Vineland

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: Albatros
Vineland
sanmarino

Czwarta powieść czołowego postmodernisty wśród amerykańskich pisarzy, Wydana w 1990 roku, dwadzieścia lat po legendarnej "TĘCZY GRAWITACJI". Akcja książki rozgrywa się w 1984 roku w Kalifornii w fikcyjnym miasteczku Vineland. Poprzez retrospekcje sięga jednak wstecz, do lat sześćdziesiątych – czasów młodości bohaterów, wtedy wolnych i zbuntowanych. Przez pryzmat losów głównych postaci...

Czwarta powieść czołowego postmodernisty wśród amerykańskich pisarzy,
Wydana w 1990 roku, dwadzieścia lat po legendarnej "TĘCZY GRAWITACJI".

Akcja książki rozgrywa się w 1984 roku w Kalifornii w fikcyjnym miasteczku Vineland. Poprzez retrospekcje sięga jednak wstecz, do lat sześćdziesiątych – czasów młodości bohaterów, wtedy wolnych i zbuntowanych. Przez pryzmat losów głównych postaci Pynchon opisuje dwadzieścia lat największych przemian społecznych w Stanach zjednoczonych, poczynając od niemal faszystowskich rządów Nixona, a na reelekcji Ronalda Reagana kończąc.

VINELAND JEST BEZKOMPROMISOWĄ SATYRĄ
NA AMERYKAŃSKIE SPOŁECZEŃSTWO XX WIEKU

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1488,2659,vineland.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1488,2659,vineland.html

Gapcio | 2017-10-18

Brawurowa opowieść o tym, jak amerykański sen niepostrzeżenie przedzierzgnął się w amerykański koszmar. Nieposkromiona fantazja Pynchona i jego talent językowy, zapewne jedynie częściowo oddany przez tłumacza, czynią lekturę intrygującą, a z czasem, gdy spiętrzenie absurdów nie przynosi nowej jakości, również irytującą. Przerost formy nad treścią jest w modzie nie od dziś, ale łatwiej go jednak zdzierżyć w opowiadaniach, nie w kilkusetstronicowych fabułach.
Ta moda na efekciarstwo dotarła zresztą w końcu i do nas; jakże znakomicie wpisuje się w nią świecący obecnie najjaśniej na rodzimym literackim firmamencie Szczepan Twardoch, dyżurny kontestator Rzeczypospolitej. Pynchon jest jednak od Twardocha znacznie znośniejszy, bo nie ma parcia na szkło ani mesjanistycznych zapędów, a ponadto rozporządza potężnym poczuciem humoru.

Agnieszka | 2016-08-09
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

W pewnym sensie to najprostsza książka Pynchona jaką czytałam. Oczywiście rzeczywistość opisywana rozrasta się bujnie niczym vinelandzka przyroda(Vineland to fikcyjne hrabstwo w Kalifornii, stworzone przez Pynchona na potrzeby powieści) i wychodzi ponad ramy realności, czasem w sposób łatwy do uchwycenia (spacer Brocka po śladzie stopy Godzili, społeczność tanatoidów -dusz/żywych trupów, które trzymają na Ziemi niezałatwione karmiczne porachunki) czasem trudniejszy (wolna republika hipisów w College of the Surf, obóz dla internowanych hippisów/lewicowców - tu przyznam zgubiłam się: istniały czy nie aż tak drastycznie faszystowskie przykłady łamania praw własnych obywateli przez rząd Nixona). Jednocześnie jednak całość fabuły, mimo przeskoków w czasie i między bohaterami, jest łatwa do śledzenia a finał choć wieloaspektowy, jednak zupełnie zrozumiały. Oczywiście jego metaforyczne implikacje to już sprawa naszej indywidualnej interpretacji.

