Huśtawka

2015-05-01
2015-05-01
Iwona Kiuru

Okładka książki Kret sam na scenie Eva Eriksson, Ulf Nilsson
Kret sam na sc... Eva Eriksson, Ulf N...
Okładka książki Okularki Ewa Madeyska, Kasia Matyjaszek
Okularki Ewa Madeyska, Kasia...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...

Nie jest łatwo być małym niedźwiadkiem. Szczególnie, gdy ma się huśtawkę ale nikogo z kim można by się pohuśtać. Pi całymi dniami czeka na kogoś, kto zechciałby podzielić z nim radość tej prostej zabawy. Ale przyjaźń rzadko przychodzi sama.

Niespodziewanie niedźwiadek zostaje zmuszony do porzucenia biernej postawy i (niekoniecznie z własnej woli) wyrusza w świat na poszukiwanie towarzysza. Ale cóż to jest za świat! Trochę baśniowy, raz onirycznie zwiewny, raz brutalnie zmysłowy. Zamieszkały przez cały garnitur przeróżnych postaci z których jedne są miłe i przyjazne, a inne na nowego przybysza reagują złością i wrogością. Każde spotkanie skłania naszego bohatera do refleksji, ale żadne z napotkanych stworzeń nie chce się huśtać…

To magiczna podróż w skomplikowany świat emocji i kontaktów międzyludzkich. Pełna małych mądrości historia o strachu i odwadze, ocenianiu po pozorach, otwartości na innych i wychodzeniu poza swoją strefę komfortu.

W kreowaniu misiowego świata równie ważne co tekst, są niesamowite ilustracje – Virpi Talvitie zabiera nas w barwny świat wyobraźni. Grubymi warstwami farby i wosku stworzyła niezwykłą, pełną ruchu, soczystych barw i różnorodnych tekstur krainę o niepowtarzalnym klimacie. Wyprawa do świata Timo Parvela i Virpi Talvitie to prawdziwa przygoda. A z odrobinę zagubionymi bohaterami trudno się nie utożsamiać.

Ze względu na dużą ilość tekstu i pełne przenośni podejście do tematu jest to lektura dla dzieci wczesnoszkolnych, sugerowana powyżej 6 roku życia. Ale moja już-prawie-dwuletnia testerka jest oczarowana ilustracjami. I wcale się jej nie dziwię ;)

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa EneDueRabe.

Cudowna historia o przyjaźni, odnajdowaniu nowego.. Świetna grafika i ilustracje

2028

Po drugiej stronie nikogo nie ma.Na dole siedzi Pi i czeka na kogoś, z kim mógłby się pohuśtać. Na próżno. Pi zapisuje w swoim notesiku:
"Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma."

Gdy o huśtawkę uderza wielki świerk, Pi wylatuje w Kosmos. Łapie za rożek księżyc, który zdradza mu, że huśta się ze słońcem. Podczas swej przygody Pi spotyka najróżniejsze stworzenia i dostrzega, że w życiu wszystko się kołysze to w górę, to w dół...

Pokręcona historia o małym niedźwiadku który szuka kogoś, kto się z nim pohuśta.
Wyniesiony w Kosmos przez świerk, podczas swej wędrówki spotyka mnóstwo niesamowitych i co tu dużo mówić niezwykłych, niemal onirycznych postaci.
Marzenie senne które trwa i nie chce się skończyć.
Poszukiwania kogoś kto się z nim zaprzyjaźni i pohuśta, skłaniają go do przemyśleń które zapisuje skrzętnie w swoim notatniku.
Język opowieści jest stonowany, pełny niedomówień i tajemniczy.
Ilustracje to nie tylko ozdoba, ale i uzupełnienie danej sceny.
Zastanawia mnie twarz tego misia na ilustracjach..
Magiczna to słowo najpełniej oddaje charakter tej książki.
Dzieci kochają takie przypowieści.
Z każdego zdania wyziera ciepło i mądrość.
Roald Dahl pisał podobne historie, nikt jak On nie umiał opowiadać historii które uwielbiają młode pokolenia.
Timo Parvela jest genialny w tym co zrobił i chcę więcej.
Dziękuję Eneduerabe za udostępnienie.

"Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma."

"Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma". Albo cierpliwie czekamy, aż ktoś przyjdzie i zechce podzielić z nami przyjemność huśtania, zamykamy sie w swoje skorupie, narzekamy na nędzny los, że tak długo to trwa, że pewnie nikt się nie zjawi. Albo wyruszamy w drogę, by poszukać kogoś, kto podzieli naszą pasję.
Tak się stało z głównym bohaterem tej książki niedźwiadkiem o imieniu Pi. Co prawda nie wyruszył zupełnie z własnej woli, ale trochę przypadkowo:),po drodze zebrał mnóstwo doświadczeń, poznał nowe zwierzęta, zapisał cenne uwagi w swoim pamiętniku, poznał nastroje, usposobienie i pragnienia innych.
więcej na madebybibi.blogspot.com

Tak się stało z głównym bohaterem tej...

• Dla szkrabów
  • Przeczytane w 2021 roku