Vortex

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
opowiadania

Świetny zbiór opowiadań science fiction. Krótkie, dynamiczne, pełne akcji opowiadania zapewnią wspaniałą rozrywkę na kilka wieczorów. W Vorteksie mamy przekrój umiejętności autora: od opowiadań nawiązujących do współczesności (Security), poprzez opowieści katastroficzne (Manit, Katastrofa), świetną wizję futurystycznego społeczeństwa w opowiadaniu tytułowym, a kończąc na trzech opowieściach z gatunku fantasy. Smakowity kąsek dla wielbicieli gatunku i nie tylko.

źródło opisu: www.e-bookowo.pl

źródło okładki: www.e-bookowo.pl

wichura | 2019-10-01
Przeczytana: 06 września 2019

Katastrofa. Ale jak nie macie co zrobić ze złotówką, to kupcie ebooka. Powinni gdzieś w szkołach brać teksty z tego dzieła na przykład jak nie pisać.

Anna | 2019-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Zbiór świetnych opowiadań. Kilka z nich to typowe s-f, kilka chyba bardziej fantasy (mam pewien kłopot z klasyfikacją, nie jestem specjalistką).

S-f naprawdę warto przeczytać. Zawsze zadziwia mnie, jaką wyobraźnię trzeba mieć, zeby takie opowiadanie wymyślić. a jak już się wymyśli, to potem jeszcze trzeba umieć to napisać.
Opowiadania nie są moją ulubiona formą, zdecydowanie preferuję powieści.
Pozostaje mieć nadzieję, że Autor dojrzeje do pelnowymiarowego s-f.
A wtedy, moi drodzy, będzie torpeda.

Kilka opowiadań to fragmenty książek, które już się okazały i miałam okazję skomentować, więc nie będę tego robić ponownie. Dają próbke możliwości Autora i jestem przekonana, że potrafią do siebie zachęcić.

Warto! Czytajcie :)

Kryanka | 2017-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2017

Paradoksalnie w tym zbiorku sci-fi najbardziej podobały mi się trzy opowiadania fantasy - historie poboczne trylogii o Szarym Magu. Może wolę ten gatunek a może zyskały dzięki wykreowanemu wcześniej światu przedstawionemu. Opowiadania fantastyczno-naukowe mimo kilku ciekawych koncepcji (wygląd Marsa, komunikacja kosmitów) nie zainteresowały mnie ani przesłaniem ani bohaterami.

Na przykład pierwsze pokazywało, jak koniec świata wpływa na życie seksualne. Drugie też.
Trzecie zaczęło się ciekawie a skończyło zonkiem. Czwarte też.
Kolejne jest połączeniem katastrofy smoleńskiej i Gry Endera a tytułowy Vortex kompilacją Matrixa w kosmosie i filmu Memento.
Fragment Noel12 niczym mnie nie zachęcił do książki. Koncepcja wygląda na oklepaną, pomysł z losowaniem przywódców planety nieprawdopodobny, bohaterowie nieprzyjemni, jedyny świeży pomysł to seks z ludźmi z drastycznymi modyfikacjami fizycznymi.

Może jestem zbyt surowa, bo nie przepadam za opowiadaniami. Na Szarego Maga jednak pewnie...

KobietaZawiedziona | 2017-07-02

N°13 /2017

Pierwszy raz zabrałam się za coś takiego jak zbiór opowiadań science fiction i dałam radę. Właśnie odkryłam, że książki sci-fi są równie wyborną rozrywką co filmy. Tak, wiem, odkrycie rodem ze szkoły podstawowej.

Zbiór czytało się jednym tchem. Strony same się przewracały (jeśli na czytniku można mówić o stronach) w dodatku z prędkością światła, mniemam, że to zasługa bardzo przystępnego języka. Każde opowiadanie wciągało bardziej niż poprzednie. Niestety zmianę historii, jednej na kolejną przypłacałam uczuciem dyskomfortu, frustracji i niedosytu: Czemu to już koniec? Co było dalej? No cóż, ale to chyba cena, jaką płaci się za czytanie tak krótkiej formy literackiej. Opowiadania są dynamiczne, doprawione nutką humorystyczną, no i jakże interesujące! Dają czytelnikowi sporo do myślenia. Spodobały mi się wyważone nawiązania do współczesności. Nie jest to nic, czego nie przeczytałabym/obejrzała czy usłyszała wcześniej, ale i tak wspaniale się to czyta. W każdej historii...

siadeh_ | 2017-03-04
Na półkach: Przeczytane, 52/2017
Przeczytana: 04 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem fanką sci-fi. Powiem więcej: "Vortex" kupiłam przypadkiem absolutnym (na woblink.pl potrzebowałam dodatkowej książki za jakieś grosze, żeby dostać kolejny kod. Zbiór opowiadań Jarosława Prusińskiego był przeceniony o milion procent - nadał się więc idealnie) i przeczytałam też chyba tylko dlatego, że skoro już mam to niech by się nie zmarnowała ta złotówka, co ją na e-booka wydałam. Przebrnęłam nawet dosyć płynnie i chociaż nie umiem ocenić całości - tytułowe opowiadanie spodobało mi się bardzo. Wizja przyszłości w nim przedstawiona wydaje się być tyleż samo bolesna w odbiorze, co wielce prawdopodobna. Vortex bowiem to wirtualny świat, do którego przenoszą się ludzie, kiedy zaczyna zagrażać im wyginięcie. Ostatecznie zamiast ekspansji na inne planety - życie (?) przenosi się do wirtualnego świata... Czy tylko ja myślę, że jesteśmy bliżej Vortexu, niż nam się wydaje...

anika | 2017-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2017
Przeczytana: 25 lutego 2017

Nie lubię oceniać zbiorów opowiadań, bo właściwie każde z opowiadań powinno się oceniać osobno, jednak jako całość książka jest interesująca i pochłonęła mnie bez reszty. W zasadzie tylko "Manit" i "Ratownicy" do mnie nie przemówiły. Reszta opowiadań była ciekawa, zmuszała do przemyśleń i co najważniejsze - opowiadania, które są częścią innych książek autora, kuszą, aby zapoznać się z tymi pozycjami.
Polecam.

