadomy cel – równia pochyła. Motyw głównego bohatera jako wybawiciela całego świata kompletnie mnie nie przekonał. Do końca łudziłam się, że autor jakoś z tego wybrnie i zakończy wątek w jakiś nieprzewidziany dla mnie sposób…...

aga | 2017-07-23

Ok

| 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Przez całą książkę autor trzyma nas w napięciu i tajemniczości. Czyta się ją lekko, przyjemnie, bardzo wciąga i działa na wyobraźnię.

nook | 2017-03-23
Przeczytana: 22 marca 2017

Zapowiadała się bardzo ciekawie, ale końcówka zawaliła wszystko. Przeczytałem do końca, jednak brakowało mi tego ostatniego "guziczka", który spiąłby całość w jedno i zakończył cala historię sensownie.
Ot, taka lekturka na jeden wieczór.

czytamcałyczas | 2016-10-17

Przyznam,że książki o zagładzie Żydów czytam rzadko.Owszem,nie neguje Holocaustu ale ta literatura jest mi jakoś obca.
Owszem,jak najdzie mnie ochota i w bibliotece coś znajdę.Zwykle przypadkowo,to czasem wypożyczę.Ale pasja to moja nie jest.
Księga Życia,to połączenie historii alternatywnej oraz powieści obyczajowo-socjologicznej.

Najważniejszym rekwizytem w tej powieści jest pewna księga.Która,potrafi przenosić w czasy dawne.
A celem jednego z bohaterów jest zabójstwo Hitlera.
Czy uda się ? Zachęcam do lektury.
Bo warto,książka nie jest ciężka.Porusza może ważne tematy,ale człowiek nie męczy się przy czytaniu.

Nie wszystko mi się tam podobało,choćby stwierdzenie.O upadku moralnym Europy.Ale ja nie jestem prawicowym konserwatystą :-)