Lenin, tom II. Apostoł piekła

Wydawnictwo: Amber
Ленин. Политический портрет
Lenin, ZSRR, leninizm, komunizm, Kraj Rad
Natalia_94

Wyobrażenie o wodzu rewolucji przez dziesięciolecia miało jeden wymiar: kanonizowanego świętego, natchnionego inspiratora epokowego przewrotu, któremu okrutny los nie pozwolił dokończyć wzniosłego dzieła. Wierzono, że jego dziedzictwo wypaczył Stalin, obracając świetlane obietnice bolszewików – sprawiedliwości, pokoju, wolności w idealnym świecie – w strach i zniewolenie. A przecież to...

A przecież to właśnie Lenin zadecydował, że ten nowy świat można zbudować tylko przemocą. To on powołał do życia wszechpotężną WCzK, przypuścił atak na Cerkiew, zapoczątkował eksterminację kułaków, wydał wyrok na carską rodzinę...

Nie myśliciel i prorok, a brutalny, wyrachowany jakobin kopiący głęboki grób dla milionów ofiar w imię ułudy świetlanej przyszłości.

Nie geniusz, a przekleństwo swojej epoki. To Lenin, nie Stalin był twórcą radzieckiego totalitaryzmu – taką prawdę o wizjonerze nowej szczęśliwej cywilizacji odsłania Wołkogonow. Na własnym przykładzie człowieka, który przeszedł bolesną ewolucję – od ortodoksyjnego marksisty do zdecydowanego przeciwnika bolszewickiej dyktatury – rozważa, dlaczego w ludzkich umysłach bastion leninizmu bronił się najdłużej. Dlaczego przez dziesiątki lat mit ojca rewolucji przesłaniał postać ojca terroru.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Arek | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Fajna książka,
wyciąg z pamiętników Breżniewa położył mnie na łopatki,
dużym plusem jest pokazanie spuścizny lenionowskiej w kolejnych przywódcach partyjnych