Książę Biskup Warmiński Ignacy Krasicki 1735-1801

Le Prince-Eveque De Varmie Ignace Krasicki 1735-1801

źródło okładki: zdjęcie własne

Bożena | 2018-02-23
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Książkę przeczytałam już kilka miesięcy temu, ale jakoś tak nie mogłam zabrać się za pisanie. W związku z tym, ze znowu będzie to jedyna opinia czuję się w obowiązku napisać nieco więcej niż kilka linijek, a na ogół nie mam na to czasu.
Jeśli chodzi o autora to był Francuzem urodzonym w 1881 r., zmarłym w 1963. Był polonistą i polonofilem. Tłumaczył wiele dzieł polskich autorów na francuski, przyjaźnił się z polskimi twórcami. Jego nazwisko można znaleźć czytając biografie polskich literatów. Ja natknęłam się na niego w tej o Boyu-Żeleńskim, z którym się przyjaźnił mimo zasadniczych różnic światopoglądowych.
Jednym z jego dzieł jest biografia Ignacego Krasickiego, wydana we Francji w 1940 roku, w Polsce ukazała się dopiero w kilkadziesiąt lat po wojnie.
Wszystko to należy wziąć pod uwagę, jeśli się chce ocenić książkę. Paul Cazin podszedł do swojej pracy bardzo rzetelnie. Przedstawił życie, karierę i poszczególne aspekty działalności literackiej biskupa. Redakcja i tłumacz odwalili...