Dziewczyna o siedmiu imionach

Okładka książki Dziewczyna o siedmiu imionach
David JohnHyeonseo Lee Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
The Girl With Seven Names
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-09-08
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-08
Data 1. wydania:
2015-02-07
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380690776
Tłumacz:
Julia Szajkowska
Tagi:
Korea Północna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
970 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
451
341

Na półkach: ,

Czytam książki o Korei Północne metodycznie i zachłannie - mimo to, ciągle mam wrażenie, że obywatele tego kraju pozostaną dla mnie zagadką. Odważni i jednocześnie tchórzliwi, silni i jednocześnie słabi, podatni na propagandę.

"Dziewczyna o siedmiu imionach" to historia Hyeonseo Lee, która uciekła z Korei jako młoda dziewczyna, zostawiając tam swojego brata i matkę. Sama historia przeprawy do Chin i Korei Południowej nie wciągnęła mnie tak bardzo, jak początkowe rozdziały, gdzie Heyoneseo opowiada o swoim dzieciństwie i życiu swojej rodziny w Hyesan, miejscowości niedaleko granicy z Chinami. To straszne spojrzenie na propagandę, którą sączy się Koreańczykom od najmłodszych lat. To opowieść o rodzinie, która nigdy nie porusza pewnych tematów i nigdy nie może być pewna, że nie jest obserwowana przez tajne służby, czy zadenuncjowana przez donos "życzliwych sąsiadów".

Mimo, że rodzina Heyoneseo miała dobry status społeczny i nie cierpiała głodu, daleko było do życia w sielance. Publiczne egzekucje, które dzieci oglądają już w podstawówce, a rodzina skazańca siedzi w pierwszym rzędzie. Najbardziej poruszyły mnie jednak dwie sprawy. Portrety wielkich wodzów, na których nie może być jeden płatek kurzu. Takie portrety musi posiadać każda rodzina - musi je czyścić i regularnie o nie dbać. Odbywają się regularne kontrole mieszkań przez bezpiekę i gdyby portrety były brudne - cała rodzina może skończyć w obozie! To nam, wychowanym w zachodniej cywilizacji nie mieści się w głowie!

Drugą rzeczą, która mnie zszokowała - są regularne sesje samokrytyki,na które muszą uczęszczać wszyscy Koreańczycy - zarówno w szkole i zakładach pracy. Polegają one na tym, że każda osoba musi publicznie złożyć donos na kolegę. Tak żeby on to słyszał. Na przykład: "Pani X nie przykładała się do pracy". Czasami takie sesje mogą mieć tragiczne skutki - w książce jest przykład, gdy jeden uczeń w czasie sesji samokrytyki doniósł, że widział w domu u kolegi nielegalne, zagraniczne treści - tym sposobem skazał swojego kolegę na obóz i za pewnie śmierć.

Rodzina głównej bohaterki nieustannie uważa na to co mów i robi. Zdaje sobie, że może być obserwowana przez bezpiekę. Nigdy nie może czuć się bezpieczna. To życie z maską na twarzy, w ciągłym zagrożeniu. Każdy dzień może być ostatnim. Nawet przez najmniejsze głupstwo można narobić sobie kłopotów. W książce jest przykład, gdy skazano na śmierć niektóre osoby, bo niewystarczająco płakali, po śmierci Wielkiego przywódcy. Nasza bohaterka udaje płacz, śliniąc sobie oczy i ma nadzieję, że nikt tego nie zauważy. Bo udawany płacz też był karany.

Podsumowując wstrząsająca lektura, ale z pozytywnym zakończeniem. Bardzo zżyłam się z główną bohaterką i jej rodziną. Na końcu książki znajdują się zdjęcia jej samej, brata i matki - w zupełnie innej już rzeczywistości :) Wolność jednak miała swoją cenę.

Czytam książki o Korei Północne metodycznie i zachłannie - mimo to, ciągle mam wrażenie, że obywatele tego kraju pozostaną dla mnie zagadką. Odważni i jednocześnie tchórzliwi, silni i jednocześnie słabi, podatni na propagandę.

"Dziewczyna o siedmiu imionach" to historia Hyeonseo Lee, która uciekła z Korei jako młoda dziewczyna, zostawiając tam swojego brata i matkę. Sama...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 354
  • Przeczytane
    1 275
  • Posiadam
    199
  • Ulubione
    53
  • Teraz czytam
    28
  • Chcę w prezencie
    20
  • Korea Północna
    20
  • 2018
    17
  • Literatura faktu
    13
  • 2019
    12

Cytaty

Więcej
Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach Zobacz więcej
Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach Zobacz więcej
Hyeonseo Lee Dziewczyna o siedmiu imionach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także