Sherlock Holmes i Wampiry Londynu Tom 2 - Umarli i żywi

Wydawnictwo: Egmont Polska
Sherlock Holmes et les Vampires de Londres: Morts et Vifs
komiksy
Hari_Seldon

Zakończenie dwutomowej opowieści o nieznanych przygodach detektywa wszech czasów. Sherlock Holmes wprowadza nas do świata nadprzyrodzonej grozy czającej się na ulicach Londynu. Po sfingowaniu własnej śmierci Sherlock Holmes ukrywa się przed światem i spisuje dla doktora Watsona historię swej walki z potężną organizacją angielskich wampirów. Spieszy się - musi ukończyć opowieść do wieczora, gdyż w nocy czeka go konfrontacja z krwiożerczymi potworami. A wielki detektyw jest przekonany, że nie ujdzie z niej z życiem... Drugi tom Wampirów Londynu zamyka wątek pojedynku Holmesa ze stworami mroku demonicznego księcia Selymesa. Album ukazuje też skomplikowane śledztwo, które doprowadza detektywa wszech czasów do odkrycia tajemnicy Owena Chanesa i wyjaśnienia prawdziwych powodów, dla których ten szalony morderca jest ścigany przez dzieci nocy. Opowieść o walce z wampirami jest początkiem rozrastającej się sagi o przygodach wielkiego detektywa w świecie grozy i horroru. Scenariusze do wszystkich podserii pisze Francuz Sylvain Cordurié (tworzący też cykle fantasy, takie jak Sword czy Walkyrie), a rysunkami zajmują się różni graficy, przede wszystkim pochodzący z byłej Jugosławii Laci czyli Vladimir Krstić, który zdobył uznanie właśnie historią o Holmesie.

źródło opisu: http://egmont.pl/komiksy/

źródło okładki: http://egmont.pl/komiksy/

Wojciech Detko | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Przygody Holmesa z wampirami ciąg dalszy. Tym razem jest trochę lepiej, ale wciąż interesujący koncept połączenia słynnego detektywa z prawdziwymi krwiopijcami wypada słabo.

Historia w tej części jest lepsza ponieważ dostaliśmy odpowiedzi, ale to nie znaczy, że są one wybitne bądź przełomowe. Wszystko ładnie się układa, nie uświadczymy tutaj tej słynnej dedukcji. Mało tego do tej pory mam wrażenie, że Holmes wziął sobie odpowiedzi dosłownie z tyłka.
Sam detektyw zachowuje się dość schizofrenicznie. Najpierw chce zabić wszystkie wampiry, a potem stwierdza, że te nie podlegają pod ludzkie prawa.
Na zakończenie autor zaserwował nam tak bolesny monolog, że nie sposób się skrzywić. Boże jaka to była sztampa pokroju „walczę z wewnętrznym potworem”.

Na zakończenie dodam jakim cudem wampir niszczący marmurowe popiersia nie zabił Holmesa jednym uderzeniem mnie dziwi. Można się bronić, że nie chciał go zabić, ale pewne odkrycia fabularne niwelują ten punkt – chyba, że autorzy...

czytam_podrozuje | 2016-09-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 września 2016

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, dalej brakowało mi błyskotliwości mojego ulubionego bohatera. Ale również zagadki,.... szkoda, bo samo połączenie komiksu i Sherlocka mogłoby być bardzo ciekawe.

Maniek1719 | 2015-12-31

nic nadzwyczajnego ale miłośnicy opowieści o wampirach lub fani Holmesa mogą sobie dla ciekawości sprawdzić tą dwutomową historię :)

Hari_Seldon | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 lipca 2015

Zakończenie historii. Sherlock Holmes postanawia przestać być marionetką w rękach wampirów i poznaje prawdę kryjącą się za motywacją jego przeciwnika. Podobało mi się, że pogłębiono historię głównego czarnego charakteru, a fabuła w pewnym momencie obraca się o 180 stopni. Finałowe starcie pozwala Sherlockowi wykorzystać jego zainteresowanie naukami ścisłymi. Niestety ucierpieli na tym inni bohaterowie – wampiry są tu w większości pokazane jako bezduszni krwiopijcy. Dobrze jednak, że była manifestacja ich mocy. Naprawdę szkoda, że zmarnowano nową towarzyszkę Holmesa – zapowiadała się na ciekawą postać, a tu ją strasznie spłycono. Na plus, że scenarzysta pamiętał o ówczesnej sytuacji Sherlocka i w większości wypadkach działa on w przebraniu. Rysunkowo nie jest nadzwyczajnie – postacie czasami ciężko odróżnić od siebie, ale nie jest tragicznie – dobrze oddano klimat XIX-wiecznego Londynu. Ogólnie cała dylogia nie ma specjalnego wpływu na przygody Wielkiego Detektywa i całość należy...