Z dziećmi w Atenach. Subiektywny przewodnik rodzinny

Okładka książki Z dziećmi w Atenach. Subiektywny przewodnik rodzinny Alicja Kordos
Okładka książki Z dziećmi w Atenach. Subiektywny przewodnik rodzinny
Alicja Kordos Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Greckie Klimaty turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Greckie Klimaty
Książkowe Klimaty
2015-01-01
2015-01-01
Grecja Ateny dla dzieci podróże przewodniki turystyka

Ateny – jedno z bardziej fascynujących miejsc, kolebka naszej kultury – to interesujące miejsce do intensywniejszego poznawania bogatej przeszłości, wchodzenia w świat współczesnej kultury, odkrywania technologii i mitów, filozofii i odmiennej od najpopularniejszej w Polsce religii. Górzysto-morski krajobraz dodaje uroku Gracji. Tak jest i w najbardziej znanym mieście i jednocześnie stolicy tego państwa. W ten niezwykły świat wprowadza nas Alicja Kordos w książce „Z dziećmi w Atenach”.
Wizualnie przewodnik przypomina notatnik. Po jego otwarciu po wewnętrznej stronie znajdziemy mapkę pokazującą położenie Aten i najważniejszych miejsc w Grecji. Po przewróceniu kolejnych stron rzuca nam się spora ilość zakreśleń tekstu, kolorowe strony z ciekawostkami i ważnymi informacjami. W każdym rozdziale oczywiście inne, aby łatwiej było znaleźć to, czego szukamy. Do tego zauważamy, że jak na przewodnik książka ma niewielką ilość zdjęć. Ot, dwadzieścia parę na 207 stron tekstu, przez co na pewno nie będziemy podziwiać Aten pokazanych w przewodniku. Za to będziemy wchodzić w tekst, odkrywać, co warto opowiedzieć i pokazać dzieciom. Książka będzie dla nas miniściągą pozwalającą przygotować się do każdej wyprawy z dziećmi.
Na początku książki autorka pokaże nam, że podróże z dziećmi mogą być ciekawe oraz pouczające, ponieważ nasze pociechy zwrócą uwagę na inne rzeczy niż my, a do tego zachęcą nas do dotarcia w zakątki, o których byśmy nawet nie pomyśleli odwiedzając to starożytne miasto. Dalej wejdziemy w tajniki alfabetu, mowy, wymowy. Dla tych, którzy nigdy nie uczyli się greki będzie to bardzo przyspieszony kurs umiejętności odczytywania znaków. Nie zabraknie też wskazania pięknych i zaniedbanych zakątków miasta, obszarów ze starożytnymi zabytkami i nowych dzielnic oraz ogólnego wrażenia. Alicja Kordos wskaże nam też, gdzie możemy poszukiwać obszerniejszych informacji o burzliwej przeszłości miasta i państwa. W książce znajdziemy też cenne informacje na temat dawnej i obecnej komunikacji, podpowiedź, w jaki sposób poruszać się metrem. Do tego dowiemy się sporo o relacjach społecznych, ustroju politycznym, świąt. Kolejne rozdziały poświęcono odwiedzeniu konkretnych miejsc: Plaka i Syntagma oraz ważne miejsca w centrum oraz na peryferiach. Ponadto dowiemy się, gdzie warto wyjechać poza miasto. Będą to miejsca, które zainteresują dzieci. Wśród ciekawszych będzie port, Muzeum Metra, Archeologiczne, Morskie i wiele innych, Zoo, Muzeum Archeologiczne, kilka klasztorów. Treści są tak przemyślane, aby każdego dnia można było zobaczyć coś innego i nowego, zaskakującego i ciekawego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wypróbujemy w praktyce czy moje przypuszczenia, że jest to wycieczka na miesiąc się sprawdzi. Nie zabraknie też wskazówek, po jakie książki sięgnąć, aby przenieść się w klimatyczne greckie miejsca, a na samym końcu znajdziemy miniaturową, prostą mapkę miasta.
Dużym plusem są tu uporządkowane informacje, które bez wielkiego przygotowywania możemy przekazać dzieciom. Nie trzeba mieć specjalnego, humanistycznego wykształcenia, aby stać się rodzinnym przewodnikiem.

Dodaj cytat z książki Z dziećmi w Atenach. Subiektywny przewodnik rodzinny