1 447
2 422
1 162
rosyjski
Ewelina

2033 год. Весь мир лежит в руинах. Человечество почти полностью уничтожено. Москва превратилась в город-призрак, отравленный радиацией и населенный чудовищами. Немногие выжившие люди прячутся в московском метро - самом большом противоатомном бомбоубежище на земле. Его станции превратились в города-государства, а в туннелях царит тьма и обитает ужас. Артему, жителю ВДНХ, предстоит пройти через все метро, чтобы спасти от страшной опасности свою станцию, а может быть и все человечество. Новое - полное - издание культового романа Дмитрия Глуховского! Лучший дебют Европы 2007 года, лауреат фестиваля "Еврокон 2007". Общий тираж - более пятисот тысяч экземпляров! Сотни тысяч интеренет-читателей. Полтора года в десятке бестселлеров.

źródło opisu: Издательство АСТ, 2015

źródło okładki: Издательство АСТ

Opinie czytelników (31996)
Nihil | 2010-08-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Kupiłam książkę ot, tak, szybko, bez większych przemyśleń, zachęcona dosyć interesującym opisem, z nieco sceptycznym nastawieniem. Nie spodziewałam się niczego specjalnego, może dlatego, iż powieść nie była specjalnie reklamowana ani okrzyknięta światowym bestsellerem. I to był błąd - bowiem nie zawsze to, co zawsze nazywane kultowym faktycznie zasługuje na pozytywną opinię i większą uwagę. Wystarczy spojrzeć na wszystkie popularne sagi w dziale książek młodzieżowych.
,,Metro 2033'' wciągnęło mnie już od pierwszej strony. Fabuła jest prosta, lecz intrygująca i ciekawa; czytelnik zagłębia się w postapokaliptyczną, ponurą wizję świata, niemalże przenosząc się w mroczne, opuszczone korytarze metra. Klimat - fantastyczny. Ciężki, niepokojący. Przewracamy każdą stronę, nie wiedząc, co może wychynąć zza ciemnego zakrętu, pozbawieni światła, sam na sam ze swymi lękami...
Jednak ta powieść to nie tylko nastrój i idealnie zbudowane napięcie. To również ostrzeżenie, swoista przestroga, która...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Popatrzcie na wszystkich bezrękich, bezgłowych, sześciopalcych! Nawet ci, którzy zyskali nowe zdolności, przeklinają was!"

Strach. Uczucie, które towarzyszy ci przez całą książkę. Niepewność. O jutro. Niecierpliwość. Jak to się wszystko skończy?

Ponura perspektywa przyszłości. Gdy promieniowanie na górze nie zachęca do życia, trzeba zejść niżej. Do tuneli. Do metra. I w zamknięciu, wśród ciągłych koszmarów, marzyć o lepszym jutrze. Grzybki, mech i szczury będą rarytasami, a formą pieniądza naboje. Cudowna perspektywa, prawda?

Artem z WOGNu prowadzi nas tunelami w ramiona misji, którą przyrzekł wypełnić. Po drodze przyjdzie mu spotkać się z różnymi osobistościami. Niektórzy jak dobre wróżki pomogą mu, jednak znajdą się również przeciwnicy jego zadania. A wszystko w myśl przysięgi danej osobie, której prawie nie zna. Jak sobie poradzi młody chłopak z tak trudnym zadaniem?

Czekałam na tę książkę z niecierpliwością już kilka lat. Tyle się naczytałam jaka ona jest fajna, wysokie...

Arek | 2017-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2017

"Ludzie zawsze umieli zabijać lepiej niż każde inne żywe stworzenie."

W "Metrze 2033" mamy wizję świata po wojnie atomowej. Wizję upiorną, przerażającą, koszmarną.
Resztka ludzi po wojnie schroniła się w moskiewskim metrze.
Nie widzą słońca, są bladzi, słabego zdrowia. Wegetują pożywiając się grzybami i pijąc herbatę także z grzybów.

Na początku panował tam pokój, lecz z czasem, ludzie zaczęli dzielić się na grupy, tworzące swe społeczności, które łączyły wspólne interesy lub ideologie.
W ten sposób powstały państewka, które toczyły ze sobą wojny. Czasem dwa lub więcej państewek łączyło się w unię.
Tak więc w powieści są opisane mechanizmy rządzące prawami historii. Te prawa są niezmienne.

