Książka Roku 2018

Night Shift
Nocna, Zmiana, Stephen, King, Opowiadania
horror
Dorota_1988

Pierwszy i uznany za najlepszy zbiór opowiadań Stephena Kinga, opublikowanych po raz pierwszy w 1978. Zawiera 20 mrożących krew w żyłach opowiadań, nawiązujących do klasyki horroru. Ich bohaterami są ludzie zwyczajni, przeciętni Amerykanie, którzy nagle doświadczają niezwykłych zjawisk. Siedem opowiadań z „Nocnej zmiany” zekranizowano.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Paco | 2015-09-19
Na półkach: Przeczytane, King
Przeczytana: 19 września 2015

Brak światełka w tunelu.
Przygnębiająca.
Nie jest to wolumin, który powinien być na podorędziu.
Nie z powodu braku światełka. Z powodu jego archaiczności.
Od czasu napisania tych utworów minęło prawie czterdzieści lat.
W tym czasie wydarzyło się tyle PRAWDZIWYCH okropieństw, że historyjki te nie robią już takiego wrażenia jak kiedyś.
Nie uogólniam – sporo książek jest przecież ponadczasowych.
Czytając to teraz następuje jednak sprzężenie zwrotne.
Przecież to King, był jednym z prekursorów tej tematyki.
Przecież to on wyznaczył trendy, nurty i ,,stracho-kierunki,,:)
Tworzył szablony.
To on, na bazie lęków pierwotnych i wtórnych zaczął budować grozę.
Aczkolwiek teraz,po latach, to co w założeniach miało być upiorne, wywołuje błąkający się po twarzy uśmieszek.
.Wielkie szczury.Epidemie.Obcy.Krwiożercze auta i powracający nieboszczycy. Nadmiar alkoholu i autodestrukcja.
Tym nas raczy.
Natomiast stylowo osiąga momentami wyżyny.
Dlatego warto przeczytać raz.
Kuriozalnie, najbardziej...

Trudno jest mi oceniać zbiory opowiadań, bo zazwyczaj zawarte w nich opowiadania nie są na równym poziomie, nawet jeżeli ich autorem jest King. A tutaj mamy Króla w początkowej fazie twórczości. Czy to aż tak bardzo widać? Moim zdaniem nie, ale ja jestem nieuleczalnie zaślepiona uwielbieniem dla tego autora, więc zbyt obiektywnym krytykiem nie będę.

"Nocna zmiana" to było również moje pierwsze spotkanie z opowiadaniami Kinga. Pewnie dlatego też tak wysoka ocena, mimo że nie wszystkie z tych opowiadań na taką zasługują i też nie wszystkie mi się podobały. Każdego z osobna wymieniać nie będę, ale o dwóch wspomnieć muszę.
Moim numerem jeden z tego zbioru jest "Quitters, Inc." i przedstawiona w nim nowatorska, bezkompromisowa oraz godna uwagi terapia antynikotynowa. Polecam uzależnionym od papierosków, myślę że mogłaby dać efekty! Mam tylko nadzieję, że nikt jej nie przerobi na terapię dla uzależnionych od kupowania książek, bo też mogłaby, niestety, zadziałać :)
Nie mogę też...

Pan STRACH ma wielkie oczy. Skrada się, ukrywa gdzieś w cieniu...
###########
"Lęk jest uczuciem, które czyni nas ślepcami. Iluż rzeczy się boimy? Boimy się mokrymi rękami wyłączać światło, jeśli nie wyciągniemy z kontatku kabla od tostera; boimy się włożyć do niego nóż, żeby wyjąć grzankę. Boimy się ostatecznego werdyktu lekarza po gruntownych badaniach;, boimy się, kiedy samolot, którym lecimy, wpada w dziurę powietrzną. Boimy się, że wyczerpią się złoża ropy naftowej, że skończą się świeże powietrze, czysta woda, przyjemne życie. Kiedy córka obieca ci, że wróci o jedenastej, a kwadrans po północy, gdy za oknem pada deszcz ze śniegiem, bijąc w szyby jak suchy piasek, a jej ciągle nie ma, siedzisz przed telewizorem, udając, że ciekawi cię program Johnny'ego Carsona, spoglądasz, niby to obojętnie na milczący telefon i czujesz, że oślepiają cię emocje, emocje, które ukradkiem niszczą w tobie zdolność logicznego myślenia." ( str. 20 )
############
Przygotujcie się na...

romeo | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Zgadzam się z opinią, że to najlepszy zbiór opowiadań Kinga. Dla mnie zresztą ten amerykański pisarz jest najbardziej przekonujący w krótkich formach, w nich potrafi zawrzeć odbicie własnej duszy i stworzyć coś więcej niż produkty rzemieślnika fachowo ciosającego kolejne powieściowe czytadła dla popularnego czytelnika. Inna sprawa, że poziom tych opowiadań jest nierówny, co stanowi słaby punkt każdego z kingowych zbiorów. Ale wyróżnić trzeba dwa naprawdę znakomite opowiadania : „Gzyms” i „Quittters inc”. Ostro dają czadu. Z tych, które mi się podobały wymienię jeszcze trzy : „ Kosiarz”, „Dzieci kukurydzy”(filmu nie widziałem) i „Jestem bramą”.

gwiazdka | 2015-10-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 27 października 2015

Jak to bywa ze zbiorami opowiadań tak i w przypadku „Nocnej zmiany" są tu lepsze i gorsze opowiadania. Całość jednak charakteryzuje narracja typowa dla Kinga, tematyka też raczej nie zaskakuje. Czego tutaj nie mamy, duchy, wampiry, miejsca przeklęte i nawiedzone. I niewielka tylko cząstka opowiadań z całkiem realnymi zdarzeniami. Czytało mi się szybko, a zbiór sprawił dużą przyjemność. Opowiadania wydaja mi się dopracowane, może z wyjątkiem jednego, w którym nie bardzo widziałam jakikolwiek cel i sens. Dla miłośników Kinga lektura obowiązkowa.

