Piechota atakuje

Wydawnictwo: Erica
Infantrie greift an
Adm_Lütjens

Marszałek Erwin Rommel miał w czasie II wojny światowej niemal hipnotyczny wpływ nie tylko na własnych żołnierzy ale i Aliantów. Nawet kiedy przestał odnosić wielkie sukcesy cały czas był charyzmatycznym dowódcą. Jakie były fundamenty umiejętności Rommla?, gdzie nauczył się zwyciężać?, co powodowało że żołnierze darzyli go zaufaniem i podziwem? Odpowiedzi znajdziemy w wydanej w 1935 r....

Jakie były fundamenty umiejętności Rommla?, gdzie nauczył się zwyciężać?, co powodowało że żołnierze darzyli go zaufaniem i podziwem? Odpowiedzi znajdziemy w wydanej w 1935 r. książce „Piechota atakuje” autorstwa Erwina Rommla, w której wspomina bitwy w których brał udział. Analizuje też jak mu się udawało zwyciężać – w pewnym sensie jest to podręcznik taktyki, a nawet bardziej podręcznik przywódcy. Opracowanie to zwróciło uwagę Adolfa Hitlera na młodego oficera odznaczonego najwyższym niemieckim orderem wojennym Pour le Merite. To po wydaniu "Piechota atakuje" zaczęła się wielka kariera jej autora.

Rommel pisze niezwykle obrazowo o swoich przeżyciach wojennych. O walkach na zachodzie w labiryncie okopów i zasieków, o kampanii rumuńskiej i włoskiej, w czasie których odnosił swoje największe sukcesy. W książce Czytelnik znajdzie też odręczne rysunki i mapy autorstwa Erwina Rommla, co nadaje im jeszcze większej autentyczności.

Erwin Rommel (ur. 1891 zm. 1944) był najmłodszym niemieckim feldmarszałkiem podczas II wojny światowej. Dzięki znakomitej taktyce szybkiego przemieszczania wojsk stał się żywą legendą wśród żołnierzy niemieckich, ale przede wszystkim wśród aliantów. Ze względu na przebiegłość nazwany Lisem pustyni.

źródło opisu: http://www.matras.pl/piechota-atakuje,p,236188

źródło okładki: http://www.matras.pl/piechota-atakuje,p,236188

Tom_Ash Moczybród | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Jestem pozytywnie zdziwiony że taką książkę tak lekko się czyta. Rewelacyjne opisy potyczek, przy okazji skomentowane przez autora. Erwin Rommel bardzo szczegółowo opisuję etapy walk w przystępny sposób. Jedynie wilki minus dla polskiego wstępu, po protu było to niepotrzebne i na samym początku zniechęciło mnie do czytania.

bifke | 2017-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Ciekawa lektura. Trudno to wystarczająco mocno podkreślić, ale autorowi bardzo dobrze udało się przybliżyć przebieg walk w jakich uczestniczył jako oficer wojsk niemieckich w I wojnie światowej.

Szczegółowy opis pozycji obu stron i liczne rysunki umożliwiają dokładne wgłębienie się w sytuację taktyczną obu stron. Dzięki tym rysunkom książka zyskuje bardzo dużo, odpadają z góry skazane na niepowodzenie próby zwizualizowania przebiegu walk na podstawie samego tekstu, nie dręczą ciągle nowe miejscowości wokół których toczą się starcia.

Co więcej, autor pisze trochę z pozycji "wszechwiedzącej", jakby przejrzał ówczesne zasady prowadzenia wojny na wylot (co wynika z sumy jego niekwestionowanego zmysłu taktycznego i wiedzy nabytej również lata po wojnie) tzn. zawsze tłumaczy czytelnikowi co jego zdaniem zadecydowało o sukcesie lub porażce.

A poza tym ta książka to wielka pochwała ducha bojowego niemieckiego żołnierza i jego wyższości na wrogą piechotą.

electric_cat | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, historia, 2016
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Trzymam kciuki za dodruk bez przedmowy, bo jej końcówka jest nielogiczna i burzy to, co autor budował przez poprzednie strony.

Marcin Kowalczyk | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Autora tej książki nie powinno się nikomu przedstawiać. Więc nie będę tego robił. Tym razem jednak mamy doczynienia ze wspomnieniami z okresu I Wojny Światowej. Książka ma charakter podręcznika. Składa się na to, podsumowanie każdego podrozdziału i szkice sytuacyjne wykonane przez autora. Jednak treść nie jest sucha typowo podręcznikowa. Czyta się tą pozycję lekko i z werwą. Język prosty, żołnierski z humorem i celnością, nie jest nużący nawet dla laika. Wydanie na szarym papierze z dużą czcionką.
Wady, a jest ich kilka to - zupełnie nietrafiony wstęp. Tak jakby jego autora poproszono- napisz cokolwiek a będzie dobrze. Nie jest dobrze.
Druga wada to okładka. Przedstawia "Lisa Pustyni" z okresu II WŚ. Książka jest natomiast o I WŚ. Może mylić.
Trzecia wada to niewielka ilość zdjęć - szkoda.
Tą książką Rommel zainteresował Hitlera. Wbrew panującej opinii opisane walki nie są wcale statyczne, a charakteryzują się dużą dozą ruchu i taktycznego działania. Widać rodzący się talent...