Obława augustowska

Wydawnictwo: Bellona
historia
Mateusz

Książka Obława augustowska przybliża mało znaną, a największą w powojennej Polsce i zupełnie do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku, nazywaną obławą augustowską, obławą lipcową, albo "małym Katyniem" czy "kolejnym Katyniem". Dokonały jej liczące ok. 45 tysięcy regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomagane przez UB, MO...

Dokonały jej liczące ok. 45 tysięcy regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomagane przez UB, MO oraz 160 polskich żołnierzy 1. Praskiego Pułku Piechoty. Siły te wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej oraz jej obrzeża i przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną.

Zatrzymano ponad 7 tysięcy ludzi podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego, a także sokólskiego. Sowieci utworzyli dla nich tzw. obozy filtracyjne. Przesłuchiwano w nich zatrzymanych, bito i torturowano metodami typowymi dla stalinowskiego aparatu terroru. Czasem krępowano więźniów drutem kolczastym albo przetrzymywano w dołach zalanych wodą, pod gołym niebem.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2015

źródło okładki: ksiegarnia,bellona.pl

Pio | 2019-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

7/10

Lukas | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Książka Teresy Kaczorowskiej to zbiór reportaży o obławie augustowskiej, największej zbrodni na naszym narodzie - zbrodni sowieckiej, przy wsparciu UB, MO i polskich konfidentów - po zakończeniu II wojny światowej w Europie. Zbrodni, która do dziś nie została wyjaśniona i której - niestety - nie ma w zbiorowej świadomości Polaków. Właśnie dlatego ta pozycja jest niezwykle cenna. Autorka przywraca pamięć o bolesnych wydarzeniach sprzed przeszło 70 lat; dociera do świadków, rodzin zamordowanych, a nawet do ocalałych z obławy żołnierzy Armii Krajowej (Marian Tananis). "Obława Augustowska" to nie tylko kompendium wiedzy o tej zbrodni; historie bohaterów wciągają do tego stopnia, że przeżywamy tragedię razem z nimi, możemy poczuć specyfikę wydarzeń z lipca 1945 roku. Reportaże zostały napisane nie tylko zajmująco, ale też przejrzyście, celnie i konkretnie - czyta się je bardzo lekko. Zdecydowanie polecam, tym badziej, że literatury o obławie augustowskiej jest jak na lekarstwo.