Sztuka słuchania

Cykl: Zeszyty Formacji Duchowej (tom 67)
Wydawnictwo: Salwator
religia
agnb

Potrzeba słuchania i bycia wysłuchanym wpisana jest w samą istotę osobowej relacji. Tam, gdzie nie ma słuchania, tam słabną i wygasają osobiste, przyjacielskie więzi. Słuchanie jest pierwszym słowem miłości, szacunku i wiary w człowieka. Potrafią słuchać jedynie ci, którzy wierzą w Boga i wierzą w człowieka – w jego głęboką wartość i godność. Można zdobyć umiejętność słuchania tak, jak...

Można zdobyć umiejętność słuchania tak, jak wyucza się teatralnej roli. Człowiek słucha wtedy „technicznie”, dla szeroko pojętego interesu i korzyści. Taka subtelna forma egocentryzmu ostatecznie odpycha, niepokoi i poniża.

Słuchanie powinno być bowiem znakiem szacunku wobec drugiego, gotowością budowania szczerej i czułej więzi, znakiem wiary w wartość tej osoby, werbalnym i niewerbalnym przekazem: Jesteś wartościowy w moich oczach.

źródło opisu: www.salwator.com

źródło okładki: www.salwator.com

Sanna | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Książka zdecydowanie mądra i wartościowa, ale nie potrafię jej obiektywnie ocenić, ponieważ nie jest skierowana do mnie - poleciłabym ją osobom zajmującym się słuchaniem zawodowo, czyli przede wszystkim psychoterapeutom, psychologom, kierownikom duchowym.