Wilk. Wydanie krytyczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
7,45 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
0
8
0
7
8
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324404124
liczba stron
600
język
polski
dodał
Krzysiek

Niezaprzeczalnie sensacją wydawniczą 2015 r. jest w Iskrach nigdy nieopublikowana powieść Marka Hłaski Wilk, która była jego debiutem literackim, choć na publikację musiała czekać ponad 60 lat. Wilk to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni,...

Niezaprzeczalnie sensacją wydawniczą 2015 r. jest w Iskrach nigdy nieopublikowana powieść Marka Hłaski Wilk, która była jego debiutem literackim, choć na publikację musiała czekać ponad 60 lat.
Wilk to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być.

W 2015 r. ukażą się dwie wersje powieści: popularna i naukowa. Pierwsza opatrzona zostanie obszernymi przypisami. Wersja naukowa natomiast zawierać będzie, poza samą powieścią, wstęp historycznoliteracki wyjaśniający genezę Wilka, a także podejmujący próbę przybliżenia struktury dzieła.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2158)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2600
VenusInFur | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

"I ludzie będą inni… Piękniejsi, lepsi, bez złości…"


"Ustalenie dokładnego przebiegu pracy nad powstaniem „Wilka” jest zadaniem niezwykle trudnym. Mając do dyspozycji jedynie szczątkowe informacje, znikome ilości faktów przesłoniętych ogromną ilością zmyśleń i dopowiedzeń, nie jest łatwo rekonstruować konkretną, jedynie prawdziwą historię powieści" – pisze we wstępie do krytycznego wydania książki Marka Hłaski Radosław Młynarczyk. Na takim właśnie trochę enigmatycznym, a trochę grząskim historycznoliterackim gruncie sytuuje się „Wilk”, spóźniony debiut autora „Pięknych dwudziestoletnich”, który czytelnicy otrzymują dopiero w 2015 roku. Tak to właśnie z niektórymi książkami bywa, a jakoś szczególnie wiele w tym roku takich tekstów po latach odnaleziono. Lecz po kolei…

Wydawać się mogło, że o prozatorskiej spuściźnie Marka Hłaski historycy literatury napiszą już niewiele albo zgoła nic, a tutaj szczęśliwie na przekór takim stwierdzeniom, na środowisko literackie jak grom z...

książek: 415
Estera | 2018-05-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 maja 2018

Krążąc pewnego ponurego dnia bez celu i pieniędzy w portfelu po Empiku, wzięłam do ręki "Wilka". Pamiętam moje zdumienie, kiedy okazało się, iż jest to debiutancka powieść Marka Hłaski. Już wtedy zamierzałam ją przeczytać, a choć od tego czasu minęło już trochę, stare postanowienia wciąż mają moc.

Rysiek Lewandowski jest młodym chłopakiem mieszkającym w jednej z warszawskich dzielnic biedy - Marymoncie. Ponura rzeczywistość krzywych ulic, brzydota zrujnowanych domów i brutalny porządek świata wciąż i wciąż starają się zabić marzenie Ryśka o życiu lepszym i piękniejszym.

To tak w wielkim skrócie. W posłowiu napisane jest, że nie należy doszukiwać się w tej powieści wydumanych ideologii. Dlatego zdziwiła mnie para ostatnich rozdziałów, które z początku uznałam za pochwałę systemu komunistycznego. Po chwili dopiero zrozumiałam, iż rzeczona powieść ma charakter uniwersalny. Mogłaby równie dobrze odnosić się do jakiegokolwiek innego systemu czy ustroju, a nawet jakiejkolwiek idei czy...

książek: 436
maradiego | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2016

Gwiazdki sa o'key!!! Opinie napiszę, skrobnę, kiedy ochłonę. A mówiłem sobie: zostaw; niech poleży jeszcze na półce!! I dalej:" przeciez wiesz; będziesz żałował, ze już; że po wszystkim; że tak któtko...."; ale nie....musiałem przeczytać. No więc napiszę opinię. Jeżeli ochłonę.
Tak więc nie mam szans, żeby ochłonąć. Natomiast jedna rzecz pozostanie dla mnie tajemnicą: dlaczego? Dlaczego Marek Hłasko "wziął zaliczke i się nie wywiązał"? Skoro powiesc była gotowa, albo prawie gotowa, umowa podpisana..... Co zaszło? W każdej innej sprawie gotów jestem uwierzyć, że zabałaganił; zwyczajnie olał; kaca miał; cholera, moze i grypkę. Ale; że nie doniósł; albo niósł i zgubił przy okazji jakiejs imprezy towarzyskiej; że mu tę powiesc ukradli zza pazuchy kożucha kumple od stolika; nie wierzę. Jeszcze jedna zagadka Marka Hłaski.
Jezeli ktoś z czytajacych tę opinię ma WILKA na półce i jeszcze nie przeczytał, zachecam(!!!!): NIE RÓBCIE TEGO!!!! Bedziecie żałowali, jak ja, że... to już się...

