Pani mi mówi niemożliwe. Najpiękniejsze wiersze i piosenki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
muzyka
Ag2S

Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze oraz piosenki barda poetyckiej nuty. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy na scenie królowało mocne brzmienie, pojawił się tajemniczy chłopak. Marek Grechuta zaskoczył wszystkich rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami. Jego wiersze natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska: „Świecie nasz”, „Dni, których nie znamy”,...

Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze oraz piosenki barda poetyckiej nuty.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy na scenie królowało mocne brzmienie, pojawił się tajemniczy chłopak. Marek Grechuta zaskoczył wszystkich rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami. Jego wiersze natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska: „Świecie nasz”, „Dni, których nie znamy”, „Będziesz moją panią” czy „Wiosna, ach to ty”. Od dziesięcioleci śpiewają je kolejne pokolenia, a ostatnio na nowo przypomniał je, między innymi, Kamil Bednarek.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Arturion | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Wydanie, które można zaliczyć do - nazwijmy to - dzieł koniecznych. To, jakie znaczenie miała artystyczna działalność Marka Grechuty dla kultury polskiej, zaczynamy powoli rozumieć. Ten poeta, wokalista, kompozytor i pianista stworzył coś na wskroś oryginalnego - dzieło, które doceniają pokolenia, przecież często tak okrutne, choćby poprzez obojętność, wobec dokonań poprzedników. Marek Grechuta ma dużą grupę wielbicieli złożoną ze wszystkich pokoleń. On przybliżył nam poezję wieszczów, ale przecież też i celniejszych polskich poetów XX wieku. Tu mamy do czynienia z jego własnymi wierszami, które w znacznej większości stały się piosenkami. Jego wiersze są w większości bardzo dobre - wciągające i barwne, bez pustosłowia i pseudoproblematyki. Bez nadęcia i zadęcia. Za to z tajemnicą. Te najlepsze.

Basia | 2017-02-11

Teksty piękne i poruszające emocje. Czytając je niejednokrotnie się wzruszyłam i uśmiechnęłam. Myślę, że w ich różnorodności każdy miłośnik liryki znajdzie coś dla siebie.

Szczypta_Kasi | 2017-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Piosenki Marka Grechuty uwielbiam od lat. Dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki. Możliwość pochylenia się nad tekstami utworów, które często bez głębszego zrozumienia słucham z płyt, to nie lada gratka dla takiego fana muzyki jak ja.

Zbiór "Pani mi mówi niemożliwe" to bardzo obszerna publikacja, zawierająca dziesiątki utworów Grechuty. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z tekstami jego powszechnie znanych piosenek, takich jak "Dnia, których nie znamy", "Będziesz moją panią"; ale też z wierszami, które nigdy nie zyskały oprawy muzycznej, więc są stosunkowo mało znane. Grechuta dzięki swojej poezji jawi nam się jako człowiek bardzo wszechstronny. W książce znajdujemy wiersze inspirowane twórczością Władysława Hasiora; napisane pod wpływem znanych obrazów prawdziwych mistrzów malarstwa - Pablo Picasso, Henri de Toulouse-Lautrec, czy Vincent van Ghog; utwory poświęcone dyscyplinom sportowym; jak również ulubionym miastom artysty takim jak: Kraków, Zamość, Kazimierz...

Ervisha | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

"Pani mi mówi niemożliwe... Najpiękniejsze wiersze i piosenki" to zbiór w którym jak sam tytuł wskazuje umieszczono całą twórczość Marka Grechuty. Każdy wiersz jest wyjątkowy, każdy wzbudził we mnie pozytywne emocje, wywołał wrażenie - nawet te, które dobrze znam. Nie potrafiłabym wybrać tego najlepszego - jednego w swoim rodzaju, bo każdy z nich ma w sobie coś pięknego.

Według mnie będzie stanowiła przepiękny prezent dla ludzi wrażliwych, tych którzy lubią lirykę a w szczególności twórczość Marka Grechuty. Dla mnie i mojej mamy to przepiękna podróż do czasów dzieciństwa (w szczególności dla mojej mamy) jak i możliwość poznania pozostałych utworów poety. To jedna z tych pozycji do której razem z mamą będziemy wracać i która musiała znaleźć się w naszych domowych zbiorach.