Postacie są ciekawie nakreślone, tak jakby były prawdziwe.

Społecznościom zagrażają zmutowane ogromne szczury, które biegają dużo szybciej niż człowiek. I gdy się pojawią zagryzają wszystkich.

nigrum | 2012-09-09
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Dziś jest twój dzień.
Wkładasz niespiesznie czarny, poplamiony i miejscami osmolony kombinezon.
Ciężka kamizelka kuloodporna wbija ci się w ciało a na ramieniu masz przełożoną niedbale bryłę erkaemu.
Taśma z nabojami obija się o twoje kolano. Schylasz się , wiążesz ciężkie buty i nakładasz niewygodną maskę przeciwgazową a potem hełm.
Jesteś już gotowy.
Zarzucasz plecak na plecy i wraz z innymi Stalkerami powoli kierujesz się ku schodom. Schodom prowadzącym na powierzchnię - do świata praktycznie już nieistniejącego.
Więc, już wiesz gdzie jesteś?
To moskiewskie metro a ty po raz kolejny mrużysz oczy przed światłem poranka i dziękujesz Bogu , że możesz chociaż na chwilę opuścić duszne, przepełnione zapachem potu i krwi tunele.Zostawić za sobą żelastwo i lamenty setek ludzi, gorzki smak rdzy i filtrowanej wody.Nie dbasz o to,że świat na górze może cię zabić.
JESTEŚ STALKEREM, to twój chleb powszedni.
Porzucasz smolistą, lepką czerń tuneli przelewającą się przed tobą niczym...

marcin | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

"Może szczurka?Pieczemy w obecności klienta. Z certyfikatem jakości "

"Metro 33" -klasyka gatunku.Wypada znać,więc oczekiwania moje były naprawdę ogromne.Jednak pierwsza połowa książki (jakieś 3oo stron) przyniosła mi spory niedosyt i rozczarowanie.Niewiele się działo,akcja dość jednostajna i momentami nużąca,a wszystko to okraszone przyciężkawym filozofowaniem ,przeróżnymi wywodami i sporą dawką ględzenia o niczym.Mimo że książka jest napisana pięknym językiem, ma swój specyficzny zatęchło-śmierdzący klimat, parę razy chciałem ją odłożyć bo myślałem że nie podołam.Nie wiem , może wpływ miał nadmiar pracy albo jakieś ogólne przemęczenie organizmu, choć tak naprawdę to chyba nie potrafiłem właściwie tego docenić i zrozumieć. I to chyba jest najbliższe prawdy.
Na szczęście potem jest już znacznie lepiej,bardziej lekkostrawnie że tak to ujmę.Akcja przyśpiesza, dzieje się dużo, wszystko jakby nabiera rumieńców i intensywności , jest naprawdę ciekawie i zajmująco. Pojawia się ...

A-- | 2010-09-21
Na półkach: Przeczytane, Hall of shame

Nuda, sztampa i odgrzewanie pomysłów.

Była kiedyś Żelazna Kurtyna. Była Zimna Wojna i wyścig zbrojeń nuklearnych pomiędzy światowymi mocarstwami. Na fali tych zjawisk i propagandy zagrożenia powstał postapokaliptyczny nurt fantastyki. Była tam atomowa zagłada, ludzie żyjący pod ziemią, mutanty i atomowa zima. Nurt ten umarł sobie spokojnie przerobiwszy wszelkie możliwe warianty atomowego końca świata. I nagle wyskakuje Metro 2033 ze swoimi "nowościami". To już było, to się już przeżyło. W Metrze nie ma za grosz oryginalności, tylko jakiś zlepek sztampowych pomysłów. Pomysł Państw-Stacji jest marny, nieracjonalny i nielogiczny. Brak klimatu maskowany "szpanerskimi" nazwami. Język nie prosty, a prostacki i męczący. Kalki pomysłów i terminów (np. stalkerzy - no litości...). Sama książka wydaje się produkcją związaną ściśle z grą i w założeniu jedno miało napędzać sprzedaż drugiego, ale o ile w grze, w której biegając po mrocznych korytarzach tępi się hordy mutantów jest akcja i...

