Królowie Piratów

Okładka książki Królowie Piratów Alex Scarrow
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Królowie Piratów
Alex Scarrow Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Time Riders (tom 7) fantasy, science fiction
Time Riders (tom 7)
Time Riders. The Pirate Kings
Zielona Sowa
2016-03-30
2016-03-30

Pirackie podboje

Wycieczka w przeszłość sprawia, że podróżnicy się rozpraszają w dwóch różnych epokach. Sal i Maddy szukają sposobu, by wyciągnąć Liama i swojego najnowszego sprzymierzeńca z kolejnych opałów.
Całkiem niezła kontynuacja. Dziwne, bo zazwyczaj kolejne części raczej tracą urok, a te są bardzo dobre.
Polecam.

Polecam.

Kto chce zobaczyć londyński pożar w 1666 r. ? Nasi bohaterowie wybierają sobie ciekawy moment na poznanie historii .. oczywiście nic nie idzie tak jak zaplanowali. Liam i Rashim ratując się trafiają na piracki statek.

Mijają lata dla naszych "piratów", przeżywają mnóstwo przygód, dorastają a nawet się żenią,a do tego tworzą pirackie imperium ! Dla nich większość życia, a dla Sal i Maddy kwestia dni .. Chłopaki skutecznie zostawili po sobie liczne "imienne" wskazówki, np. Republika Pandory. Wszystko kończy się dobrze, Liam i Rashim wracają znów piękni i młodzi. Kasuje się cała historia ich podbojów i przygód.

Piraci=niesamowite przygody, wspaniałe statki, nieokiełznana załoga, napady, wystrzały, proch, grog i zabawa a przede wszystkim zdobyte złoto. To wszystko z czym nam się kojarzą. Tak właśnie wyobrażałam sobie kolejną pozycję z tego cyklu. Jednak trochę się zawiodłam, gdyż brakowało mi czasami 'autentyczności'. Żywiołu, który porwałby mnie w wir wydarzeń. Miałam czasem wrażenie, że autor za szybko chciał dokończyć zaczęty wątek. No cóż, im więcej tym większy apetyt, może właśnie dlatego przemawiały do mnie pewne braki. Nie zmienia to jednak mojego zdania, że warto sięgnąć po tą pozycję.

W tej części Time Riders mamy mała odmianę. Jest to raczej książka przygodowa o piratach niż si-fi (fantasy). Czyta się ja świetnie i autor dobrze zrobił "odpuszczając" trochę z si-fi na rzecz książki przygodowej. Polecam nie tylko miłośnikom Time Riders.

Do tej chwili Time Riders mnie zachwycali. Świetny był pomysł, świetne były osadzenia w czasie, rujnowanie postaci ważnych, kultowych czy legendarnych. A teraz? Ani czarnobrodego, ani Jacka Sparowa, no kompletnie nikogo tam nie spotkałam. Awantur jakoś mało jak na piratów, zaskoczeń praktycznie nie było, i ogólnie książka prowadzona w klimacie zwątpienia. Zawiodłam się

Alex Scarrow zaczynał jako grafik, po czym zdecydował, że zostanie projektantem gier komputerowych. W końcu dojrzał i został pisarzem. Napisał wiele popularnych thrillerów oraz kilka scenariuszy, ale to pisanie dla młodzieży pozwala mu do woli cieszyć się pomysłami i koncepcjami, którymi bawił się podczas tworzenia gier. Mieszka w Norwich z synem Jakubem, żoną Frances i psem rasy Jack Russell – Maxem.*

Drużyna Jeźdźców w Czasie wyrusza do roku 1666, aby zobaczyć pożar Londynu. Przez ogień następuje chaos, w wyniku którego Liam i Rashim są w pułapce. Uciekają na barkę, a potem wpadają w ręce kapitana statku, który chce zdobyć skarb. Jest tylko jeden, mały problem…

Jest to najlepsza część, jaką miałem okazję dotychczas przeczytać. Utwór został napisany lekkim językiem, od samego początku zostajemy wciągnięci w wir akcji, potem ona przyspiesza. Ponadto są walki na morzu, intrygi, tajemnice i wiele emocjonalnych momentów. Jednym słowem – ta książka ma w sobie wszystko, co najlepsze.

Wielki ukłon należy się autorowi za piękne, barwne i szczegółowe opisy wszystkiego, co otaczało bohaterów, a szczególnie pożaru Londynu. Świadczy to przede wszystkim o wielkich umiejętnościach pisarskich. Podejrzewam, że ma on jeszcze niejednego asa w rękawie. Tłumacz, Karol Sijka, również odwalił kawał dobrej roboty, gdyż to wszystko przeniósł na język polski i zrobił to po mistrzowsku, co jest nie lada wyzwaniem. Alex Scarrow przeniósł świat sprzed kilkuset lat do współczesności.

