Czy jest ktoś, kto cię kocha?

Tłumaczenie: Hanna Karpińska
Seria: Bułgarskie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Има ли кой да ви обича
opowiadania, symbolika
Monika Stocka

Outsiderzy, alkoholicy, wyłudzacze, kolekcjonerzy cudzych żyć, nieznośni sąsiedzi, niespełnieni kochankowie – to właśnie oni zaludniają rzeczywistość Kalina Terzijskiego. Obyczajowy obrazek sąsiaduje tu z przełamanym przekorną puentą symbolizmem, przed melancholią i powagą życia chronią zaś ironia i zgryźliwy humor. Bohaterowie „Czy jest ktoś, kto cię kocha” przypominają nas samych tak...

Bohaterowie „Czy jest ktoś, kto cię kocha” przypominają nas samych tak bardzo, że być może lektura jest tylko złudzeniem i to my sami odgrywamy w opowiadaniach sofijskiego pisarza główne role. Bo przecież „nie radzimy sobie szczególnie dobrze” i do złudzenia przypominamy Antona K., który mógłby bez trudu zamienić się miejscami z Kafkowskim Józefem, gdyby tylko sławniejszego K(olegę) wzięły w obroty i przemieliły tryby codzienności. Ale jest u Terzijskiego tęsknota za miłością, jej fizyczna wręcz potrzeba, która nawet w chwilach cynizmu przebija na wierzch i przynosi nadzieję.

źródło opisu: http://ksiazkoweklimaty.pl

źródło okładki: http://ksiazkoweklimaty.pl

adb | 2017-07-21
Przeczytana: 15 lipca 2017

"Czy jest ktoś, kto cie kocha" to zbiór 16 opowiadań. [...]bohaterami bułgarskiego pisarza są ludzie nieszczęśliwi, osamotnieni, przeżywający bez końca poczucie niesprawiedliwości, pielęgnujący rozczarowania aż do śmierci, wcześniej popadając w rutynę, w której upatrują ratunku i życiowej stabilizacji.

Tytułowe pytanie pada już w pierwszym opowiadaniu, ale pragnienie miłości dotyczy bohaterów wszystkich opowiadań zbioru i nawet jeśli nie jest wyrażone wprost, łatwo je odnaleźć w opowiadanych wydarzeniach. Wszyscy bohaterowie to samotni, zgorzkniali ludzie, oczekujący ratunku z zewnątrz, czekający na cud zrozumienia i bliskości, który nigdy nie nastąpi, bo w rzeczywistości bohaterowie nie są w wstanie rozmawiać o rzeczach istotnych.
[...]
Świat "Czy jest ktoś..." jest brzydki, naturalistycznie brzydki. To świat nor, obskurnych mieszkań, nędzy, prostytucji, alkoholu. Życie w takich miejscach jest pozbawione sensu, bohaterowie szczęścia szukają więc w uporządkowanych, rutynowych...

BetiFiore | 2017-05-28
Przeczytana: 27 maja 2017

"Czy jest ktoś kto cię kocha?" - pytanie to pada w pierwszym opowiadaniu i jest tematem nowego programu radiowego. Następne opowiadania to wariacje na zadany temat. Porażająco prawdziwe, smutne, pokazują ludzkie uczucia w ich najbardziej obnażonej postaci. Czy to, co widzimy wokół jest naprawdę miłością? Co wiemy o ludziach nas otaczających z przyklejoną maską uśmiechu? Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, by tylko nie czuć się samotni?

