Skrzydlata trumna

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Gliny z innej gliny Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Wroński
Gliny z innej ... Ryszard Ćwirlej, Ro...
Okładka książki Trupów hurtowo trzech Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Marcin Wroński
Trupów hurtowo... Piotr Bojarski, Woj...

Zgrabny kryminał z historią lotnictwa w tle. Mamy dwie ramy czasowe przed i po II Wojnie Światowej, z tego powody widzimy również zmiany w sytuacji życiowej głównego bohatera. Odwzorowanie przedwojennego Lublina również na plus.

Kolejny tom, w którym spotykamy Zygę Maciejewskiego. I kolejny raz komisarz staje przed trudnym zadaniem, jakim jest wyjaśnienie sprawy domniemanego samobójcy w fabryce samolotów. Do tego dochodzi wojskowa "Dwójka" oraz handel morfiną... I skoki akcji dotyczące komisarza przed wojną i jej końcem.
Miedzywojenny Lublin, kunktatorstwo, walka o wpływy, handel narkotykami i sprawa, której urwania łba chcą patrycjusze. Autor kolejny raz doskonale odnajduje się w tym klimacie.

Miedzywojenny Lublin, kunktatorstwo, walka o wpływy, handel narkotykami i...

Jak zwykle, jeśli chodzi o Komisarza Maciejewskiego to nie mam na co narzekać. Jak zawsze dostarczył mi sporą dawkę humoru i rozrywki. Aż mi szkoda że juz prawie w połowę przygód Komisarza Maciejewskiego mam za sobą.

Nie nowość a , emocji miałem dużo.Książka podzielona na dwie części. Jakże Zygmunt Maciejewski innaczej żył w roku 1936 ,a potem piekło 1945
.Tortury na UB.
Jakże Polska się zmieniła od tego czasu.

.Tortury na UB.
Jakże Polska się zmieniła od tego czasu.

Znakomicie wkomponowana w hiatorie krminalk

Znakomicie wkomponowana w hiatorie krminalk

Z twórczością Marcina Wrońskiego spotkałem się po raz pierwszy w połowie ubiegłego roku i jak do tej pory, jest to bardzo udana przygoda. Kolejną książką tego autora po którą sięgnąłem jest „Skrzydlata trumna”.

Marcin Wroński urodził się w 1972 r. w Lublinie. Ukończył polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 90. związany z nurtem trzeciego obiegu – publikował m.in. w artzinach „Lampa i Iskra Boża”, „Mała Ulicznica”, „Brytan OD NOWA”. Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”. Tworzył piosenki i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”. Był felietonistą radiowym i prowadził audycję literacką „Fikcja o północy”, nauczycielem języka polskiego w liceum, później kilka lat pracował jako redaktor w wydawnictwach Wydawnictwo Paweł Skokowski, Fabryka Słów i Red Horse. Zajmował się również m.in. powieściami Romualda Pawlaka i tłumaczeniami z rosyjskiego Eugeniusza Dębskiego.

Jest 1936 rok, nocny stróż w Lubelskiej Wytwórni Samolotów Feliks Susek odbiera sobie życie na służbie. Jak donosi „Express Lubelski i Wołyński”, powodem desperackiego kroku jest nieodwzajemniona miłość denata do ponętnej krawcowej. Kiedy sprawa ma zostać umorzona, komisarz Maciejewski odkrywa, że ciało w trumnie nie należy do samobójcy. Rozpoczyna się mozolne śledztwo, które łączy pozornie niepowiązane ze sobą zdarzenia i postaci, a temperatura rośnie z każdą minutą. Czy policjantowi uda się połączyć wątki i rozwikłać mrożącą krew w żyłach tajemnicę? Na niektóre odpowiedzi będzie musiał zaczekać kilka lat, kiedy w 1945 roku w celi lubelskiego więzienia spotka ducha z przeszłości.

Akcja powieści toczy się dwutorowo, przeskakując między wydarzeniami z roku 1936, a 1945. Z jednej strony towarzyszymy Zydze, który prowadzi dochodzenie w sprawie samobójstwa pewnego nocnego stróża. Z drugiej zaś, jesteśmy świadkami, jak dziewięć lat później więziony przez UB komisarz, próbuje nie złamać się w trakcie sadystycznych tortur. W mojej ocenie zdecydowanie ciekawiej wypada wątek, którego akcja toczy się później. Pomimo tego, że opowiada o strasznych wydarzeniach, to niezawodne sarkastyczne poczucie humoru Maciejewskiego sprawiało, że co chwile szeroko się uśmiechałem. W pierwszym wątku bardzo mocno brakowało mi drugoplanowych bohaterów, którzy w poprzednich częściach nadawali blasku fabule.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/skrzydlata-trumna-marcin-wronski/

Wątek kryminalny zagmatwany i mało porywający. Pijaństwo i niechlujstwo komisarza Maciejewskiego, też powoli zaczyna mnie drażnić. Ciągle fascynuje opis życia w międzywojennym Lublinie. Historia, pokazana na tle zakończenia wojny, bardzo drastyczna.

Po kilku - według mnie słabszych - pozycjach zapragnąłem dobrego kryminału. A że przygody komisarza Maciejewskiego są tego gwarantem to sięgnąłem po "Skrzydlatą trumnę". Nie zawiodłem się. Szybka akcja, wymyślna intryga, dobrze znani już bohaterowie oraz "współczesny" problem pojawiający się już w latach 30-tych bardzo smacznie połączone stworzyły lekturę, której mi było trzeba. Polecam.

Do przeczytania :)

Do przeczytania :)