Emilka ze Srebrnego Nowiu

Cykl: Emilka ze Srebrnego Nowiu (tom 1)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Emily of New Moon
Emilka, Srebrny Nów,
Rachatłukum

Inne wydania

Dziesięcioletnia Emilka po śmierci ojca trafia pod opiekę rodziny ze strony matki.Z czasem przyzwyczaja się do warunków panujących w Srebrnym Nowiu i zdobywa nowych przyjaciół.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjecie autorskie

ardnaskela | 2017-05-27

Serią o Emilce zaczytywałam się jako dziecko. Nie policzę ile razy przeczytałam wszystkie trzy książki od deski do deski.

Nigdy nie miałam wrażenia, że Emilka to Ania, chociaż autorka używa swojego ulubionego motywu, główna bohaterka jest inna, niezrozumiana przez otoczenie, inteligentniejsza niż rówieśnicy i dorośli, jest także sierotą. Ten schemat pojawia się regularnie u Montgomery co nigdy mi nie przeszkadzało.Zarówna Emilka jak i Ania czy też Jana są prawdziwe, chwytają za serce, nie są sztampowymi postaciami.

Polecam bardzo bardzo gorąco.

Historia dziewczynki ,która po śmierci ojca musi zamieszkać z nieznaną sobie rodziną matki."Emilka z Księżycowego Nowiu" jest moją ulubioną bohaterką wykreowaną przez Lucy Maud Montgomery.Mimo,że pierwszy raz zetknęłam się z twórczością pisarki z Wyspy Księcia Edwarda przy okazji przygód rudowłosej panny Shirley to właśnie seria o tajemniczej Emilii całkowicie mnie oczarowała .Czym?
Lucy Maud Montgomery w bardzo wiarygodny sposób kreuje tutaj bohaterów.Emilka jest wrażliwą osobą,zachwyca się pięknem świata,ale nie wyrażą tego w taki patetyczny sposób jak Ania.Zamknięta w sobie , wiele myśli i uczuć zdradza jedynie w listach do nieżyjącego ojca.Potrafi się zbuntować, być niemiła.Nie jest ideałem.Nie wszyscy ją lubią,dokonuje nie zawsze słusznych wyborów,zawodzi się na ludziach.Sposób "wychodzenia na prostą" Emilki , jej relacje z rówieśnikami są bardzo prawdopodobne.Tu nie ma "pokrewnych dusz" lecz dzieci,które potrafią się pokłócić , ale i pomóc sobie w trudnych...

Dodi | 2012-07-14
Przeczytana: maj 2012

Wróciłam do tej książki po 5 czy 6 latach. Kiedy czytałam ją po raz pierwszy, chyba nie do końca ją zrozumiałam. Teraz jednak, kiedy dojrzałam, książka porwała mnie całkowicie. W bardzo szybkim tempie pochłonęłam wszystkie 3 tomy :D
Wbrew pozorom nie jest to książka tylko dla młodszych czytelników, ale również dla nastolatków (nawet tych bardziej dorosłych :D )

MajusiaO | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Co rano zawita nadziei kwiat,co rano zaczyna się nowy świat...
Dziewczyna, której z powodu ciężkiej choroby zmarł ojciec, przeprowadza się do ciotek. Osierocona przez rodziców, jest na łasce sióstr swojej matki. Elżbieta jako obowiązek traktuje dziewczynkę. W cudownym Srebrnym Nowiu poznaje przyjaciół i zaczyna uczęszczać do szkoły. Nie omijają ją kłopotliwe sytuacje. Świat wokoło niej podwaja jej wyobraźnię, a w jej duszyczce rodzi się talent pisarski. Emilka poznaje tajemnice swojej rodziny i historię miłosną jej rodziców, przy czym zmienia się jej podejście do ciotek.
Emilka widzi swoje marzenia i zamierza do nich dążyć.
Opowieść o dziecku, które mimo nieszczęścia chce żyć, które razem z przyjaciółmi mają plany na przyszłość.
Serdecznie polecam - idealna książka dla fanów literatury pięknej....
Nie odejdziecie od tej książki obojętnie...

