Wspomnienia wrzesień 1939

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bedouin

Wspomnienia dowódcy Pomorskiej Brygady Kawalerii z 1939 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ignac | 2018-03-02

Wspomnienia te hmmm nieco zalatują peerelowską samokrytyką. Sa swoistą formą przeproszenia obecnie rządzących za lata swojej służby w IIRP oraz złożeniem samokrytycznej oceny jak to nie rozumiałem, nie wiedziałem, nikt nam nie powiedział przed wielkim bratem komunizmu.
Wyraźnie to widać na pierwszych stu stronach gdzie nie raz nie dwa autor powraca do kwestii "wychowania moralnego" w wojsku i jak to ówczesna sytuacja nie odpowiadała potrzebom żołnierzy z prostego ludu, jak to zaprzepaszczano tu szanse etc. Akurat żołnierzowi września ofiarności dla sprawy i patriotyzmu odmówić nie można więc te "wychowanie" to aluzja do pracy polityczno-propagandowej PRLowskiego wojska i tego jak to teraz jest dobrze a wtedy było zaniedbane.
Nie raz nie dwa autor wspomina swoje początki z rewolucja i stara się usprawiedliwić swoje ówczesne - niekomunistyczne - nastawienie.
Kadrę dowódczą odmalowuje (z dwoma wyjątkami) jako nieudaczników, karierowiczów i osoby nienawidzące ZSRR (co akurat jest...