Pilecki. Śladami mojego taty

Okładka książki Pilecki. Śladami mojego taty
Mirosław KrzyszkowskiBogdan Wasztyl Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2015-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-21
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324034376
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
154 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2310
1184

Na półkach: , ,

Żołnierze Wyklęci to ostatnio bardzo nośny temat. Nie zrozumcie mnie źle. To bardzo dobrze, że mimo wieloletnich starań komunistów, nie udało się tych ludzi skazać na zapomnienie i że obecnie zwraca się im to, co powinni otrzymać dawno. To dobrze, że się o tym mówi. Problem jest taki, że temat ten jest ciekawy i ważny, ale jednocześnie trudny i nie każdy potrafi go opisać z mocą, ale wiarygodnie. I dlatego część utworów o tematyce Wyklętych jest po prostu słaba. Z przyjemnością oznajmiam jednak, że ,,Pilecki. Śladami mojego taty” do tej grupy się nie zalicza. Książka opowiada historię niezwykłego człowieka, a w dodatku robi to w zajmujący i zapadający w pamięć sposób.

Książka to zapis rozmów Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla z Andrzejem Pileckiem, synem rotmistrza Witolda Pileckiego. Po wielu latach syn wreszcie może zacząć mówić o ojcu i robi to. Opowiada o przedwojennym dzieciństwie w rodzinnym majątku, o wybuchu wojny i pobycie rotmistrza w Oświęcimiu, o powojennym haniebnym procesie i dalszych losach rodziny Pileckich. Nie jest to więc tylko historia Witolda, ale także jego rodziny, żony i dzieci. Dzięki temu uzyskujemy pełniejszy obraz życia losów naszego bohatera narodowego.

Autorzy piszą o Pileckim z należnym szacunkiem, ale nie przedstawiają go jako bohatera z pomnika, ale jako zwykłego, choć bardzo odważnego i dobrego człowieka, który miał talent plastyczny, lubił życie na wsi, kochał swoją żonę i dzieci. Andrzej Pilecki nie zna wszystkich szczegółów wojennych losów ojca, dlatego pisze o nim przede wszystkim jako o członku rodziny. Jako o ojcu, który mimo że nie mógł w pełni uczestniczyć w wychowaniu swoich dzieci, to starał się jak mógł, wpoił im ważne wartości, i nawet po śmierci miał ogromny wpływ na ich życie. Pilecki wpłynął na życie wszystkich, z którymi się stykał. I chociaż miał być wymazany z pamięci narodowej, dziś jest jednym z tych Polaków, których najbardziej kojarzy się z II wojną światową.

Warto też wspomnieć o Marii Pileckiej, żonie Witolda, która w oczach syna wyrasta na bohaterkę równą mężowi. Jest opisywana jako bardzo dzielna, silna i pełna samozaparcia kobieta, która nie poddawała się i jak lwica walczyła o swoją rodzinę. Rotmistrz Pilecki z pewnością jest wzorem dla patriotów, natomiast Maria Pilecka może być wzorem dla wszystkich kobiet.

Mimo bolesnego tematu, ,,Pileckiego” czyta się bardzo szybko ze względu na formę wywiadu i ciekawy sposób opowiadania przez Andrzeja Pileckiego. Jestem pewna, że wiele wiadomości z tej książki zostanie w mojej głowie na długo. Jednak jestem zmuszona odjąć jedną gwiazdkę – za wstawki o powstawaniu filmu ,,Pilecki”, które jedynie mnie nudziły. Być może, gdybym oglądała film, przeczytałabym je z zainteresowaniem, jednak nie oglądałam go i dla mnie pełniły tylko rolę przerywnika. Uważam, że książka byłaby lepsza, gdyby skupić się tylko na wspomnieniach.

Oczywiście, polecam wszystkim ,,Pilecki. Śladami mojego taty”. Warto pamiętać o ludziach, którzy w imię miłości do ojczyzny oddali wszystko co mieli, nawet dobre imię, zwłaszcza gdy ich historia jest opisana w dobry i zachęcający do zgłębiania tematu sposób. Nie trzeba wielkich słów, żeby opowiedzieć o wielkim człowieku. Można to zrobić w prosty sposób, tak jak uczynił to Andrzej Pilecki i jego rozmówcy.

,, Patriotyzm to raczej ludzie, a nie miejsca.”

Żołnierze Wyklęci to ostatnio bardzo nośny temat. Nie zrozumcie mnie źle. To bardzo dobrze, że mimo wieloletnich starań komunistów, nie udało się tych ludzi skazać na zapomnienie i że obecnie zwraca się im to, co powinni otrzymać dawno. To dobrze, że się o tym mówi. Problem jest taki, że temat ten jest ciekawy i ważny, ale jednocześnie trudny i nie każdy potrafi go opisać z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    190
  • Chcę przeczytać
    161
  • Posiadam
    65
  • Chcę w prezencie
    30
  • Ulubione
    9
  • Historia
    6
  • 2018
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Historyczne
    3
  • II Wojna Światowa
    3

Cytaty

Więcej
Mirosław Krzyszkowski Pilecki. Śladami mojego taty Zobacz więcej
Mirosław Krzyszkowski Pilecki. Śladami mojego taty Zobacz więcej
Mirosław Krzyszkowski Pilecki. Śladami mojego taty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także