Przed wielką pauzą

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura piękna
piotr_kro

źródło okładki: google

"Przed wielką pauzą" to powieść, której akcja rozgrywa się przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jedni przeczuwają jej wybuch, inni żyją spokojnie, twierdząc, że żadnej wojny być nie może, bo Hitler nie odważy się zaatakować Polski. W powietrzu wciąż czuje się jednak jakiś niepokój, który udziela się przede wszystkim młodym bohaterom - szesnastolatkom przygotowującym się do małej matury.

Głównym bohaterem jest Bogdan, zwany przez rodzinę i znajomych Bożkiem. Przeżywa on swoją pierwszą platoniczną miłość, podkochując się jednocześnie w dojrzałej i chętnie eksponującej swoje wdzięki sąsiadce.
Na codzienność chłopaka składa się też szkoła, która jest polem do popisu dla wielu uczniowskich kawałów, ale i miejscem, w którym zawiązują się przyjaźnie. Jest jeszcze rodzina, której życie skupia się ostatnio na swataniu dwudziestoletniej panny na wydaniu. Spotkania rodziców ze swatem i kandydatami na małżonka to pełne humoru fragmenty, przy których kilka razy nieźle się ubawiłam....