Nocna zmiana

2015-08-12
2015-08-12
Michał Wroczyński
Stephen King horror

Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tego zbioru opowiadań. Są wśród nich bezdennie głupie, jak to z maglem i to z ciężarówkami, niemal zabawne, jak to z chodzeniem po gzymsie na dużej wysokości, jak też opowiadania tematycznie i literacko na wysokim poziomie, jak „Kobieta na sali”, przy czym gdy King zaczyna pisać na poważnie, to robi się strasznie dołująco.
Wielbicielom Kinga książkę polecam.

Wielbicielom...

Niektóre opowiadania są rewelacyjne, na przykład: ostatni szczebel w drabinie, gzyms czy dzieci kukurydzy, niestety większość przeciętna.

Moje guilty pleasure z lat 90. Część książki to bajki dla dorosłych, takie z archiwum x na papierze. Są też opowiadania które przerażają na nowy sposób. I nie potrafiłam się w go wczuć będąc nastolatką. To opowiadania o chorej matce czy liście od siostry, te które nudziły i "nie ekscytowały" swoją prozą życia dziś przerażają najbardziej.

W przedmowie John D. Ma Donald napisał:"Narracja.Opowiadanie.Cholera jasna opowiadanie! Opowiadanie jest czymś ,o co należy pieczołowicie dbać. Dzieje się to we wszystkich wymiarach-fizycznym,umysłowym,duchowym - i we wszystkich możliwych kombinacjach tych wymiarów".
Te dwadzieścia opowiadań to świetne spięcie tego co powiedział S.K :"Lęk jest uczuciem,które czyni nas ślepcami.Iluż rzeczy się boimy?" Boimy się : mordów,obłędu,zła,przeklętych rodów,nawiedzonych domów,morderczych ciężarówek, szczurów,A6, ludźkich glutów...
Opowiadania które mniej lub bardziej przypadną Wam do gustu. Znawcy pisarstwa zostaną z niedosytem,natomiast nowi będą mieli przedsmak tego co Mistrz potrafi.
Z tych opowiadań wyziera wielkimi oczami Mrok.Super sprawa na długie,jesienne wieczory.

Ostatni szczebel w drabinie to jedno z najlepszych opowiadań jakie czytałem.

Ostatni szczebel w drabinie to jedno z najlepszych opowiadań jakie czytałem.

Mówiąc szczerze, spodziewałem się czegoś więcej po ,,starym'' Kingu. Co tu dużo mówić, większość opowiadań okazała się dla mnie najwyżej przeciętna.

Oceniając wybrane opowiadania:
,,Dola Jeruzalem''- najlepsze opowiadanie z całego zbioru, nawiązujące do twórczości Lovecrafta. Historia oparta jest na typowym schemacie samotnika z Providence; fabuła opowiadana za pomocą listów lub notatek, pradawne zło i bluźniercze księgi. Duży wpływ na pozytywny odbiór tego tekstu miało zapewne to, że uwielbiam Lovecrafta i forma ta przypadła mi do gustu. Za minus można uznać to że, jest to pierwsze opowiadanie, przez co liczyłem, że następne będą na podobnym poziomie- mocno się przeliczyłem.

,,Cmentarna szychta- sam pomysł ciekawy, szczury, kopalnia, tajemnicze piwnice, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Decyzje bohaterów wydają się momentami absurdalne, samo zakończenie rozczarowuje.

,,Nocny przypływ''- było już najlepsze opowiadanie, więc teraz będzie najgorsze. Króciutki tekst o świecie w którym wirus unicestwił prawie całą populację. Nie rozumiem dlaczego znalazło się w zbiorze. Nie niesie za sobą żadnej głębszej myśli, nie posiada żadnej akcji. Jeśli to miało skłonić czytelnika do refleksji nad kruchością życia to raczej się nie udało.

,,Magiel", ,,Wiem czego ci potrzeba'' oraz ,,Czasami wracają''- wspólną cechą tych opowiadań jest wątek okultystyczny. Same historie są ciekawe lecz zdecydowanie za krótkie, przez co nie można się przywiązać ani do bohaterów, ani odpowiednio wczuć w klimat.

,,Dzieci kukurydzy''- dobre opowiadanie, posiadające ciekawą historie, która opowiada o kulcie religijnym złożonym z dzieci. Klimat fundamentalizmu religijnego w wydaniu amerykańskim został tutaj świetnie oddany. Akcja rozwija się poprawnie, napięcie jest odpowiednio wyważone.

,,Pole walki''- zabawne opowiadanie, trochę groteskowe, pozwalające nawet przenieść się w okres dzieciństwa, w którym zabawa żołnierzykami była czymś więcej niż przesuwaniem figurek po wyrysowanym polu bitwy. Trochę ,,Toy Story'' w wersji kingowej.

,,Truskawkowa wiosna''- King wykreował tutaj dobrą otoczkę dla opowieści; uniwersytet w małym miasteczku, melancholijna pogoda i seryjny zabójca pojawiający się we mgle. Tak jak w większości pozostał opowiadań, wszystko zostaje ostatecznie pogrzebane przez zbyt krótką formę.

Ostatnie opowiadanie które zapadło mi w pamięć to ''Quitters, Inc''. Przedsiębiorstwo ''Quitters, Inc'' wymyśliło dość kontrowersyjny sposób na wyleczenie ludzi z nałogu nikotynowego. Warunkowanie człowieka metodami Pawłowa i obcinaniem palców wyleczy każdego. Dobrze że nie palę :)

Oceniając wybrane opowiadania:

Zbiór klimatycznych opowiadań, mistrza horroru. Bardzo udanych i zapadających w pamięć. Lektura każdego z nich - no, może oprócz „Nocnego przypływu” i „Kobiety na Sali" , które po prostu nie przypadły mi do gustu - sprawiła przyjemność i pobudziła wyobraźnię. Dwoje z nich: „Gzyms” i „Quitters, Inc.” są po prostu rewelacyjne i zostaną już ze mną. Polecam wszystkim fanom mocnych wrażeń, makabry czy czarnego humoru.

Zbiór naprawdę dobrych opowiadań. Co prawda jest kilka takich meh, ale cała reszta to kwintesencja horroru, bez zbędnego okołotematowego p***dolenia.

Typowy King, jakiego znamy z opowiadań.

Wszystkiego po trochu - a to uszczknął fantastyki, a to sporo z horroru, a to z sytuacji paranormalnych, a to sięgnął w stronę brutalnego kryminału.

Jedno opowiadanie ominęłam - gdy widzę w opowiadaniu słowo szczur, omijam szerokim łukiem.

Dla mnie najlepsze były “Dzieci kukurydzy” oraz “Quitters, Inc.”.

Z każdym kolejnym podejściem do opowiadań dojrzewam jednak do tego, by powiedzieć, że preferuję Kinga jednak w dłuższych formach.

Typowy King, jakiego znamy z opowiadań.

Dla mnie najlepsze były “Dzieci kukurydzy” oraz “Quitters, Inc.”.

Z każdym kolejnym...

Opowiadania w stylu Mistrza.

Opowiadania w stylu Mistrza.

• Stephen King
  • Horror