poezja
nyctophiliac

Jak bym cię kochał, Nocy! bez twych gwiazd miliona, Bo ich światło to
mowa stokroć powtórzona! A próżni, mroku szuka moja dusza smutna!Lecz,
niestety, ciemności nawet są jak płótna, Gdzie tysiączne postacie
odtwarza me oko Osób znikłych, lecz tkwiących w pamięci głęboko.Charles
Baudelaire (1821 - 1867)

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://merlin.pl/Charles-Baudelaire-Poezje_Charles...»

tiny ginsberg | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, Poezja

Niepoprawna w ujmujący sposób - taka jest właśnie poezja Charlesa Baudelaire'a. Trudno mi wymienić innego twórcę, który w sposób tak hipnotyczny i przyciągający kreśliłby obrazy bluźniercze, nieczyste, nieprzyzwoite, mroczne, ponure. Dodatkowym smaczkiem w twórczości poety są częste metafory zbudowane na świecie zapachów, co dla mnie jako absolutnej "olfaktomaniaczki" jest ogromną uciechą i zabawą. Dawno nie czytałam tak aromatycznej poezji.

Nawet jeśli jesteście do bólu poprawni i grzeczni, sięgnijcie po ten tomik - Szatan, brzydota i zgnilizna rzadko kiedy są tak kuszące i seksowne.

Pio | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015, Posiadam