Pędzel i płótno

Wydawnictwo: Novae Res
Róża_Bzowa

Historia malarza, Konstantego Potockiego, jaka rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Galicji stanowi osobliwego rodzaju obraz, przepełniony niepospolitą kolorystyką oraz symboliką. Prócz głównej problematyki, jaka niewątpliwie dotyka przekładu ludzkiej bryły na len, "Pędzel i płótno" odwołuje się do realiów tamtych czasów, na które składają się – obyczajowość, stroje, obowiązująca etykieta, uwielbienie polowań oraz umiłowanie szeroko pojętej francuszczyzny.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=pedzel_i_plotno,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=pedzel_i_plotno,druk

Dotka76 | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Nie mogłam wciągnąć się w tę książkę.

AnnaSikorska | 2015-12-23

Powieść „Pędzel i płótno” Iwana Losa zabiera nas w świat XIX wiecznych problemów społecznych: walki z zaborcą, konkurencją, która dzięki niższym podatkom oferuje tańsze produkty, przekonaniami społecznymi, ubożeniem, wyprzedażami majątków, poczucia obowiązku i honoru, które zderzają się z trudnymi realiami.
Teoretycznie jest to powieść o Konstantym Potockim, ale więcej miejsca w książce poświęcono rodzinie Krzemińskich. Sam malarz nie jest tu ukazany jako artysta, ale jako biedny urzędnik, co jest dość osobliwe ponieważ Potoccy byli bogatym rodem związanym z Sapiehami i Lubomirskimi. W książce prawdopodobna historia pięknie miesza się z literacką fikcją, a w tym wszystkim rozmywa się postać głównego bohatera, który jest ciągle na tle zubożałych fabrykantów Krzemińskich.
„Pędzel i pióro” autor stylizował na powieści XIX wieczne (długie opisy, wlokąca się akcja), w których bohaterowie ścierają się z problemami powstałymi przez zabory. Iwan Los interesująco nakreślił spojrzenie ludzi...