rozwiń zwiń

Dziwna myśl w mej głowie

Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie Orhan Pamuk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
690 str. 11 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Kafamda Bir Tuhaflık
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-11-05
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-05
Liczba stron:
690
Czas czytania
11 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308060414
Tłumacz:
Piotr Kawulok
Tagi:
Nagroda Nobla literatura turecka miłość powieść obyczajowa przemiany obyczajowe przemiany społeczne rodzina Stambuł Turcja małżeństwo
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Moje to życie czy nie moje?



4220 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach:

Po ostatnich politycznych wydarzeniach w Turcji (a mam tu na myśli zarówno kolejną w tureckiej historii próbę wojskowego puczu, jak i podejrzane referendum, które ponoć zapewniło prezydentowi Erdoganowi władzę niemal dyktatorską) zainteresowanie tym krajem, z początku dość duże, ostatecznie jednak zmalało. Jakbyśmy przyzwyczaili się do tego, że Turcja jest państwem o ograniczonej stabilności i nieprzewidywalnym, nie tak wprawdzie jak w przypadku większości krajów Bliskiego Wschodu, lecz mimo wszystko bliższym tamtejszym, niż naszym, powiedzmy zachodnioeuropejskim standardom... Zainteresowanie tym krajem i jego bogatą kulturą zdaje się więcej czerpać z niesłychanie popularnych także w Polsce tamtejszych oper mydlanych i choć nie oglądałem żadnej z nich, to jednak zaryzykuję w tym miejscu stwierdzenie, że proza Pamuka może na ich niewątpliwym fenomenie nieco zyskać. Najsłynniejszy bodaj w ostatnich latach serial o Sulejmanie Wspaniałym jak mało która książka czy film przysporzył popularności tamtejszej historii i kulturze, sposobowi widzenia i opisywania świata, który wprawdzie jest dla nas dość egzotyczny, zarazem jednak (za sprawą wielowiekowego sąsiedztwa i licznych historycznych związków) bywa zaskakująco bliski (w powieści pojawia się nawet wzmianka o bitwie pod Mohaczem).
Pomimo dużej wartości "Śniegu", "Stambułu" i nieco chyba mniejszej "Nazywam się czerwień" (dla mnie był to rodzaj orientalnego "Imienia róży") najlepsze utwory Pamuka powstały już po nagrodzeniu go Noblem, tak jakby dopiero to wyróżnienie doprowadziło go do zostania wielkim, a nie tylko dobrym lub nawet bardzo dobrym pisarzem. Uwaga ta w tej samej mierze dotyczy "Dziwnej myśli...", co i poprzedzającego ją "Muzeum Niewinności". Każda z tych powieści traktuje o miłości, stanowi próbę opisu tego dziwnego stanu, czy też rozmaitych jego przejawów, uwarunkowanych zarówno przez orientalną tradycję, jak również przez rozmaite czynniki społeczne i polityczne składające się na obraz ojczyzny autora na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Atrakcyjności lektury sprzyja jej wielonarracyjność (autor opisuje bowiem rzeczywistość widzianą oczami różnych bohaterów) i obraz świata w jego nieuchronnej przemijalności, tak jakby zmiana stanowiła jedyne i "niezmienne" prawidło rządzące światem. Zadziwiające jednak, że kres stawia nas w obliczu początku, lecz nie tyle na zasadzie "prawa wiecznego powrotu", co raczej czegoś co jakoś nam znane okazuje się być jednak czymś całkowicie nowym. Jest w tym przesłanie uniwersalne, przekraczające granice orientalnej kultury, której książka Pamuka jest przecież znakomitym portretem. Więcej już nie napiszę, bo musiałbym to i owo zdradzić z fabuły tej urzekającej powieści. Czytelnicy, którzy mieli okazję zawrzeć z nią znajomość wiedzą o co w tym chodzi, innych natomiast szczerze zachęcam do lektury.

Po ostatnich politycznych wydarzeniach w Turcji (a mam tu na myśli zarówno kolejną w tureckiej historii próbę wojskowego puczu, jak i podejrzane referendum, które ponoć zapewniło prezydentowi Erdoganowi władzę niemal dyktatorską) zainteresowanie tym krajem, z początku dość duże, ostatecznie jednak zmalało. Jakbyśmy przyzwyczaili się do tego, że Turcja jest państwem o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 909
  • Przeczytane
    628
  • Posiadam
    192
  • Chcę w prezencie
    132
  • Teraz czytam
    38
  • Ulubione
    18
  • 2018
    13
  • Nobliści
    12
  • Turcja
    9
  • Ebook
    7

Cytaty

Więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także