Jest w tej książce większość rzeczy które...

sanmarino | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Mając wybrać najmniej popularną i docenioną książkę Thomasa Pynchona wybór może być tylko jeden - "Vineland". Wydane po długiej przerwie, poprzedzone trzema arcydziełami dzieło nie jest może najwybitniejszym ani najbardziej przełomowym jego utworem, ale niemniej pozytywnie zaskakuje. "Vineland" wydaję się bowiem najbardziej osobistą i polityczną powieścią w dorobku pisarza.
Koniec ery hippisów, wojna z narkotykami, represje oraz telewizja to główne tematy tej wielowątkowej książki. Bohaterowie to głównie starzejące się powoli byłe dzieci-kwiaty oraz agenci rządowi. Zrezygnowani i żyjący pod ciężarem starych błędów, pogodzeni ze swoim nieciekawym często losem próbują spokojnie prowadzić życie. Sytuacja zostaje zaburzona przez zaciekłego agenta FBI Brocka Vonda, który znów zdaje sie wywoływać konflikt, korzystając z trwajacej wojny przeciw narkotykom.
"Vineland" jest stosunkowo kameralną powieścią w stosunku do innych dzieł pisarza. Mniejsza skala pozwala mu skupić się na...

Lina | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

"Nad samym ranem Sashy przyśniła się Frenesi, która być może pod wpływem zaklęcia czarnoksiężnika - mieszkała na grządce melonów jako melon (...) Frenesi jako melon modliła się o to, żeby Sasha ją odnalazła we własciwym momencie - w tym, w którym otwiera oczy - i pocałowała ją (...)"

Odjechana, psychodeliczna, momentami wzruszająca, momentami nudna bardzo gruba książka. W telegraficznym skrócie można by dodać jeszcze elementy literackiego stelażu Vinelandu: bardo, anatomia rewolucji, hipisi, Wibrująca Pięść i Dotyk Śmierci. Autorowi można pozazdrościć niczym nie skrępowanej swobody poruszania się i łączenia rzeczywistości z nierzeczywistością, tego co realne z tym co baśniowe, tego co żywe z tym co pomiędzy. Książka wielu łagodnych niespodzianek.

Anielaszubert | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Narracyjny rollercoaster - dygresyjne szkatułki wciągające nas w rożne płaszczyzny czasu i przestrzeni, plus spiętrzona składnia i nieposkromiona kreatywność językowa - zresztą chyba (chiba), o ile się mogę zorientować, niezgubiona w przekładzie.
Jak on nad tym panuje?
Ja nieodmiennie: czytam Pynchona i się wkurzam, bo mnie zmusza do maks-koncentracji, i zarazem nie mogę się oderwać, choć wydaje mi się, że zaraz to rzucę w diabły. Niemała przyjemność.

panmrl | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

naziści, V2, druga wojna światowa, paranoiczne miotanie się bez celu - spoko
hipisi, telewizja, wojna z narkotykami, paranoiczne miotanie się bez celu - nuda

(choć pojawiający się w końcówce film o finałach Celtics-Lakers z '84 z McCartneyem w roli McHale'a, Seanem Pennem w roli Larry'ego Birda i Jackiem Nicholsonem w roli Jacka Nicholsona obejrzałbym z przyjemnością, dobry pomysł, Thomas)

Karol Kot | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Nie wiem.
To jest moje drugie podejście do Pynchona po Wadzie Ukrytej i generalnie mam podobne odczucia do obu książek. Z jednej strony mamy genialne obserwacje jak i świetnych bohaterów i niecodzienną fabułę. Z drugiej jednak strony mam wrażanie, że ta książka jest "przećpana", za dalekie odloty fabularne, przez co sporymi fragmentami ciężko było się odnaleźć (ale były też genialne momenty tych odlotów). Myślę, że to jest jedna z tych książek, które zyskują na kolejnych przeczytaniach. Na pewno jeszcze wrócę.
A może po prostu jestem tanatoidem.

Tomek | 2016-02-28

Brawurowo napisane, ironiczne, gorzkie ale też pełne ciepła spojrzenie na Amerykę czasów rewolty hipisowskiej i lat 70. Szalona, pełna tęsknoty za niewinnością, chwilami surrealistyczna, pełna błyskotliwych refleksji na temat kultury masowej, opowieść o świecie idealistów i cyników. Dla Amerykanów w średnim i starszym wieku ta powieść to biblia, dla nas zaś literacka, popkulturowa uczta.

dashiell_bad_horse | 2019-03-14
Przeczytana: 14 marca 2019