Nozomi | 2014-09-11
Przeczytana: sierpień 2014

Glukhovsky miał genialny pomysł z tym metrem i wykonanie też jest na wysokim poziomie, czyta się świetnie, ale jest jeden minus, jak dla mnie poważny: główny bohater jest postacią dosyć nijaką i nie udało mu się wzbudzić we mnie głębszej sympatii. Jeśli tak jak ja szukacie w literaturze bohaterów, którzy zdobędą wasze serce i których los będzie was autentycznie obchodził, polecam cykl Andrieja Diakowa. Za "Metro 2033" dałabym 7 gwiazdek, ta ósma jest z wdzięczności do Glukhovskiego, bo gdyby nie on, nie byłoby wyżej wymienionego cyklu ^_^

veinylover | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Docenić należy fakt, iż autor stworzył uniwersum post-apokaliptyczne, które stało się tłem dla wielu inspiracji późniejszych autorów, zresztą sam autor kontynuował swą opowieść w późniejszych książkach.
Narracja w tej książce zawiera wiele niespójności, w tym choćby wątek „czarnych”, w którym autor długo nie mógł się zdecydować, czy owe formy życia są czymś pozytywnym, czy tylko odmianą post-apokaliptycznych potworów.
Do niespójności należy choćby źródło dóbr użytecznych, ot choćby niekończące się rezerwuary pocisków do wszelkiej broni, pożywienie (grzyby żyją na materii organicznej, rozkładającej się, jeśli nie uwzględnić grzybów pasożytniczych i mikoryzowych, a skąd ta materia organiczna - nie wiadomo) - szczury też muszą coś żreć itd. Zasoby w opisanym uniwersum powinny się wyczerpać bardzo szybko i żadnego racjonalnego pomysłu na ich produkcję nie widać. Mogłaby to być chociaż jakaś szklana kopuła, pod którą rośliny mogłyby się rozwijać czerpiąc energię słoneczną, a produkty...

Bykovsky | 2012-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Wahałem się, jak ostatecznie ocenić tę książkę. W sumie ocena padła 5/10.
Czuję niedosyt, wręcz ogromny. Ta książka ma (bądź też miała) większy potencjał. Zachęcony tyloma pozytywnymi opiniami i ocenami, oczekiwałem, że będzie się sporo działo.

Większość książki była nudna. Sama fabuła nie była jakoś pociągająca. Artem, główny bohater ciągle szedł i szedł, co było dość nużące. Dopiero w ok. 60% książki zaczęła się dziać akcja, a książka ma prawie 600(!) stron - chociaż i tutaj akcji nie było aż tak dużo.
Bohaterowie - byli dość jałowi, bezosobowi. Sam Artem nie posiadał dla mnie jakiegoś określonego charakteru. Natomiast jedna cecha była u niego bardzo wyraźna, otóż.. naiwność. Główny bohater wierzył i ufał każdej napotkanej osobie w tym jakże mrocznym metrze! Było to trochę irytujące.

Sama książka jest w miarę poukładana, to akurat polubiłem - każdy rozdział ma swój tytuł, jest ponumerowany. Załączona jest również mapa moskiewskiego metra, bez której ani rusz! Ale tutaj wydawca...

deana | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 marca 2015

Od tej książki wszystko się zaczęło. W 2005 roku, Dmitry Glukhovsky wydał ,,Metro 2033". Książkę opisującą życie w świecie po III wojnie światowej, najstraszliwszej wojnie jaką widział świat - zmuszającej ludzi do ukrycia się oraz w przerażający sposób zmieniającej oblicze Ziemi. Autor chyba wtedy nie przypuszczał, że jego powieść stanie się zalążkiem niesamowitego uniwersum oraz doczeka się swoich odpowiedników w innych miastach i państwach.

Akcja ,,Metro 2033" rozgrywa się w nieczynnym moskiewskim metrze, które obecnie stanowi jedyną i najbezpieczniejszą przestrzeń jaką mogą zamieszkiwać ludzie. Na jednej z końcowych stacji, WOGN-ie mieszka nastoletni Artem z przybranym ojcem. Chłopak, w wyniku zaistniałych okoliczności zostaje zmuszony do podjęcia przerażającej wędrówki krętymi tunelami w kierunku mitycznego Polis w poszukiwaniu ratunku dla rodzinnej stacji.Jego droga jest trudna i wcale nie ma pewności, że u celu znajdzie to czego potrzebuje.

W trakcie swojej wyprawy chłopak...

zobacz kolejne z 31986