Łukaszo | 2018-03-02

Mrok gęstniał. Noc przybierała swoje najbardziej mroczne oblicze. W tym czasie, w jednym z mieszkań, pewien młody autor przelewał swoje pomysły na papier. Ciemność nadawała mu weny, a ten ze dwojoną energią korzystał z niej w pełni. Kiedy już treść zaczęła nabierać kształtów, wychodziły z niej obrazy pełne lęku, wszechobecnego strachu i obłędu skrytego pod fasadą normalności. Za oknem wiatr wybrzmiewał swoją żałobną pieśnią, a młody pisarz dalej, z uporem maniaka zatapiał się w niepokojących opowieściach, gdzie śmierć zaglądała nieustannie w oczy.

Stephen King jest najbardziej ceniony za swoje powieści, lecz dzięki zbiorowi "Nocna Zmiana" przekonałem się, że w krótkiej formie radzi sobie równie dobrze. Zbiór składa z dwudziestu opowiadań o różnej tematyce, ale wszystkie razem w całość spaja pierwotna groza i strach. Opowiadania te trzymają równy poziom, toteż ciężko mi by było wybrać te najlepsze....

Artur Jaworski | 2017-02-01

Nocna Zmiana to opowiadania o zabijających ciężarówkach, atakujących ludzikach, czy mordującej kosiarce do trawy, z jej właścicielem zżerającym po niej zielsko i kreta. Zabawnie brzmi, i takie są właśnie niektóre utwory w Nocnej Zmianie. Ale nie są złe. Dla rozrywki można je przeczytać. Podoba mi się to, że King popuścił cugle wyobraźni, poszedł na całość, i nie bał się krytyki. Również, że w niektórych z tych opowiadań zastosował formę czasową, która opisuje przeszłość, a, ogólnie, akcja urywa się w trakcie, i dopowiadamy sobie ciąg dalszy. Nietypowe rozwiązanie. Inna odsłona Nocnej Zmiany to treść obyczajowa, a nawet jeśli z elementami horroru, to już z górnej półki. Nadmienię o kilku utworach, które zapadły mi w pamięć, i do których kiedyś, mam nadzieję, wrócę. Dola Jeruzalem - akcja się toczy w dziewiętnastym wieku, klimatyczna. Czasem wracają - prześladują nauczyciela upiory z przeszłości, kiedy to został zasztyletowany jego brat. Gzyms - facet musi po gzymsie na wysokości...

Pinkiman | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Miałem spory problem z tym zbiorem, bo zaczynałem go od razu po swojej pierwszej powieści Kinga i nie podeszła mi forma opowiadań, więc odłożyłem książkę nieskończoną po kilkudziesięciu stronach. Nie dawno wróciłem i zastanawiam się czy początek zbioru jest taki nudny, czy może wtedy mi się nie podobało, a teraz z innym podejściem stały się wiele lepsze. Opowiadania o Dzieciach Kukurydzy, Quitters Inc. , Gzyms, Truskawkowa wiosna czytało się naprawdę świetnie i byłem pod wrażeniem, że taki klimat można zbudować na zaledwie kilkunastu stronach. Opowiadania są tak zróżnicowane, że jedno jest pewne - każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam spróbować przekonać się na własną rękę. :)

Tomek | 2017-11-09

Że zbiorami opowiadań bywa różnie..nie każdy autor podejmuje się tego, to tylko dla najlepszych. Te są pierwszymi w bogatej kolekcji Kinga, tak na oko z 15 genialnych, reszta bardzo dobre..gdy takie są początki to dalsza kariera musi być fenomenalna..Dzięki za nie mistrzu! 🖒🖒

Northman | 2016-01-05
Przeczytana: 12 grudnia 2015

ZBIÓR GENIALNYCH W SWEJ PROSTOCIE OPOWIEŚCI, KTÓRE ODCISNĘŁY NIEZATARTE PIĘTNO NA WSPÓŁCZESNYM KSZTAŁCIE SZEROKO POJĘTEJ LITERATURY GROZY. Książki tej można nie lubić, można wytknąć jej wiele mankamentów, lecz nie można odmówić jej jednego: JEST BEZSPRZECZNIE DZIEŁEM KULTOWYM. Któż bowiem wśród miłośników horroru nie zna "Dzieci kukurydzy", "Maglownicy", "Cmentarnej szychty", "Czarnego Ludu", czy "Ciężarówek"?:) "Nocna zmiana" przyciąga czytelnika klasyką tego, co sobą prezentuje i fascynuje faktem, że sama w sobie w znacznej mierze przyczyniła się (jako książka) do stworzenia tego, co dziś nazywamy klasyką grozy. "NOCNEJ ZMIANY" NIE WYPADA PO PROSTU NIE ZNAĆ:)

Na niniejszy zbiór składają się jedne z najwcześniej stworzonych przez Kinga opowiadań. Widać w nich młodość i eksperymenty autora, multum pomysłów i niesamowitą wyobraźnię tego, którego świat dopiero okrzyknie Królem Horroru. Pomysły Kinga zawarte w tej książce bywają genialne, a przez to na stałe zapisane w historii...