Mario | 2017-07-05

Jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy zbiór opowiadań z tych wszystkich, które kiedykolwiek wpadły mi w ręce. Autorem jest Bułgar, ale rzecz jest uniwersalna, opisywane w zbiorze historie mogłyby przydarzyć się wszędzie. Tekst na okładce sugeruje, że zstępujemy do Hadesu wyrzutków społeczeństwa - nic bardziej mylnego. Bohaterami opowiadań są ludzie, lepsi lub gorsi, czyści lub niezbyt czyści, ale nie to ma znaczenie, znaczenie ma to, że każdy z nich opowiada, jak potwornie wysoką cenę płacimy za niekochanie i nieszukanie miłości. Wobec tego faktu cała reszta elementów naszego życia jest błaha i niewarta uwagi. Jeśli na pytanie będące tytułem książki nie możesz odpowiedzieć twierdząco, natychmiast daj sobie spokój z tym wszystkim, co robisz, i poszukaj miłości. Tak, teraz, zaraz. Już.

oceuce | 2017-07-01
Przeczytana: czerwiec 2017

Chyba pierwsza bułgarska książka w mojej czytelniczej przygodzie. Zawiera 16 opowiadań o kondycji człowieka XXI wieku, który poszukuje sensu i miłości. Terzijski przestawia gorzki obraz ludzi samotnych i zmęczonych światem. Jest więc raczej smutno i melancholijnie ale nie tylko, bo pełno tu też groteski i zgryźliwego humoru, jak choćby w opowiadaniu o związku dwójki artystów. On, malarz, tworzy jedynie w przygaszonych barwach. Ona, "(...) bardzo oryginalna osoba-tak się chyba określa kobiety, którym w chciałoby się porządnie przyłożyć w zgrabniutki tyłeczek", farbuje włosy na zielono i tworzy ceramikę w najbardziej pstrokatych kolorach. Wszystko układa się jak w bajce, do momentu, gdy żona postanawia wnieść trochę koloru do ich wspólnego domu.
"Na początku pomalowała kuchenne drzwi razem z framugami na żółto. Jęknął, ale cichutko, do środka. Po tygodniu nie wytrzymał i przemalował je na brązowo, dopiero wtedy się uspokoił. Bądź co bądź w kuchni się jadało! Ale żona zrobiła się...

mag | 2015-12-14

Czy jest ktoś, kto cię kocha? To pytanie zadaje bohater opowiadania otwierającego zbiór bułgarskiego pisarza Kalina Terzijskiego. Pytanie pada na antenie radia, jest noc, a później pada strzał. I redaktor też pada. Nieżywy.

Dwa (co najmniej) samobójstwa, alkohol na każdej niemal stronie, samotność i alienacja, do tego należy dorzucić lejący deszcz, szarugę i mamy klimat opowiadań, jakie serwuje nam bułgarski pisarz.

Nie brzmi zachęcająco, prawda? Zwłaszcza, że dni krótkie, słońca mało, deszcze niespokojne targają światem i zimno wszędy, ciemno wszędy, nie, to na pewno nie jest książka dobra na sezon jesienno-zimowy. Ha! I tu Was zaskoczę!

Terzijski ma dar opisywania ousiderów, dziwaków, ludzi, którzy zatopili się w beznadziei, lubi ich podglądać i z lekką ironią bawić się ich losami. Jego opowiadania są krótkie, nieprzegadane, a ich siłą są mocne pointy. Nie raz musiałam zbierać szczękę z podłogi.

Bohaterowie wzbudzają litość, czasami wstręt, czasami współczucie. To, co ich...

Nielotna | 2019-03-14
Przeczytana: 12 marca 2019

Jeżeli masz ochotę na smutną książkę i lubisz zadawać dręczące pytania sięgnij te opowiadania. Zacznij od szczerej odpowiedzi na pytanie z okładki, a potem odkrywaj brudne ulice w Bułgarii pełne smutnych porzuconych kochanków, alkoholików i prawie samobójców.

"Czy jest ktoś, kto Cię kocha" to zbiór szesnastu opowiadań o miłości. Jednak nie o miłości znanej nam z romantycznych filmów czy literatury. To miłość odarta ze słodkości, pierwszych zauroczeń, czy naiwości. Miłość trudna, codzienna, patologiczna, smutna, taka, jaka łączy przykładową parę alkoholików spod piątki, albo poranioną rodzinę z rudery na sąsiedniej ulicy. Szara, smutna, w której wspólnie siegamy dna. A jednak miłość, dająca skry jasności w zwykłym życiu, jak również okruchy, a może ocean bólu. Pomimo tego wszyscy jej potrzebujemy, potrzebujemy kochać i potrzebujemy kogoś kto pokocha nas, takimi jacy i jakie jesteśmy.