Odniosłem wrażenie, że Maddy staje się powoli Sal, tzn. jest bardziej emocjonalna i mniej władcza niż w poprzednich tomach, a pani Vikram odznacza się większą odwagą i łatwością w podejmowaniu decyzji. Liam to nastolatek, który dzięki tym wszystkim przygodom jest zupełnie inny. To już nie to dziecko, które poznajemy na początku, tylko mężczyzna niebojący się silniejszych od siebie, potrafiący kogoś zabić oraz umiejący podejmować męskie decyzje. Oczywiście pozostał w nim młodzieńczy urok oraz chęć niesienia pomocy innym. Ostatnią ważną postacią jest Rashim, którego znamy dopiero od niedawna. Zna się na podróżach w czasie, cechuje się rozważnością, spokojem i empatią.

Ta książka młodzieżowa odznacza się oryginalnością, gdyż w dzisiejszych czasach dzieła z tego gatunku są bardzo do siebie podobne. W większości chodzi o miłość, jest jakaś dziewczyna szara myszka, która ma niską samoocenę itd. „Time Riders. Królowie piratów” bawi i uczy. Osoby czytające tę powieść mogą dowiedzieć się kilku rzeczy na temat siedemnastowiecznego Londynu oraz zobaczyć jak to było z piratami. To wszystko zostało przedstawione w ciekawy sposób. Od tej książki nie można się oderwać. Jest ona dla chłopaków, którzy są przeżyć niesamowitą przygodę, dziewczyn, które mają dość tanich romansideł oraz rodziców chcących poznać dobrą literaturę dla młodzieży.

Podsumowując: jeśli poprzednie tomy spodobały ci się, to ten zawładnie tobą. Utwór jest przeznaczony dla osób mających co najmniej piętnaście lat. Proszę tego nie lekceważyć, gdyż pojawia się tu kilka mocniejszych opisów, nieprzeznaczonych dla młodszych czytelników.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: „Time Riders. Królowie piratów”
Tytuł oryginału: „Time Riders. The Pirate Kings”
Autor: Alex Scarrow
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cykl: Time Riders (tom VII)
Tłumaczenie: Karol Sijka
Liczba stron: 408
Data wydania: 30.03.2016
ISBN: 978-83-7983-542-3

* Źródło – książka.

"Time Riders. Królowie Piratów" po raz kolejny zapewnia nam szybką akcje i niespodziewane zwroty fabularne. Jest to już siódmy tom z cyklu Time Riders, który i tak potrafi zaskoczyć nowymi zwrotami wypadków. Bohaterowie podczas lektury zmieniają się i możemy obserwować ich przemianę wewnętrzna. Dialogi nie raz potrafią rozśmieszyć niemal do łez, co sprawia, że całość czyta się szybko i przyjemnie. Alex Scarrow potrafi pisać wciągające historie, nie nudząc ani przez moment. Powróćmy jeszcze raz do emocjonującego świata bohaterów: Maddy Carter, Rashima, Sal Vikrama oraz Liama O'Connora. Kolejne zagadki i pytania zdają się mnożyć, a tajemnicza mglista przeszłość zaczyna się klarować.

Tajna organizacja zwerbowała Liama O'Connora, Maddy Carter, Rashima i Sal Vikrama aby ochraniali świat przed zgubnymi skutkami podróży w czasie. Za Jeźdźcami w Czasie podążają okrutne cyborgi z przyszłości, które będą deptać im po piętach. Bohaterowie są zmuszeni do opuszczenia Nowego Jorku i podążenia do wiktoriańskiego Londynu. Czy tam odnajdą to czego szukają od tak dawna? Czu uda im się stworzyć nową bazę? Jednak prawda, której poszukają może okazać się groźniejsza niż przypuszczali, która może nawet ich zabić.

Nie zawiodłem się również na tej pozycji i przeczytałem jak z ciekawością. Akcja, tempo i brak nudy, sprawiły, że lekturę ukończyłem w rekordowym tempie. Klimat powieści jest podobny do tomu poprzedniego, akcja pędzi szybko, zagadki są ciekawe, a bohaterowie barwni. Ciekawie przedstawiony dawny świat, został opisany realistycznie i prawdziwie. Co sprawia, że lekturę odbiera się wiarygodnie i prawdziwie. Wątki fabularne emocjonują, przez co powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Bohaterowie zostali skonstruowani tak, że przykuwają uwagę czytelnika. Swoimi różnorodnymi losami, które autor opisał niezwykle sprawnie. Lekki i barwny język autora pozwala lekturę ukończyć w szybkim czasie. Z pewnością sięgnę po kolejny tom, ponieważ wciągnąłem w ten cykl już na dobre.

"Time Riders. Królowie Piratów" jest typową książką dla młodzieży, która i tak wyróżnia się paroma ciekawymi pomysłami w swoim gatunku. Choć dorosły czytelnik również powinien w niej znaleźć coś dla siebie. Jest to rasowa przygotówka, która nie nudzi ani przez moment. XVII-wieczny świat został nakreślony prawdziwie i jak najbardziej należą się za to brawa dla autora. Barwne opisy, szybka akcja i ciekawi bohaterowie. Czego chcieć więcej? Jak najbardziej polecam.

Lekkie i przyjemne.

Lekkie i przyjemne.

TO JEST NAJLEPSZA KSIĄŻKA JAKĄ W ŻYCIU PRZECZYTAŁAM

TO JEST NAJLEPSZA KSIĄŻKA JAKĄ W ŻYCIU PRZECZYTAŁAM

• Młodzieżówki

Dodaj cytat z książki Królowie Piratów