Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna

Wydawnictwo: Bellona
3,87 (113 ocen i 55 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
5
8
4
7
6
6
10
5
14
4
5
3
9
2
9
1
43
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788311138759
liczba stron
250
język
polski

Jest to pierwsza publikacja w polskiej historiografii na temat organizacji władzy i funkcjonowania Lechii, czyli starożytnej Polski, zwanej inaczej Imperium Lechitów, Scytią Europejską lub Sarmacją Europejską. Na podstawie ponad 50 kronik i materiałów źródłowych, polskich i zagranicznych, oraz 36 starych map cudzoziemskich autor opracował, po raz pierwszy, poczet słowiańskich królów...

Jest to pierwsza publikacja w polskiej historiografii na temat organizacji władzy i funkcjonowania Lechii, czyli starożytnej Polski, zwanej inaczej Imperium Lechitów, Scytią Europejską lub Sarmacją Europejską.

Na podstawie ponad 50 kronik i materiałów źródłowych, polskich i zagranicznych, oraz 36 starych map cudzoziemskich autor opracował, po raz pierwszy, poczet słowiańskich królów lechickich w okresie od XVIII w. p.n.e. do X w. n.e. Dokonał także opisu terytorium Lechii, jej gospodarki, handlu, budownictwa miast, grodów, portów oraz żeglugi, transportu i bitych monet lechickich, a także głównych wojen i bitew, pominiętych dotąd.

Powyższe odkrycia były ściśle związane z wynikami najnowszych badań genetycznych Ariów - Słowian, przeprowadzonych w laboratoriach polskich i zagranicznych w latach 2010-2013, według których my Polacy, Ariowie - Słowianie zamieszkujemy tutejsze ziemie od 10 700 lat.

Potwierdziły to również ostatnie odkrycia polskich archeologów na terenie grodów, miast, osad obronnych i grobowców, wybudowanych przez naszych przodków, Ariów - Prasłowian, na terenie obecnej Polski.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2015

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 82
Viki | 2017-08-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ta pomimo bardzo dużej popularności (mniejsza o to jakiej) wśród czytelników spowodowała też, że pod adresem Autora posypały się niepochlebne komentarze ze strony środowiska naukowego. Jak można się było spodziewać mainstreamowi historycy wyśmiali koncepcję tzw. turbosłowianizmu i uznali ją za całkowicie irracjonalną.

Chociaż sposób przedstawienia tematu pozostawia wiele do życzenia (zwłaszcza sporządzenie "Bibliografii"), to należy jednak pamiętać, ze książkę napisał historyk-amator, pasjonat badania dziejów Polski przedchrześcijańskiej, który pragnął zapełnić białą plamę naszej historii i dociec, dokąd tak naprawdę sięgają nasze korzenie. Intencje więc były jak najbardziej szlachetne, gdyż taka świadomość jest niezwykle ważna i wpływa na kształtowanie się tożsamości i dumy narodowej.

Pan Bieszk przypominając kontrowersyjne i nie do końca wyjaśnione fakty i poznane źródła naszych dziejów nie pozwala zapomnieć o problemie i wywołuje, czy raczej ożywia dyskusję na nowo. Sprawia też, że znów pojawiają się pytania o "Kronikę Prokosza", jasnogórski poczet królów i książąt polskich, dotąd lekceważone takie postaci jak Tadeusz Wolański czy Ignacy Pietraszewski i wreszcie etymologię wielu nazw własnych na terenach rozciągających się od Dniepru po Dunaj i Ren. Dla mnie osobiście szczególnie interesująca pod tym względem była zamieszczona w książce ostatnia mapa zatytułowana "Wczesnośredniowieczne miasta, grody i osady w Lechii". O ile bowiem "Kronikę Prokosza" oficjalnie historycy uznają za fałszerstwo niejakiego Przybysława Dyjamentowskiego i podają na to szereg argumentów (z którymi zresztą Bieszk polemizuje), to bardzo chętnie przeczytałabym jakiś artykuł, w którym językoznawcy wyjaśniliby tę mapę z punktu widzenia onomastyki.** Recenzja po raz pierwszy zamieszczona była 04.06.2017 r. na stronie: www.bookfreak.pl

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Warsztaty stylu. Autorska metoda, dzięki której odkryjesz swój styl

Znakomita książka Marii Młyńskiej, której myślą przewodnią jest dopasowanie swojego stylu ubierania do preferencji i tego, co w duszy gra. Maria piękn...

zgłoś błąd zgłoś błąd