Dziady

Poza serią
Czarne
2015-10-28
2015-10-28

Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

To jest tak słaba książka, że aż ciężko napisać recenzję

To jest tak słaba książka, że aż ciężko napisać recenzję

Znakomicie. Zważywszy ten romantyzm jako tło.

Znakomicie. Zważywszy ten romantyzm jako tło.

Nie ładne,to było.Bardzo źle się czytało.aChce zapomnieć.

Nie ładne,to było.Bardzo źle się czytało.aChce zapomnieć.

Zabawny kryminał

Próba zabicia prozaików musi skończyć się dobrze. Paweł Goźliński popisuje się tutaj swoją erudycją niekoniecznie dbając o szczegóły, bo wie, że pomysł zrodzony w jego głowie stanowić będzie o sile tej książki. Do pewnego stopnia miał rację. Goźliński stawia siebie tu w roli terapeuty narodowego. Stara się pokazać wszystko co, w jego mniemaniu, doskwiera naszemu narodowi. Robi to ze swadą i ironią, ale jest tego za dużo po prostu. Momentami zamienia lekką złośliwość w grubszy rechot. Wolę nieco więcej cieniowania.

Na kartach powieści pojawia się wiele nazwisk znanych współczesnym czytelnikom. Joanna Bator, Szczepan Twardoch czy też Andrzej Stasiuk. Wszystkich wymienić nie sposób. Są też oczywiście duchy i historia. Doszukiwanie się polskości wszędzie, nasz mesjanizm podany w sposób prześmiewczy, no i w ogóle z romantyzmu naszego żarty się tu uprawia. Już sam tytuł kierują nas wprost do wieszcza. Nie to, że mam coś naprzeciw zabawą konwencją, stylistycznymi popisami czy rozbrajaniu narodowych mitów. Zabawne to dość i pokazujące erudycję autora. Ale co z powagą? Nie ma jej w „Dziadach” za wiele. No i trochę autor idzie na łatwiznę dodając kryminalną intrygę czym zapewne chciał koniunkturalnie złapać więcej czytelników. Niemniej warto te „Dziady” przeczytać.

Zabawny kryminał

Podchodziłam do książki trzy razy, za każdym przeczytałam po ok. 50 stron, w końcu udało mi się dobrnąć do końca. Spodziewałam się kryminału w stylu książek Świetlickiego, dostałam coś raczej niestrawnego.
Narracja zupełnie nie utrzymuje czytelnika w skupieniu, ciężko powiedzieć co się tak naprawdę dzieje, kto jest kim dla kogo. Dopiero ostatnie 80-100 stron mają szansę wciągnąć czytelnika.

Ciekawy i wciągający kryminał z domieszką fiction oraz dużą dawką polskiej rzeczywistości z której można się śmiać jak i załamywać ręce.

Być może to ja niewystarczająco sie skupiłem, ale na pierwszych stronach książki miałem wielki problem z połączeniem opisywanych w kolejnych rozdziałach zdarzeń, które pozornie nie miały ze sobą powiązania i wprowadzały lekki chaos. Z czasem wszystko się wyklarowało, a czytelnik otrzymał dawkę naprawdę dobrej zabawy.

Osoby, które chcą zakupić książkę i sprawdzają jej opinię, przestrzegam przed "Wydaniem I" i jego mankamentem. Pod koniec książki, około 416 strony pojawia się błąd w druku, nagle są strony od 433, po czym podziękowania. Po podziękowaniach jest powtórzony fragment od strony 433 i to samo podziękowanie. Po prostu błąd w druku, zdarza się.

Osoby, które chcą zakupić książkę i sprawdzają jej...

W ogólnym rozrachunku przyjemne czytadło, chociaż zaczęło się strasznie. Męczy i się popisuje, męczy i się popisuje. Jakby to był konkurs, kto użyje więcej słów na opisanie prostej czynności. Musiałem sobie przerwę nawet zrobić. Na szczęście, jak zaczynają krystalizować się postacie, zaczyna się też dobra książka. W sumie to straciłem rozeznanie, czy zaczęła być bardziej konkretna, czy mi przestało to przeszkadzać.
Niby to kryminał, ale dużo w nim humoru, więc czyta się to bardziej z rozbawieniem, niż z napięciem.
Dużo tu o Polsce i Polakach, a nawet "polakach", dlatego nie każdemu się to spodoba. Ale jako, że byłby to wywód w sumie polityczny, to na tym stwierdzeniu poprzestanę.

Podoba mnie się. Pomysłowo zakręcone. Główna bohaterka z krwi i kości no i dzieje się. Jeden minus to pierwsze 100 stron, gdzie nie wiadomo o co chodzi. Ale kolejne strony rekompensują wcześniejsze "cierpienia". Przypomina mi trochę
Maciejewskiego "W piekle..." Polecam.

Maciejewskiego "W piekle..." Polecam.

Daję dużo punktów, bo książka trafia idealnie w moje niesprecyzowane marzenia czytelnicze. Świetny kryminał, bogate, niebanalne nawiązania do polskiej literatury romantycznej przeplatający się ze współczesnym życiem kulturalnym!

• 2016
  • 2015