Hellada i Roma w Polsce

Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych
hellada, roma, literatura polska, tradycja,
MAD_ABOUT_YOU

PODTYTUŁ: Przegląd utworów na tematy klasyczne w literaturze polskiej ostatniego stulecia. PRZEGLĄD TREŚCI Tematy antyczne w średniowieczu. W renesansie. W epoce baroku.Za Stanisława Augusta Nieaktualność tych dzieł ROZDZIAŁ I : Antyk trójcy romantycznej Grodek apostołem neohclleni/mu. Ideały neo-hellenizmu. Antyczne poematy romantyków an­gielskich. Niemcy. Francuzi. Filomaci....

PRZEGLĄD TREŚCI

ROZDZIAŁ I : Antyk trójcy romantycznej

Grodek apostołem neohclleni/mu. Ideały neo-hellenizmu. Antyczne poematy romantyków an­gielskich. Niemcy. Francuzi. Filomaci. Mickiewicz. Słowacki. Krasiń­ski

ROZDZIAŁ II: Pobudki tyrtejskie

Ujejskiego „Maraton". Pajgcrta „Kadmea"

Inne wiersze.Anczyca „Tyrteusz''. Kraushara „Arion". Hordysza „Tyrtej"

ROZDZIAŁ III : K l a s y c z n y I a u r N o r w i d a .

Tragedia "Tyrtej''. A Dorio ad Pryggium. Poglądy na sztukę grecką. Cycero. Empenides. Ruiny. Pompeja. Wzroki. Juljusz Cezar. Kleopatra. Słodycz . Dwa męczeństwa. Quidam. Sody o klasykach (109). - - Lenartowicz „Sędziowie ateńscy"

ROZDZIAŁ IV: Czciciele piękna
Nowe oświetlenie Grecji. Żraichowskiej „Po­gadanka". Faleńskicgo drobne wiersze
Althea. Sowiński. K. Brzozowski. Polewka (W Kulczycki). Asnyk K. M. Górski. J. Wcyssenhoff

ROZDZIAŁ V: Rzymskie powieści Kraszew­skiego

Caprae i Roma. Rzym za Nerona

ROZDZIAŁ VI: Grecja pozytywistów

Świętochowskiego„Antea". Pauzanjasz. Allegorje. Aspazja. Konopnickiej „Prometeusz i Syzyf". „Promeleusz". Niemojewskiego."„Wesele Promceteusza" Orkana . Konopnickiej Hypatia. „W pirejskim porcie" Kalokagathos. Hellenika. Italia. Fatum do Lykofrona Orzeszkowej „Myrtala"Drobne powiastki Sienkie­wicza „Quo Vadis". Drobiazgi klasyczne Choiński

ROZDZIAŁ VII: Helleńskie wizje Młodej Polski i jej epigonów

K. Tetmajer. L. Rydel. J. Kasprowicz . L. Staff . J. Wiśniewski. J. Czaraowski . F. J. Galiński . J. Pietrzycki. S. Wyspiański

ROZDZIAŁ VIII: W poszukiwaniu starych źródeł dla nowego życia

Museion. L. H. Morstin. K. H. Rostworowski. T. Konczyński. J. Żuławski. M. Szukiewicz.

W. Kozicki. E. Jędrkicwicz . T. Czyżewski. J. N. Miller. L. Rygier. U. Hulrymowicz. F. Płażek.

E. Zegadłowicz

ROZDZIAŁ IX: Pod znakiem Dionizosa .

J. Tuwira. J. Iwaszkiewicz . Z. Karski. J. Braun . W. Grubiński. W. Zambrzycki. S. Jazgot. Wierzyńskicgo „Laur olimpijski" . F. Janczyk. II. Malewska. J. Pa-randowski. T. Zieliński. Filomata.

Skorowidz autorów i tematów

źródło opisu: Lwów, 1933

źródło okładki: zdjęcie autorskie