Sięgając po „Vortex” opublikowany przez internetowe Wydawnictwo e-bookowo.pl w lipcu 2015 roku, liczyłam na lekturę opowiadań dostarczających rozrywkę i nie zawiodłam się, jednocześnie stopniowo odkrywając, że stanowi ona jedynie dodatek do głębszych treści skupionych wokół człowieka, jego złożonej natury, miejsca i roli w społeczeństwie oraz wokół świata realnego, cyfrowego, przyszłości, religii i miłości.

Owe zagadnienia niełatwo ubrać w słowa, bowiem rodzą trudności i dylematy moralnej natury. Jarosław Prusiński podjął tę próbę, z niemałym rozmachem kreśląc na kartach zbioru dziewięć opowiadań, informując na wstępie, że sześć z nich to odrębne historie science fiction, przy czym tytułowy „Vortex” stanowi zarazem wstęp do książki „Noel 12”, a trzy ostatnie opowiadania fantasy są fragmentami e-booków, z których składa się „Szary Mag. Trylogia”, podanymi w sposób sprawiający wrażenie odrębnej całości.

Tego rodzaju nietypowy zabieg rozbudził moją ciekawość i pochłonął uwagę.
...

Monika | 2015-10-18
Przeczytana: 2015 rok

Oceny gwiazdkowej nie wystawię. Dlaczego? Bo to zbiór prac bardzo różnych, o różnej tematyce i, niestety, także różnym poziomie wykonania. Wystawienie całości oceny przynależnej za najgorszy fragment byłoby krzywdzące dla autora, ocenienie całości tak, jak na to zasługuje tylko najlepsza jej część, mogłoby skrzywdzić potencjalnego czytelnika. Ocena średnia to już byłoby lekceważenie ich obu.
Wytłumaczyłam brak oceny, przejdźmy do rzeczy.

Zbiorek zawiera 10 utworów, z których 7 to fantastyka naukowa, pozostałe 3 należą do fantasy. Część z nich to utwory samodzielne, pojedyncze opowiadania, reszta, w tym wszystkie opowieści fantasy, to fragmenty powieści już przez autora wydanych bądź szkice dzieł dopiero powstających. Taka sprzedawana za pół darmo próbka i reklama pozostałej twórczości autora.

Jak wypadła?
Bardzo różnie.

Zacznę od końca, czyli od fantasy. Opowiadanka przyjemne, ale takie jakieś niepełne. Niby zamknięte, a czegoś brakuje - po prostu widać, że to części czegoś...

książek: 2062
milla | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

„Vortex” to bardzo udany zbiór opowiadań składający się z siedmiu nowelek science fiction i trzech krótkich fragmentów powieści fantastycznych wchodzących w skład trylogii „Szary Mag”. Wszystkie utwory zamieszczone w analogi trzymają równy poziom, wyjątek stanowi tylko „Kontakt”, który mnie wydał się nieco słabszy i mniej wciągający niż pozostałe tytuły.

Jarosław Prusiński stworzył bardzo ciekawy i intrygujący zbiorek, w którym zostaje poruszona niezwykle różnorodna tematyka. Opowiadania science fiction skłaniają do refleksji dotyczących kondycji współczesnego świata i kierunków jego rozwoju, a trzy ostatnie utwory to kawał porządnie napisanego fantasy, które intryguje i zachęca do sięgnięcia po debiutancką powieść pisarza (Szary Mag. Trylogia). Opowiadania są krótkie, ale na ich przeczytaniu przygoda z tym zbiorkiem się nie kończy - pół nocy rozmyślałam nad przesłaniem poszczególnych tekstów, doszukiwałam się nawiązań i inspiracji, analizowałam.

Najmocniejszym i zarazem bardzo...

Marta Zagrajek | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Postępująca robotyzacja, ograniczenia praw człowieka, odkrywanie odległych planet w poszukiwaniu nowego miejsca do kolonizacji, modyfikacje genetyczne, nekromancja i wiara w jedynego słusznego boga. I to wszystko zamknięte w jednym zbiorze opowiadań, prawda, że kuszące? „Vortex” zadziwi Was swoją różnorodnością i z pewnością sięgniecie po więcej.

Opowiadania mają to do siebie, że potrafią być lepsze i gorsze. Tak jest i tutaj, choć ze skłonnością do istnienia tych lepszych. Niektóre z nich tracą tylko na tym, że są zbyt krótkie i zbyt mało jest w nich wyjaśnione, choć z drugiej strony mogą na tym zyskiwać – możliwość dobudowywania treści przez Czytelnika albo nęcenia jego ciekawości. Wiele razy książka uśmiałam się setnie czytając „Vortex” i jestem pewna, że to poczucie humoru trafi do wielu serc. Pomysł dyskryminacji ludzi na rzecz robotów jest dość popularny, ale został ujęty aż hiperbolizacją, co znakomicie pobudza refleksje na ten temat (w obliczu wszechobecnej tolerancji jest...