Polska jest jak obwarzanek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
fobjos

"Polska jest jak obwarzanek" (tytuł książki to cytat z marszałka Piłsudskiego) opowiada o tragedii Stanisława Cywińskiego, którego oskarżono o obrazę pamięci nieżyjącego już wtedy od trzech lat Józefa Piłsudskiego. Zelżono Piłsudskiego czy nie? Pokłóciły się o to tuzy II Rzeczypospolitej: Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Cat-Mackiewicz, Melchior Wańkowicz, Jan Sztaudynger. "Sprawa Cywińskiego" stała się jedną z towarzyskich sensacji w międzywojennej Polsce. Pozostał po niej niesmak, pozostała też "Ustawa o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego" i zapis: "Kto uwłacza imieniu Józefa Piłsudskiego, podlega karze więzienia do lat 5".

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1988

źródło okładki: https://www.atticus.pl

Luetyk | 2017-11-26
Przeczytana: 24 października 2017

Książka cieniutka, błyskawicznie się ją czyta. Widać miejscami, że Autor jeszcze ćwiczył na niej swój warsztat, niemniej przeczytałem z równym zainteresowaniem co późniejsze biografie Autora. Wnioski po przeczytaniu dość przykre - otóż 80 lat temu tzw. elity polityczne i sądowe wcale nie były lepsze od obecnych.