Wilk. Wydanie krytyczne

Okładka książki Wilk. Wydanie krytyczne
Marek Hłasko Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
600 str. 10 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2015-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-23
Liczba stron:
600
Czas czytania
10 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324404124
Tagi:
Człowiek z ostatniej granicy bieda socjalizm debiut literacki dwudziestolecie międzywojenne Marymont Warszawa komunizm II RP
Inne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1951
1129

Na półkach: , ,

Odnalezienie maszynopisów tej powieści było nie lada wydarzeniem w świecie literackim. Raz, że oto na nowo przemówił pisarz, który nie żyje od ponad pięćdziesięciu lat. Dwa, że ta jego debiutancka powieść okazała się być utworem całkiem niezłym. A w każdym razie dobrym na tyle, aby zainteresować sobą współczesnego czytelnika, nawet niekoniecznie znającego resztę twórczości Hłaski.

Jasne, można sarkać na nieporadność stylu, manieryczność, a wreszcie – niedzisiejszy, socrealistyczny wydźwięk końcowych partii powieści. Tu właśnie przydaje się świadomość, że utwór ten wyszedł spod pióra zaledwie dziewiętnastoletniego debiutanta, stawiającego pierwsze kroki nie tylko w życiu literackim, ale w życiu dorosłym w ogóle. A któż, takim przysłowiowym pacholęciem będąc, jest w stanie napisać utwór literacki wolny od tego typu skaz, któż ma wypracowany swój styl, swój język? Dużo można Hłasce zarzucić, ale jednak po tej porzuconej powieści talentu, wrażliwości na słowo mówione i niesamowitej zdolności odtwórczej scen życia codziennego odmówić mu nie można. Tym bardziej, że moim skromnym zdaniem, „Wilk” jest znacznie ciekawszym i chwytającym za serce utworem, niż uznawana dotąd za oficjalny debiut pisarza „Sonata marymoncka”.

Świetnie oddał Hłasko klimat przedwojennej Warszawy – nędzę mieszkających w robotniczej dzielnicy, beznadzieję, tlący się gdzieś w trzewiach społeczeństwa bunt przeciwko zastanemu porządkowi. Przy lekturze niektórych fragmentów jakby słyszało się w tle Grzesiuka i piosenki szemranej ferajny. A z drugiej strony – wszystko to po trosze przypomina naturalizm Zoli, szczególnie ten z „Germinal”. No i wyraźnie widać tu myślową ewolucję pisarza: gdy jedne fragmenty przypominają zapiski małego Marka z jego pamiętnika (te z czasu fascynacji kowbojskim bohaterem), a inne znacznie są już bliższe Markowi starszemu, temu od świetnych czarnych opowiadań. Wszystko to czyni z „Wilka” lekturę nad wyraz interesującą.

Tym bardziej dziwi fakt, że pisarz ostatecznie nie zdecydował się na jej wydanie. Że przeleżała ona tyle dziesięcioleci w zapomnieniu. Myślę, że nawet niezły film mógłby na jej podstawie powstać – ale właśnie w latach 60., wtedy, gdy na ekranie kultowe role tworzył choćby Cybulski… Cóż, najważniejsze, że utwór udało się odkopać i wydobyć na światło dzienne. Oby więcej takich literackich niespodzianek!

Odnalezienie maszynopisów tej powieści było nie lada wydarzeniem w świecie literackim. Raz, że oto na nowo przemówił pisarz, który nie żyje od ponad pięćdziesięciu lat. Dwa, że ta jego debiutancka powieść okazała się być utworem całkiem niezłym. A w każdym razie dobrym na tyle, aby zainteresować sobą współczesnego czytelnika, nawet niekoniecznie znającego resztę twórczości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 318
  • Przeczytane
    1 291
  • Posiadam
    438
  • Teraz czytam
    75
  • Chcę w prezencie
    35
  • Ulubione
    30
  • Literatura polska
    17
  • 2018
    14
  • 2019
    10
  • Z biblioteki
    8

Cytaty

Więcej
Marek Hłasko Wilk Zobacz więcej
Marek Hłasko Wilk Zobacz więcej
Marek Hłasko Wilk Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także