Hop-Frog

olaf2009

źródło okładki: wolnelektury.pl

Aneta Wiola | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Po moim ostatnim nieudanym audio-booku, postanowiłam wrócić do tradycyjnej formy. Nie wiem czy jest to wina lektora, czy może ja jestem „mentalnie zbyt staroświecka” by cieszyć się inną formą czytelnictwa. Tym razem wybór padł na „Hop-Froga”.

Nadworny i kaleki błazen określony mianem „Żabiego Skoczka” został uprowadzony ze swojej ojczyzny. Wraz z przyjaciółką karlicą-tancerką są zmuszeni zabawiać okrutnego króla. Pewnego dnia błazen zmęczony tyranią swojego władcy, postanawia wymierzyć zemstę.

Przyznam, że z początku wahałam się czy sięgnąć po te opowiadanie. Miała być zabawa, żarty, tańce… klimaty, których w ogóle nie czuję w opowiadaniach. Nie ukrywam, że wolę czytać o zbrodniach niż o czymś radosnym. Jednak to co z pozoru wydaję nam się białe, po bliższym zapoznaniu dostrzegamy w tym ciemniejszą barwę.

Opowiadanie Edgara Alla Poe’ego jest mroczne, klimatyczne, wciągające i nietuzinkowe. W kilku stronach, tylko prawdziwy mistrz potrafi zawrzeć taki ogrom sprzecznych emocji....

chrispu | 2015-07-10

Dziwna nowelka, z historią dziejąca się w czasach "królewskich" - trudno powiedzieć jakich. Prawie od początku czytelnik czuje sympatię do głównego bohatera - kolejna nietypowa rzecz jeśli chodzi o nowele Poe. Niewiele też w niej grozy i okropieństw (chyba, że ktoś ma bujną wyobraźnię), prawie nie ma nużących opisów. Akcja goni akcję, więc czyta się nowelkę dosyć szybko. A klimat przypomina trochę bajki braci Grimm.
Generalnie - nie wystraszysz się przy jej czytaniu. I jest przewidywalna.

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Edgar Allan POE - "Hop-frog. Ropuch"
Nieustające brawa dla Wydawnictwa 44.pl za przemyślne wydanie dwujęzyczne.
To opowiadanie jest jednym z jego ostatnich (1849), znane jest również pt "Żabi skoczek". Wg Wikipedii:
"...główny wątek noweli oscyluje wokół motywu zemsty. W obu przypadkach morderca unika też kary za popełnioną zbrodnię. Jednak, podczas gdy w 'Beczce Amontillado' ofiara jest ubrana w strój błazna, w 'Żabim skoczku' to zabójca nosi go na sobie.. Zgrzytanie zębów w noweli jest symbolicznym elementem i ma miejsce na krótko przed wymyśleniem morderczego planu zemsty przez błazna, jak i zaraz po jego wykonaniu. W utworach pisarza symbolizują one moralność."
Jest to opowieść o zemście poniewieranego kaleki, w formie baśniowej. Mnie zdziwiła jedna kwestia, a mianowicie to, ze "trunkowy" Poe pisze:
"...alkohol nadmiernie go pobudzał, a szalona ekscytacja nie jest stanem przyjemnym...".
W tej materii jestem przeciwnego ...

Edyta Zawiła | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Poe zaskakuje, poznaję opowieści niesamowite...których kilka wcześniej nie znałam.

"...Nigdy nie znałem nikogo, kto by miał większy zapał i popęd do żartów niż ów dzielny król. Najpewniejszą drogą do zdobycia jego łaski było wygłoszenie przedniej dykteryjki o błazeńskim pokroju i wygłoszenie umiejętne. Dla tej właśnie przyczyny siedmiu jego ministrów wyróżniało się krotochwilnym usposobieniem. Wszyscy byli ukształtowani wedle królewskiego pierwowzoru — rozumiej: przestronną tuszę, dostatnie otłuszczenie i nieporównaną do błazeństwa zaprawność. Czy krotofilność tuczy, czy też przeciwnie — tłuszczyk zawiera w sobie jakowąś krotochwilności pochopność — jest to kwestia sporna, której nigdy nie mogłem rozstrzygnąć raz na zawsze, atoli pewnik to nieprzeparty, iż dowcipnemu chudziakowi przynależy się miano rara avis in terris (rzadki ptak na ziemiach)..."

"...— Pójdź tu, Hop-Frog! — zawołał w chwili, gdy błazen wraz ze swoją towarzyszką wkroczył do komnaty — żłopnij no mi tę oto...

tivrusky | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Hop-Frog spełnia wszystkie warunki, by móc się mienić pełnoprawną bajką. Mamy króla, w dodatku niezbyt dobrego, a wraz z nim siódemka jego doradców, również niezbyt dobrych, jak Skaza i jego hieny. Mamy też protagonistę, wziętego za młodu do niewoli kulawego karła, istne Brzydkie Kaczątko, stłamszone do roli błazna na królewskim dworze. Mamy znoszone latami, jak u Kopciuszka upokorzenia i niewinną niewiastę, którą niczym Aladyn przed złym władcą ocalić trzeba! Do tego wszystkiego bal maskowy, w czasie którego sprawiedliwości ma stać się za dość.

Piękna bajka, prawda? No... niezupełnie. Wyszła ona bowiem spod pióra Edgara Allana Poe! Naiwną byłaby więc nadzieja, że gdzieś, prędzej czy później nie pojawi się niespodzianka w postaci męczarni, bolesnego ale za to widowiskowego konania i trupów w ilości 5+. I tak też się staje.

Jeśli zatem, drodzy czytelnicy, szukacie bajki do przeczytania swym pociechom na dobranoc, omińcie Hop-Froga szerokim łukiem (no, chyba że dzieci były...

SFspace | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Poe jest mistrzem w swojej dziedzinie. Jak to u niego często bywa, wszystko da się przewidzieć, ale i tak czekamy jak to będzie.
Napisane jak zwykle u Poego, pięknym dawnym językiem

To nowela okrutna, makabreską tchnąca. Nie mniej, ciekawa. Motyw zbrodni i kary, zemsty za okrucieństwo - choć równie okrutnej. Jedna z lepszych, choć króciutkich opowiastek Poe'go.

niedźwiadek Pi | 2017-04-26

Wyjątkowo mi się to opowiadanie podobało.
Mroczne, ale nie przez grozę jaką zwykle niesie horror, ale przez grozę, jaką niesie ludzka okrutna natura!
Jest to historia słusznej zemsty!
BRAWO Hop-Frog ! BRAWO !!!
Zedrzyjmy szaty królewskie, bo pod nimi zwykłe małpy siedzą.
7/10

Marek | 2015-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 września 2015

Trochę makabryczna wersja bajki o kruku i lisie ;) z nieco innym zakończeniem.
Takie były moje skojarzenia podczas czytania. Trochę mniej grozy w porównaniu np do "Berenice" lub "Czarnego kota", więcej za to makabry.