Marysieńka | 2016-05-12
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Marek Grechuta niewątpliwie należy do grona najlepszych śpiewających poetów. Jego piosenki towarzyszą mi od lat dziecięcych. Ale od niedawna mogę ich nie tylko słuchać ale też czytać w tomiku "Pani mi mówi, niemożliwe", który jest prezentem od bliskiej i ważnej dla mnie osoby. Czym innym jest słuchanie piosenek, z których wiele znam na pamięć, a czym innym czytanie ich tekstów. Tomik zawiera pogrupowane tematycznie wiersze i piosenki Marka Grechuty, te najbardziej znane i lubiane. Przebija w nich miłość do świata, do Krakowa, do żony, można tu znaleźć piękne strofy na temat znanych obrazów, zresztą cykl ten został nagrany w postaci programu tv w Muzeum Narodowym na tle znanych płócien. Polecam ten tomik wszystkim sympatykom twórczości Marka Grechuty jak również, a może przede wszystkim tym, którzy jeszcze się nie mieli okazji zakochać w jego piosenkach i wierszach.

Kasiek m | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Kajetan | 2016-05-15

"Chodźmy tam, gdzie nas oczy poniosą
Chodźmy tam, gdzie niełatwy jest czas.
Czas zieleni, łez i rosy
Czas innego, nowego dnia.
Zabierz wszystkie własne myśli
Zabierz swego szczęścia łut.
Tam, gdzie wszystko jeszcze dla ciebie
Czekaj dnia, przyjdzie znów.

Noc ucieka...

Zawierz tylko takim słowom,
Które niosą z sobą sen.
O nieznanym, szklanym domu
Gdzie nadejdzie dzień za dniem.
Siądziesz tam przy wspólnym stole
Znajdziesz w winie wiatru szum.
Tam gdzie wszystko jeszcze dla ciebie
Czekaj dnia, przyjdzie znów.

Noc ucieka... "

Grechuta - Chodźmy

"Gdy zabrakło Ci uśmiechu
miałem dla Ciebie wiersz o gwiazdach garść orzechów
miałem wtedy gdy zabrakło Ci uśmiechu

Gdy zabrakło w Tobie...

Joanna_Korneta | 2015-11-03

Marka Grechutę kojarzą odbiorcy z różnych pokoleń, za sprawą ponadczasowych utworów z zakresu poezji śpiewanej. To także twórca, którego można poznać od strony poetyckiej wrażliwości, a to dzięki tomikowi „Pani mi mówi niemożliwe” – obszernemu wyborowi tekstów publikowanych wcześniej w osobnych książkach oraz znalezionych w archiwum i nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Grechuta jawi się tu jako autor świadomy warsztatu poetyckiego i piosenkowego: kiedy pisze przeboje przeznaczone na scenę, wybiera proste i wpadające w ucho frazy, łatwe do zapamiętania i mocne w przekazie. Często jednak popisuje się metaforami i pomysłami na oryginalne ujęcie zwykłego tematu. Wtedy udowadnia, jak wielka siła tkwi w słowach, stawia na niejednoznaczność. Tomik „Pani mi mówi niemożliwe” zdradza szeroki zakres zainteresowań nie tylko humanistycznych poety. Są tu wiersze inspirowane dziełami Picassa, Wyspiańskiego czy Hasiora, są obrazy zapamiętane z podróży, ale i cały cykl poświęcony różnym...

kocham_cie | 2016-11-08

To mój trzeci tom poezji wydanej w serii wydawnictwa Prószyński i S-ka. Zakochałam się w tej serii. To pięknie zebrane w niewielkim formacie, na grubym papierze, w pięknej eleganckiej okładce,najpiękniejsze wiersze i piosenki barda narodowego.
Tomik poświęcony twórczości Marka Grechuty podzielony jest na siedem rozdziałów, z różną tematyką wierszy. Każdy jest wart poznania, każdy zalicza się do lektury obowiązkowej lubiących bardziej, a nawet tych lubiących poezję trochę mniej. Taka lektura na dłuższy, jesienny wieczór.
Tomik to również idealna publikacja na prezent. Polecam