I jeszcze Paulette

Et puis, Paulette...
Bożena Sęk
literatura piękna
Ag2S

Ferdinand mieszka sam w gospodarstwie. I wcale nie jest z tego powodu szczęśliwy. Pewnego dnia zachodzi do Marceline, swojej sąsiadki, i zauważa, że niewiele brakuje, aby dach jej domu runął. Wnukowie podpowiadają mu, by zaprosił Marceline do siebie. Ale czy to wypada...? Jednak decyduje się w końcu ją zaprosić. Stopniowo jego dom się zapełnia, ożywa – do Ferdinanda wprowadza się owdowiały...

Jednak decyduje się w końcu ją zaprosić. Stopniowo jego dom się zapełnia, ożywa – do Ferdinanda wprowadza się owdowiały przyjaciel z dzieciństwa, dwie przerażone staruszki, lekko zwariowani studenci. I jeszcze Paulette...

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Jolanta Leśniak | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Tak optymistycznej utopii(wg Le Monde,ale zgadzam się w zupełności)pewnie nigdy nie czytałam!Mnie,starszej pani,bardzo dobrze ona zrobiła,ale bohaterami są nie tylko pozytywni tetrycy.Młodzi też są niesamowicie empatyczni,ciekawi i pełni dobroci.Polecam w czasie chandry czy depresyjnych wahań nastroju!

elau66wr | 2017-02-05
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Gdy zakładamy rodzinę, myślimy o tym, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki. Marzymy o domu. Budujemy go i cieszymy się wspólnymi chwilami. Pokoje dla dzieci, dla odwiedzającej rodziny, przyjaciół. Potem myślimy o tym, że przecież nasze dzieci kiedyś się ożenią, wyjdą za mąż, powiększą rodzinę. My będziemy mieli wnuki.
I okazuje się, że nic z tego. Nasze dzieci wraz z rodzinami wyprowadzają się i tylko czasem wpadają z wizytą. A ten wielki dom, który budowaliśmy, o którym marzyliśmy staje się zbyt dużym domem. I gdy niespodziewanie opuszcza nas jeszcze ta druga połówka, pozostawiając po sobie ból i wspomnienia, dom staje się pusty. samotny jak my. I ciężko mieszka się samemu w takim domu, bo nie ma nawet do kogo "gęby otworzyć".
Więcej na blogu: https://ksiazkizzakladkami.blogspot.com/2017/02/barbara-constantine-i-jeszcze-paulette.html

Marzi | 2016-10-15
Przeczytana: 18 października 2016

Historia tak nieprawdopodobna, że aż irytująca.

Elwira | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Po lekturze jej po przedniej książki Mały człowiek Tom, od razu sięgnęłam po kolejną, w myśl zasady, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ta książka trochę przypomniała mi Hotel Marigold, lub książki Fannie Flag, choć to zupełnie inne „rodzaje” pisarstwa, ale jeśli lubicie tamte spodoba wam się i ta.

Ludzka menażeria występująca w tej niewielkiej w sumie powieści zadziwia barwnością i oszałamia mnogością, ale spokojnie nie pogubicie się na pewno.
Constantine genialnie wszystko po raz kolejny czytelnikom „zapodała”. W sposób prosty, ciepły i niezwykle urzekający. Bez dwóch zdań chwytając za serce.
Jest ciepło, cieplutko ale i gorzko-półsłodziutko, a… tytułowa Paulette, no właśnie po raz nieliczny w swoich peregrynacjach książkowych najzwyczajniej w świecie nie zgadłam :-) Wspaniałe uczucie!

Do tego niezwykłe ciepło i prostota w opisie dorosłych i dzieci (list i prośba aby się ktoś przyśnił), zwierząt a nawet przedmiotów czy rzeczy (podobał mi się sposób robienia farb).

Powieść...

neko | 2016-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Urocza opowieść o ludziach mieszkających pod jednym dachem. Dobroć, szacunek, pomoc w trudnych chwilach, optymizm, lepsza przyszłość - zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe.

Magda | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Jest to książka, którą można przeczytać w jeden długi wieczór. Klimat Francji..wieś...bardzo interesująca historia Ferdynanda. Moim zdaniem bardzo dobry materiał na film.

Karolina | 2015-10-23
Przeczytana: 20 października 2015

Są takie książki, które wciągną czytelnika od pierwszej linijki. Są też takie, które po pierwszym przeczytanym przez nas rozdziale chciałoby się rzucić w kąt. Do jakiej grupy przypisałam najnowszą powieść autorstwa francuskiej pisarki Barbary Constantine "I jeszcze Paulette"? Zapraszam do zapoznania się z recenzją :-)

Ferdinand to siedemdziesięcioletni mężczyzna. Jest posiadaczem dużego domu. Tak się składa, że dla jednej osoby jest zdecydowanie za duży. Po śmierci swojej żony oraz od czasu gdy Roland, jeden z jego synów wraz ze swoją rodziną, opuścił jego mury, mieszka w nim sam. Lionel, brat Rolanda zrobił to wcześniej i na chwilę obecną mieszka w Australii. Nie trudno się domyśleć, że nie jest częstym gościem w rodzinnych stronach. W przypadku Rolanda jest na szczęście troszkę inaczej. Odległość między nim, a ojcem liczy sobie tylko kilka kilometrów. Ale to tylko małe pocieszenie, dziadek tęskni za swoimi wnukami. Pomimo tych kilku kilometrów spędzają ze sobą zdecydowanie za...