Wiki | 2013-03-23
Na półkach: Przeczytane, PrB

Bardzo lubię "Emilkę...". Jest w niej czar i świeżość typowa dla wszystkich książek Maudie, przyprawiona, całe szczęście, szczyptą goryczy.
Nie jest tajemnicą, że Autorka tworząc postać Emilii Starr - dumnej, ale i wrażliwej, marzącej o karierze pisarki panienki, sportretowała samą siebie. I to jest główna zaleta tej książki. Mnogość wątków autobiograficznych, sprawia, że patrzymy na nią z pewnym zrozumiałym rozczuleniem, a różnobarwność charakterów sportretowanych w "Emilce..." po prostu zachwyca.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Bardzo mądra, ciepła i przepiękna książka opowiadająca o dziewczynce Emilce osieroconej która straciła ojca i trafiła do snobistycznych , surowych krewnych stali się jej opiekunami. Moja ulubiona autorka Lucy Mongomery uwielbiam jej wszystkie książki darze wielkim sentymentem. Wzruszają mnie:))

książek: 2010

Zaczyna się naprawdę żałośnie - Emilce, już i tak pozbawionej matki, nagle umiera ukochany ojciec. Nagle zostaje pozbawiona nie tylko kogokolwiek bliskiego, ale też ukochanego domu - musi wyjechać do krewnych nieżyjącej matki, którzy wyrzekli się jej lata temu z powodu nieakceptowanego przez nich małżeństwa.

Dziewczynka już od początku jest niechciana, przyjęta pod opiekę tylko z obowiązku. Krewni losują, komu przypadnie osierocone dziecko, bo nikt go nie chce... Jak mogliby chcieć wychowywać takie dziecko pod swoim dachem - niepokorne, pyskate, nie dające sobie w kaszę dmuchać i zupełnie nieposłuszne? Emilka to chyba najbardziej charakterna z bohaterek Montgomery, i za to ją lubię - mówi, co myśli, nie jest potulna i cicha. Bywa wręcz nieustraszona, a w domu, do którego trafiła, jest to jej bardzo potrzebne - ciotka Elżbieta to zimna, nieugięta i wręcz okrutna kobieta. Nie ma serca dla dziewczynki.

W szkole Emilka na początku też nie ma łatwo i czeka ją dużo przykrości - jako...

Ta książka jest cudowna , lekko się ją czyta . Myślę że dogadałabym się bez słów z Emilką Star , nie mówiąc już że jest moja imienniczką :D
Przeczytałam wszyściuteńkie części Emilki , kocham , po prostu KOCHAM tą książkę

ephemeris | 2011-09-16
Na półkach: Z dzieciństwa, Przeczytane

Jako dziesięcioletnia poetka byłam zakochana w tej książce. Emilka została w mojej świadomości jeszcze do dziś - jako przykład pięknej inspiracji, młodego ducha napierającego na swój los, który ma własny plan na życie i będzie go realizować choćby wszystko inne było przeciwne.

Marzycielka_ | 2013-04-27

Pamiętam ten dzień,kiedy dostałam od cioci dość sporawą kolekcję książek L.M.Montgomery i na początku spojrzałam na nie z obojętnością,wcześniej nie zetknęłam się z jej twórczością (niestety).Zabrałam się za "Emilkę..",którą wybrałam przez przypadek.Na początku nie wydawała mi się ciekawa,ale z dalszymi stronami nie chciałam jej nawet odłożyć na sekundę! W części spowodowane jest tym,że tytułowa bohaterka przypomina mi mnie,ale nie tylko to mnie do tego przekonało.I tom akurat był dla mnie lekki,mało wzruszeń,ale za to dużo śmiechu.Naprawdę polecam :)