książek: 716
ania | 2017-11-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2017

Niestety nie urzekła mnie ta książka.
Wiem, że jest to dobra literatura, że odnaleziona po latach, że język piękny, temat poważny (wtedy), że Marek Hłasko...
Ale albo jestem zbyt niecierpliwa (tyle książek, tak mało czasu), albo żyjemy za szybko (jak wyżej) i kto ma dziś czas, żeby zatrzymać się i zachwycać opisami przyrody?
Czytając tę powieść kilkadziesiąt lat temu, pewnie byłabym zachwycona, dziś nie jestem.
Ale doceniam oczywiście.

książek: 1894
goskrzys | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Odnalezienie maszynopisów tej powieści było nie lada wydarzeniem w świecie literackim. Raz, że oto na nowo przemówił pisarz, który nie żyje od ponad pięćdziesięciu lat. Dwa, że ta jego debiutancka powieść okazała się być utworem całkiem niezłym. A w każdym razie dobrym na tyle, aby zainteresować sobą współczesnego czytelnika, nawet niekoniecznie znającego resztę twórczości Hłaski.

Jasne, można sarkać na nieporadność stylu, manieryczność, a wreszcie – niedzisiejszy, socrealistyczny wydźwięk końcowych partii powieści. Tu właśnie przydaje się świadomość, że utwór ten wyszedł spod pióra zaledwie dziewiętnastoletniego debiutanta, stawiającego pierwsze kroki nie tylko w życiu literackim, ale w życiu dorosłym w ogóle. A któż, takim przysłowiowym pacholęciem będąc, jest w stanie napisać utwór literacki wolny od tego typu skaz, któż ma wypracowany swój styl, swój język? Dużo można Hłasce zarzucić, ale jednak po tej porzuconej powieści talentu, wrażliwości na słowo mówione i niesamowitej...

książek: 439
Bartek Kociszewski | 2018-01-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Podchodziłem do tej powieści z pewnym dystansem. Jest to moja pierwsza książka tego autora. Z tego co udało mi się wyczytać w internecie można było wywnioskować, że jest to powieść poświęcona ideologii socjalistycznej. Fakt, iż nie znałem jeszcze prozy Hłaski połączony z ideologicznym przesłaniem, nie nastrajały mnie zbyt pozytywnie do tej lektury. Mimo to postanowiłem zaryzykować. I nie żałuję.
Książka opowiada historię chłopaka dorastającego na warszawskim Marymoncie w końcowym okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest ona zapisem zmagań chłopaka z życiem, znalezieniem lepszej drogi będącej ucieczką od smutnego i prowadzącego do nędzy życia. Autor porusza problem podejmowania decyzji i odnalezienia własnej tożsamości, sensu bytowania. Świetnie oddane realia przedwojennej Warszawy nadają powieści niesamowicie realistyczny, ciężki klimat. Wszystko to, wraz z świetnie wykreowanymi bohaterami, sprawia, że powieść tą bardzo dobrze się czyta. Trzeba tutaj dodać, że autor tworząc tą...

książek: 249
Michał | 2018-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

„Wilk” to ponura baśń o młodocianym buntowniku z „czerwonego Marymontu”. O utracie marzeń w szarej rzeczywistości. I o tym jak w miejscu bez perspektyw, kiełkuje życiodajna idea.
Hłasko przywołuje nieistniejący już świat, znany choćby z „Króla” Twardocha. Jest to jednak jego bardziej zaściankowy fragment, bez wielkiego tła historycznego, bez galopującej akcji. Za to spisany obrazowym, wiarygodnym i nad wyraz dojrzałym piórem, ze sporą dozą moralizatorstwa. Dzięki temu powieść przypomina momentami prozę Myśliwskiego, kreując na podstawie życiowych doświadczeń proste, lecz ciekawe i wnikliwe przemyślenia. Z biegiem czasu niestety coraz mniej trafne, a pod koniec dość kontrowersyjne. To jest oczywiście największy problem tej książki. Celowa lub w dużej mierze uwarunkowana propagandą i młodym wiekiem autora, naiwna apoteoza stalinizmu, jako jedynej nadziei w... totalnej beznadziei. Problem, który być może i Hłasko w porę dostrzegł, nie chcąc się pochwalić takim właśnie debiutem.
„Wilk”...

