rozwiń zwiń

Wspomnienia wrzesień 1939

Okładka książki Wspomnienia wrzesień 1939
Adam Zakrzewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej biografia, autobiografia, pamiętnik
315 str. 5 godz. 15 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
315
Czas czytania
5 godz. 15 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1149
252

Na półkach:

Wspomnienia te hmmm nieco zalatują peerelowską samokrytyką. Sa swoistą formą przeproszenia obecnie rządzących za lata swojej służby w IIRP oraz złożeniem samokrytycznej oceny jak to nie rozumiałem, nie wiedziałem, nikt nam nie powiedział przed wielkim bratem komunizmu.
Wyraźnie to widać na pierwszych stu stronach gdzie nie raz nie dwa autor powraca do kwestii "wychowania moralnego" w wojsku i jak to ówczesna sytuacja nie odpowiadała potrzebom żołnierzy z prostego ludu, jak to zaprzepaszczano tu szanse etc. Akurat żołnierzowi września ofiarności dla sprawy i patriotyzmu odmówić nie można więc te "wychowanie" to aluzja do pracy polityczno-propagandowej PRLowskiego wojska i tego jak to teraz jest dobrze a wtedy było zaniedbane.
Nie raz nie dwa autor wspomina swoje początki z rewolucja i stara się usprawiedliwić swoje ówczesne - niekomunistyczne - nastawienie.
Kadrę dowódczą odmalowuje (z dwoma wyjątkami) jako nieudaczników, karierowiczów i osoby nienawidzące ZSRR (co akurat jest prawdą), zupełnie niezdolnych pojąć wielkości komunizmu etc. O ile charakterystyki innych dowódców są dość ostre a niejednokrotnie zasłużenie ostre (jak np Dąb-Biernackiego) o tyle generalnie da się wyczuć, że na ostrość pozwala sobie głównie względem osób które na zarzuty nie mogą odpowiedzieć - głównie dlatego, że albo zmarli albo przebywają na stale na emigracji (jak gen. M. Karaszewicz-Tokarzewski).
Nie są mu obce resentymenty z czasów służby np niechęć do gen. R. Abrahama - zdolnego oficera ale pech chciał nielubiącego się z Grzmotem-Skotnickim (d-ca Zakrzewskiego) no więc i Zakrzewski może jedynie wspomnieć, że Abraham "uchodził" za zdolnego a na pewno wymieni wszelkie możliwe niedociągnięcia w Pomorskiej Brygadzie Kawalerii (nawet jeśli faktycznie sytuacja mogła wyglądać nieco inaczej niż o jak ją odmalował).
Wspomina o swoich spięciach ze swoim d-cą w przededniu wojny i niewątpliwie nieustannie podkreśla "wodę sodową" wyższych d-ców polskich (znów na użytek PRLu).
Jeśli idzie o działania to PBK została w zasadzie zniszczona doszczętnie do 3 września - a więc do końca okresu gdy Zakrzewski nią realnie dowodził (potem był w rozjazdach w Warszawie Garwolinie etc) niby nominalnie dalej dowodząc ale faktycznie cedując swoje uprawnienia na zastępców.
Generalnie nie ma co do niego mieć pretensji o wiele rzeczy bo i rozkazy d-ctwa były nieco fantastyczne a nie wykonywanie rozkazów podległych mu oficerów mogło wynikać nie tylko z nienależytego przeszkolenia (za które autor niby sam odpowiadał - jak pisze) ale i ogólnej, katastrofalnej sytuacji w korytarzu pomorskim.
ogólnie wspomnienia warte przeczytania.

Wspomnienia te hmmm nieco zalatują peerelowską samokrytyką. Sa swoistą formą przeproszenia obecnie rządzących za lata swojej służby w IIRP oraz złożeniem samokrytycznej oceny jak to nie rozumiałem, nie wiedziałem, nikt nam nie powiedział przed wielkim bratem komunizmu.
Wyraźnie to widać na pierwszych stu stronach gdzie nie raz nie dwa autor powraca do kwestii "wychowania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Historia
    1
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wspomnienia wrzesień 1939


Podobne książki

Przeczytaj także