Śpiewak spod strzechy

Wydawnictwo: Wolne Lektury
Under Piletræet
andersen
Angeee

"Zima. Zima śnieżną okryta zasłoną wygląda jak wykuta z marmurowej skały; powietrze jasne, czyste, wiatr kolący, ostry, niby miecz obosieczny; drzewa bezlistne, jak białe korale, jak migdałowe gaje w pełnym kwiecie; widok daleki, jak z wierzchołka góry.
I noce piękne pod niebem, usłanym gwiazd miliardami, przy blaskach północnej zorzy."

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/spiewak-spod-strzechy/

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/spiewak-spod-strzechy/

olaf2009 | 2017-09-19
Przeczytana: 15 września 2017

Dobra. Podejmuje kwestie pamięci o zmarłych i ich czynach. Ponadczasowa.

tivrusky | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Przypominam o tygodniu Andersena na http://kotfranz.blogspot.com/ powoli zbliżamy się już do końca, zostało tylko kilka tytułów. A dziś Śpiewak spod strzechy:

Umieszcza, sprytny Andersen w swoim Śpiewaku, opowieść w opowieści. Zaczyna od nakreślenia pejzażu – opisuje zimę, jednocześnie piękną i groźną – a opis to doprawdy bogaty i wspaniały, aż zatęskniłem za ukochanymi, zimowymi miesiącami. I w tej to scenerii, w ciepłej izbie siedzi bliżej nieokreślony narrator i bliżej nieokreślonym słuchaczom (a pośrednio także nam samym) opowiada baśń.

Baśń owa przenosi nas na scenę zupełnie nową. Oto morze wielkie i wzburzone, wyłania się z niego mała wysepka, na której jedynie uwagi godną rzeczą jest grób. Na owym grobie zasiada duch odważnego króla i głośno biada. Jęki te, jak latarnia zwracają uwagę załogi przepływającego morzem okrętu, która to dotarłszy do ich źródeł, wypytuje poległego bohatera o przyczyny jego niedoli. Przyczyna jest tylko jedna – rzecz, z którą wszyscy w mniejszym,...