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Megajra | 2015-12-02
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Recenzja zamieszczona na blogu http://okiemwielkiejsiostry.blogspot.com

Czy jest ktoś, kto cię kocha? – tytułowe pytanie pada już w pierwszym opowiadaniu, jednak Terzijski na tym nie poprzestaje. Miłość jest jednym z głównych tematów poruszanych przez tego Bułgarskiego pisarza. Nie spodziewajcie się jednak ckliwych opowiastek – historie stworzone przez Terzijskiego są bolesne jak upadek z najwyższego piętra wieżowca, uszczypliwe i ironiczne, pełne gorzkiej prawdy o człowieku i jego potrzebach. Jeśli nie ma miłości, jest gwałt i przemoc, ale przede wszystkim wszechogarniająca pustka.

"Siedzimy i pijemy piwo, rozmawiając o nieważnych sprawach. Gdybyśmy umieli rozmawiać o ważnych, to pewnie rozmawialibyśmy i o nich."

Bohaterowie opowiadań Terzijskiego to ludzie pozbawieni właściwości i pragnień, przekraczających poczucie sytości i smutnej, różewiczowskiej małej stabilizacji. Snujący się z miejsca na miejsce, zatraceni w poczuciu niesprawiedliwości, znajdujący się niejako w miejscu...

Karma | 2017-03-25
Przeczytana: 23 marca 2017

Dosyć sceptycznie nastawiam się do literatury najnowszej (a w szczególności opowiadań), której przedmiotem są alkoholicy, wykolejeńcy, narkomani, gwałciciele, mordercy, i którym przewodzi myśl raczej negatywna. Długo po Hłasce i Palahniuku trzeba tworzyć naprawdę dobrą prozę, żebym to uznał.

Choć niektóre opowiadania Terzijskiego mnie mierziły swoją rozwlekłością w opisach biednej, zdegenerowanej społeczność Bułgarii i trudno było mi się skoncentrować, to trzeba przyznać, że puenty raczej zaskakiwały i na chwilę pozostawiały ze sobą - zresztą inne opowiadania były na tyle ciekawe, że zupełnie nie zwracałem na te opisy uwagi.

Opowiadania Bułgara nie są budowane poprzez wydarzenia, ale raczej przez sylwetki postaci, ich charakter i myśli, które składają się na obraz kraju. Co zresztą też znamienne, we wszystkich miniaturach widocznie zaznacza się miejsce akcji - Bułgaria albo nawet ściślej Sofia. Na ile ten mroczny obraz stolicy jest autentyczny? Mam nadzieję, że w niewielkim.

Nie...

neuromance | 2017-07-13
Przeczytana: maj 2017

Jakoś tak sie złożyło, że po pozycje z Książkowych Klimatów sięgnęłam dopiero, gdy złapałam BookRewers. Ucieszyłam się zresztą, bo była tam książka, od której chciałam zacząć tę przygodę - ze względu na piękny tytuł i uroczą okładkę. To "Czy jest ktoś, kto cię kocha" Kalina Terzijskiego.
Terzijski to Bułgar. Fajnie - nie czytałam nigdy literatury bułgarskiej. Na tylnej okładce możemy przeczytać, że jest lekarzem. Jak to - lekarz i ma czas pisać porządne książki? Czy to przypadkiem nie pozycja na "odpieprzsię" ? Na szczęście, po chwili doczytujemy, że to lekarz psychiatra, czyli ktoś, kto ludzkiemu umysłowi i duszy poświęca w zasadzie życie. A poza tym, Z PSYCHIATRY, TO NIBY TAKI LEKARZ, że tak pojadę stereotypem (nie pytajcie jaką specjalizacją się zajmuję, zresztą już nie musicie).
Ksiązka okazuje się zbiorem opowiadań. Tylko jedno z nich jako miejsce akcji obrało szpital. Inne toczą się na ulicach, placach, w mieszkaniach. Ale rzeczywiście - poświęcone są ludzkim relacjom. A...