Pisma wybrane t. IV Lalka cz. I

Okładka książki Pisma wybrane t. IV Lalka cz. I
Bolesław Prus Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8306010698
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...
Okładka książki Świąteczna noc Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Charles Dickens, Lucy Maud Montgomery, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Maria Rodziewiczówna
Ocena 8,4
Świąteczna noc Hans Christian Ande...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1195
825

Na półkach: , , , , ,

Za każdym razem, kiedy siadam przed monitorem, by napisać recenzję książki uważanej za arcydzieło, mam pewien problem. Wynika on przede wszystkim z faktu, że niewiele pozycji okrzykniętych mianem ponadczasowych powieści, z których powinniśmy uczyć się życia, faktycznie mi się podoba. Nie będę ukrywać, z „Lalką” jest podobnie. Wiem, jak dużo osób zachwyca się tym dziełem Prusa, argumentując, że to najpiękniejszy przewodnik po Warszawie, opowieść o miłości, itp, itd… Dla mnie znajomość z „Lalką” była dwumiesięcznym, toksycznym związkiem i cieszę się, że nareszcie się z niego uwolniłam.
Zasadniczo powieść ma dwoistą narrację. Większość rozdziałów to tradycyjna opowieść z trzecioosobowym narratorem, jednak mamy też do czynienia z (nie)miłym dodatkiem w postaci „Pamiętnika starego subiekta”, gdzie poznajemy przeszłość Ignacego Rzeckiego, będącego subiektem w sklepie głównego bohatera, jak i bieżące wydarzenia opowiedziane z jego perspektywy. Co kto lubi, ale ja w czasie lektury stron wypełnionych przydługim bełkotem staruszka, co chwila łapałam się na tym, że czytam po raz kolejny to samo zdanie, albo w ogóle gubię wątek… Droga przez mękę.
Jak wspomniałam wyżej, główny bohater, czyli Stanisław Wokulski, to kupiec, który swojego niewiarygodnego majątku dorobił się w Bułgarii. Człowiek wykształcony, konkretny, może i dałby się lubić, gdyby nie jego z choinki urwana, przesłaniająca cały świat, wielka miłość do panny Izabeli Łęckiej, arystokratki z Bożej łaski, której głównym zmartwieniem jest sprzedanie rodowego serwisu, mającego częściowo pokryć domowe długi. Dziewczę to niezwykle płytkie i naiwne, ale obecność takiego wątku w „Lalce” dowodzi, że mężczyźni od dawien dawna najpierw lecą na wygląd, a później dopiero zaczynają zastanawiać się nad charakterem swojej potencjalnej wybranki. Przykre, ale za to jak prawdziwe. Podobnie jak to, że zacna Iza do Wokulskiego od samego początku pała dziwną niechęcią – bo facet zawód ma nie taki. Jakże to arystokratka może zaszczycić swoim spojrzeniem zwykłego kupca, nieważne jak uczonego i bogatego! Chociaż… co do drugiej zalety, wypadałoby się jeszcze zastanowić.
Przyznam szczerze, że gdyby tak skrócić „Lalkę” o dwieście stron, może i byłaby to całkiem ciekawa powieść. To prawda, że realia, jakie przedstawia, nie są już aktualne, ale miło czytało się na przykład opisy ówczesnego Paryża, czy też wielkopańskich zabaw i zalotów. Podejrzewam, że odrobina pikanterii nie zaszkodziłaby książce, a jedynie przyspieszyłaby akcję i dała więcej motywacji do czytania. Wyrzuciłabym część „Pamiętników starego subiekta” (szczególnie fragmenty o wojnie) i niekończących się „filozoficznych” rozmów bohaterów, szczególnie wywodów doktora Szumana. Wokulskiemu przydałoby się jeszcze trochę zdecydowania, bo swoją osobą po dłuższej chwili zaczynał mnie drażnić.
Na plus spisuję jednak zakończenie – jest nietypowe i zmusza do zastanowienia się, co było później, do snucia przypuszczeń. Nie zawsze otwarte zakończenie jest dobrą opcją, ale w tym przypadku się sprawdziło. Mimo tego, że musiałam się zmuszać do czytania i okupiłam tę książkę długimi godzinami ziewania i zasypiania w trakcie przewracania stron, cieszę się, że przeczytałam „Lalkę”. Taki postawiłam sobie cel i go osiągnęłam. Nigdy więcej nie odpuszczę sobie lektury. Niech „Potop” będzie moją nauczką ;) .

Za każdym razem, kiedy siadam przed monitorem, by napisać recenzję książki uważanej za arcydzieło, mam pewien problem. Wynika on przede wszystkim z faktu, że niewiele pozycji okrzykniętych mianem ponadczasowych powieści, z których powinniśmy uczyć się życia, faktycznie mi się podoba. Nie będę ukrywać, z „Lalką” jest podobnie. Wiem, jak dużo osób zachwyca się tym dziełem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    51 827
  • Posiadam
    7 909
  • Chcę przeczytać
    3 755
  • Ulubione
    2 198
  • Lektury
    2 017
  • Teraz czytam
    800
  • Klasyka
    436
  • Lektury szkolne
    412
  • Literatura polska
    333
  • 2013
    141

Cytaty

Więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Bolesław Prus Lalka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także