książek: 558
Jeżynka | 2015-12-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Jestem warszawianką. Wychowałam się na Śródmieściu a przez 10 lat mojego dorosłego życia mieszkałam na Pradze. Mój mąż zaś to żoliborzanin od pokoleń dzięki któremu zakochałam się w Bielanach, Marymoncie i Żoliborzu.
Czytając "Wilka" Marka Hłaski patrzyłam na opisywane miejsca z dzisiejszej perspektywy: Kępa Potocka, Lasek Bielański, istniejące do dziś ulice pojawiające się w powieści.
Myślę że książkę tę łatwiej będzie czytać osobom które znają Warszawę bo pełno w niej wędrówek po stolicy sprzed 100 lat.

Rysiek Lewandowski to chłopak z Marymontu, części Warszawy która w latach 20-tych ubiegłego wieku była biedną dzielnicą przemysłową gdzie głód i bezrobocie były chlebem powszednim jej mieszkańców. Marzy on o lepszym życiu, o wyrwaniu się z tego miejsca wszelkimi sposobami. Jedynym sposobem wydaje mu się złodziejski fach jednak szybko uzmysławia sobie że jest to sposób na chwilowe polepszenie bytu a on chciałby żyć piękniej a nie tylko napełnić żołądek i kupić sobie parę butów....

książek: 1706
Roman Dłużniewski | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 listopada 2016

Cenię Hłaskę. Bo jego pisarstwo było autentyczne, szczere. Choć poruszał się praktycznie ciągle w podobnych tematach, nigdy mnie nie znudził. Warto.

książek: 133
Paweł KijkoOFMConv | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Dwóch bohaterów: Rysiek Lewandowski i Marymont. Ulica jak Moloch, żywi się swoimi dziećmi, żeruje na nich, więżąc ich w swoim nienasyconym i obojętnym na wszystko cielsku. I to są chyba jedne z najbardziej wyrazistych fragmentów książki.
Wczytując się w klimat, rzeczywiście trudno się dziwić, że socjalizm, komunizm, partia, towarzysze stały się watahą, do której chciał przyłączyć się Rysiek, którego lata odmierzane były głodem. Pomijając ideologiczny filtr, to opowieść o poszukiwaniu lepszego życia, o wybijaniu dziury w brzuchu Molocha. A potwór jest wciąż głodny. Pozostaje beznadziejna walka o buty, które będą mogły wyprowadzić w to właśnie lepsze życie. Ale Moloch bawi się swoimi dziećmi, dając złudną nadzieję wspólnoty, która ramię w ramię będzie walczyć o lepsze, wpychając w kolejną utopijną pułapkę.
Plejada bohaterów, którzy wcale bohaterami nie są. każdy po prostu chce przeżyć. A przeżyć dobrze, bez nienawiści, nosząc w sobie bolesną nadzieję w beznadziejności marymonckiego...

zobacz kolejne z 2148 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Majowe zestawienie dla maturzystów (i nie tylko)

Za chwilę zakwitną kasztany i staniemy się trochę sentymentalni. Matura? Kiedy to było! Dla tych, którzy dopiero będą za kilka dni ją zdawać i dla tych, którzy zdawali ją już jakiś czas temu, przygotowaliśmy zestawienie książek, w których szkoła i egzaminy – maturalne, lecz nie tylko – odgrywają niebagatelną rolę dla rozwoju wypadków.


więcej
Jesienna premiera Marka Hłaski

W minionym roku wydawnictwo Iskry wydało nigdy wcześniej niepublikowaną powieść Marka Hłaski pt. „Wilk”. Również w tym roku postanowili zaskoczyć wielbicieli autora „Pierwszego kroku w chmurach” wydając kolejny tom wcześniej niepublikowanych tekstów! „Najlepsze lata naszego życia” będą miały premierę pod koniec września!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd