Nowe Ksiażki, nr 5/2015

Wydawnictwo: Instytut Książki

Andrzej Stanisław Kowalczyk w fotografiach Krzysztofa Dubiela Małgorzata Kąkiel Pamiętajmy o Dąbrowskiej Rozmowy „Nowych Książek” O wyobraźni emigracyjnej. Z profesorem Andrzejem Stanisławem Kowalczykiem rozmawia Agnieszka Papieska Recenzje Nasza okładka Rafał Habielski Historia przyznała rację „Kulturze” (A.S. Kowalczyk: Wena do polityki) Historia Irena Janowska Z niego wszyscy (Giedroyc a...

Andrzej Stanisław Kowalczyk w fotografiach Krzysztofa Dubiela
Małgorzata Kąkiel Pamiętajmy o Dąbrowskiej

Rozmowy „Nowych Książek”

Recenzje
Nasza okładka

Historia
Irena Janowska Z niego wszyscy (Giedroyc a Ukraina)
Wojciech Stanisławski Stójkowy w korkowym hełmie ( J. Rohoziński: Bawełna, samowary i Sartowie)
Mikołaj Morzycki-Markowski Dobrzy Rosjanie (V. Wiernicka: Rosjanie w Polsce)
Piotr Kwiatkiewicz Prawda rzadko jest czysta… (B. Rubin, W.G. Schwanitz: Hitlerowcy, islamiści i narodziny nowożytnego Bliskiego Wschodu)
Zbigniew Chojnowski Po czym poznać Niemców? (L. Żyliński: Od Prus do Europy)
Maciej Kuczyński Historia klęski (R. Warszewski: Kongo 1965)
Jan Strękowski Sformatowani (A. Kietrys: Niespokojni)
Krzysztof Tarka Rewolucja, która pożera… (R. Spałek: Komuniści przeciwko komunistom)

Społeczeństwo, polityka
Adam Komorowski Polska codzienność na wybiegu (A. Bisko: Polska dla średniozaawansowanych)
Andrzej Zieliński Hippisi, czyli późny Gomułka i wczesny Gierek (B. Tracz: Hippiesi, kudłacze, chwasty)
Jagoda Wierzejska Ukraina jako podmiot polityki (J. Andruchowycz, P. Smoleński: Szcze ne wmerła i nie umrze)
Bogdan Góralczyk Widmo chińskiego nacjonalizmu (J. Wardęga: Chiński nacjonalizm)
Przemysław Trzeciak Ojciec narodu (Sun Yat-sen: Trzy zasady ludu)
Tadeusz Markiewicz Czarno-biały Izrael (P. Tyler: Twierdza Izrael)
Jacek Danek Komunizm klanowy: wiwisekcja (N. Levi: Kto rządzi w Korei Północnej?)
Paweł Kozłowski Liberalizm i jego dzisiejsi wrogowie (A. Szahaj: Kapitalizm drobnego druku)

Filozofia
Stanisław Gromadzki Na wygnaniu (M. Zambrano: Agonia Europy)

Prawo
Małgorzata Borczak Rzecz o rzemiośle artystycznym (E. Łętowska, K. Pawłowski: O operze i prawie)

Reportaż Literatura faktu
Andrzej Wróblewski Historia reportażem pisana (U. Glensk: Historia słabych)
Henryk Juszczak …kuć muszą nago prawie… (D. Kortko, L. Ostałowska: Pierony)
Barbara Sieradzka Jaka jesteś, Afryko, nie wie nikt (V.S. Naipaul: Maska Afryki)
Andrzej Sosnowski Niepohamowana tęsknota za wielkością (I. Klementowska: Samotność Portugalczyka)
Marian Hanik W poszukiwaniu utraconego świata (N. Lewis: Głosy starego morza)

Varsaviana
Tomasz Markiewicz Spacer po pustyni (J. Zieliński, J.S. Majewski: Spacerownik po żydowskiej Warszawie)

Kultura
Henryk Waniek Zobaczyć Londyn i… (W. Karpiński: Obrazy Londynu)
Antoni Kroh Praga Josefa Kroutvora (J. Kroutvor: Praga mizerna i inne eseje)
Marek Grocholski Inna góralszczyzna (W. Brzega: Żywot górala poczciwego)

Religia, Kościół
Adriana Szymańska Boski stygmat miłości (T. Halík: Chcę, abyś był)
Jan Kułakowski Podręcznik dla każdego (B.D. Ehrman: Nowy Testament)
Stanisław Obirek O religii niepublicystycznie (A. Szostkiewicz: Wielkie nieba)

Sztuka
Tomasz Jopkiewicz Emir broni Sarajewa (E. Kusturica: Gdzie ja jestem w tej historii?)
Anna Woźniakowska Trudne życie (T. Chylińska: Stanisława Szymanowska)
Teresa Rutkowska Obywatela żywot podwójny (J. Stuhr, M. Stuhr, E. Winnicka: Obywatel Stuhr)

O literaturze
Jan Gondowicz Kasandra łka na jesieni (S.I. Witkiewicz: Pisma krytyczne i publicystyczne)
Maciej Robert Od fotografii do literatury (B. Gontarz: Obrazy świata)
Magdalena Bauchrowicz-Kłodzińska Jaka pamięć, taka tożsamość (P. Małochleb: Przepisywanie historii)
Aleksandra Reimann Poezja w „tożsamości ciała” (A. Stapkiewicz: Ciało, kobiecość i śmiech w poezji Anny Świrszczyńskiej)
Grzegorz Leszczyński „Trup bajkopisarki” (A. Marchewka: Ślady nieobecności)
Anna Martuszewska „Urodzona w pustym gnieździe” (E. Orzeszkowa: Melancholia i poznanie)
Tomasz Cieślak Pasja życia i pisania (J. Hen: Dziennika ciąg dalszy)

Proza polska
Krystyna Pietrych Naturalistyczna (przy)powieść o ludzkim losie (S. Twardoch: Drach)
Arkadiusz Morawiec Teaser (J. Bator: Wyspa Łza)
Małgorzata Kąkiel To nie czytadełko (J. Niemczuk: Bat na koty)
Przemysław Pieniążek Spóźnieni kochankowie (M. Tarasiuk: I nie mów do mnie Dżordżyk)

Poezja
Bogumiła Kaniewska Wiersze o wędrowaniu w czasie (A. Zagajewski: Asymetria)
Iwona Smolka Horyzont wieczności (A. Szymańska: Złoty dzięcioł)
Jerzy Madejski Decyma (M. Machnicki: Jest tylko gradobicie i deszcz perseidów)
Tomasz Mizerkiewicz Kaligrafie (nie)poetyckie (G. Wróblewski: Kosmonauci)
Krzysztof Lisowski Liryk roztropnego przemijania (J. Kronhold: Wiersze wybrane, Szlak jedwabny)
Marek Olszewski Sendecki sentymentalny (M. Sendecki: Przedmiar robót)

Dramat
Elżbieta Sobolewska Tragedia, która miała szczęście (I. Madách: Tragedia człowieka)

Proza obca
Justyna Chmielewska Odejście nomadów (J. Ahmad: Wędrowny sokół)
Piotr Prachnio Historie wytrącające z równowagi ostrygę (D. Rabinovici: Papirnik)
Anastazja Sablińska Gorzkie losy Umnitzerów (E. Ruge: W czasach, gdy ubywało światła)
Marek Paryż Amerykanin w Fezie (P. Bowles: Dom pająka)

Dla młodzieży
Maciej Skowera Dzieci i zwierzęta (znów) ruszają na ratunek (B. Mull: Spirit Animals. T. 1, Zwierzoduchy, M. Stiefvater: Spirit Animals. T. 2, Polowanie, G. Nix, S. Williams: Spirit Animals. T. 3, Więzy krwi)
Ewa Gruda Pomiędzy jawą i snem (E. Rosenstein: Bajki)
Krystyna Zabawa „Dziwne to były czasy” (K. Ryrych: Denim blue)
Małgorzata Frąckiewicz Uniwersytet dla wymagających (U. Janssen, U. Steuernagel: Uniwersytet Dziecięcy)

Popularyzacja nauki
Stanisław Bajtlik Umysł i jego mózg (M. Kaku: Przyszłość umysłu)

Wychowanie
Katarzyna Kotowska Dlaczego jest tak trudno? (K. Klejnocka, J. Klejnocki: Próba miłości)

Noty

Języczek Uwagi
Jan Gondowicz Co słychać

źródło opisu: http://www.instytutksiazki.pl

źródło okładki: http://www.instytutksiazki.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!