The Complete Sherlock Holmes

Cykl: Sherlock Holmes (tom 1-9)
Wydawnictwo: Bantam Dell
klasyka
angielski
Anna Jędrasik

Inne wydania

źródło okładki: http://www.randomhousebooks.com

Lucyfer | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Najlepszy zakup jaki sobie sprawiłem w tym roku. Każdy fan kryminałów będzie zadowolony z tej cegiełki, ale radzę wcześniej trochę poćwiczyć bicepsy, bo franca szybko zaczyna ciążyć w rękach :)

enigmatique | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Od dawna chciałam przeczytać opowieści o Sherlocku Holmesie, ale dopiero genialny serial na BBC sprawił, że wybrałam się do biblioteki i zabrałam to opasłe tomiszcze do domu i trochę z nim pobyłam :)

Rozwiązywanie morderstw, przestępstw, dziwnych i zwariowanych historii, klimat wiktoriańskiego Londynu, Sherlock i dr Watson to istny raj dla wielbicieli kryminałów.
Postacią która mnie trochę zawiodła był Watson, był taki bez charyzmy, zupełnie bez żadnego słowa sprzeciwu spełniał każdą zachciankę Sherlocka. Jednak Sherlock był po prostu genialny, świetnie wykreowana postać, ponadczasowa. Trudno zapomnieć jego bardzo specyficzny charakter i styl oraz jego genialne metody dedukcyjne.
Jest to genialna klasyka gatunku i bardzo żałuję, że dopiero teraz ją przeczytałam.
Każda opowieść jest niepowtarzalna, każda jest wyjątkowa, wciągająca i klimatyczna. Niektóre zagadki były naprawdę trudne i skomplikowane, ciężko było domyślić się rozwiązania. Inne były łatwiejsze, wystarczyła jedna...

"Jesteś jedynym stałym punktem odniesienia w zmieniających się czasach" Sherlock do Watsona w opowiadaniu "Ostatni ukłon"

Wydanie to zawiera przedmowę Arthura Conan Doyle’a – która wiele wyjaśniła. Otóż dowiedziałam się, że opowiadania zawarte w „Dziennikach Sherlocka Holmesa”, zakończone potyczką z profesorem Moriatym, miały być ostatnie. Wreszcie autor określił swoje arcygenialne opowiadania jako „lżejsze formy literackie”.

Nie czytałam nic innego, co napisał Arthur Conan Doyle - i nie rozumiem dlaczego nie doceniał tego, że stworzył NAJGENIALNIEJSZEGO DETEKTYWA WSZECH CZASÓW. Kiedy piszę o Sherlocku – że jest archetypem detektywa – to nie jest to komplement, ale jest to szczera prawda. Przecież wszyscy późniejsi detektywi, są porównywani właśnie do Sherlocka. I kiedy przeczytałam takie zdanie z przedmowy „Czas, by wielki detektyw zniknął zarówno ze świata realnego, jak i z wyobraźni” – aż zacisnęłam usta!!! Bo to jest NIEMOŻLIWE. Sherlock istnieje w mojej wyobraźni, tak jak...

Wkp | 2017-02-09

KSIĘGA DOSKONAŁA DLA WSZYSTKICH FANÓW SHERLOCKA HOLMESA

Chociaż od powstania Sherlocka Holmesa minęło już 130 lat, postać ta po dziś dzień przyciąga kolejne pokolenia czytelników i inspiruje coraz to nowych twórców. Wszystko jednak zaczęło się od niepozornej noweli „Studium w szkarłacie”, a prawdziwy sukces przyszedł wraz z krótkimi opowiadaniami o przygodach najlepszego detektywa świata. Ostatecznie Arthur Conan Doyle napisał cztery niedługie powieści i 56 krótkich form. Książek prezentujących jego prace było wiele, ale żadna z nich nie może równać się z tym przepięknie wydanym, imponującym rozmiarami tomem, w którym zebrano wszystkie klasyczne opowieści o Sherlocku jakie kiedykolwiek powstały.

Kim jest Sherlock Holmes chyba nikomu nie trzeba mówić. To XIX-wieczny detektyw amator, który dzięki genialnemu zmysłowi dedukcji, pomaga Scotland Yardowi w rozwikłaniu trudnych spraw. Z natury samotnik, zarozumiały megaloman, uwielbiający specyficzne, acz przełomowe metody śledcze oraz...

ma666us | 2011-04-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

W hołdzie wybitnemu pisarzowi. Jako ciekawostkę dodam, że w Anglii podczas robót drogowych wykopano kiedyś czaszkę humanoida której nie można było zaklasyfikować do żadnej znanej grupy. Stworzono nowy gatunek, jednak po latach okazało się, że ktoś zrobił żart i wrzucił sztucznie spreparowaną czasszkę, przypuszcza się, że mógł być to sam Doyle, który miał nieopodal domek, ponieważ myślał w tym okresie nad podobną historią :-)

Magdalena | 2013-05-24

Podziwiam Sherlocka Holmesa. Jest dla mnie autorytetem. Wszystkie rozdziały czyta się jednym tchem, a od książki nie da się oderwać, dopóki nie dowiemy się kto stoi za daną zagadką. Myślę, że każdy powinien znać chociaż jedną jego sprawę. Na prawdę, polecam to arcydzieło. :)

Tomek | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Hosanna na wysokości !! Przeczytałem !!
"Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa” jest ogromna i grubaśna. Ponad tysiąc stron i format A4 robi wrażenie. Nie wyobrażam sobie czytania jej w wersji papierowej. Niedowład rąk chyba murowany. Na szczęście istnieją wersje elektroniczne i ja taką mogłem nacieszyć swoje oko. Dla miłośników epoki i dawnych kryminałów to pozycja obowiązkowa. Ten, kto niezbyt dobrze zna postać Sherlocka Holmesa, może z tego zbioru dowiedzieć się wiele o tej, wydawać by się mogło autentycznej postaci. Jak się okazuje najsłynniejszy detektyw na świecie był zadufanym w sobie narkomanem, który w trakcie prowadzonych śledztw, często naigrywał się z nieporadności funkcjonariuszy policji. Bywało i tak, że różnego rodzaju niemiłe docinki spotykały także samego doktora Watsona, którego detektyw cały czas zwał swoim najwierniejszym przyjacielem. Nie przeszkadzało mu to także w traktowaniu doktora jako swojej osobistej zabawki, przedmiotu potrzebnego do rozwiązania...

Łukaszo | 2017-07-01

Uff...po dość długim czasie udało mi się przeczytać wszystkie opowieści o najbardziej znanym detektywie wszech czasów. I nie była to bynajmniej droga przez mękę, co to to nie. Pierwsze wrażenia po spojrzeniu na taki kawał kolosa nasuwa od razu pytanie: Jak i kiedy to przeczytam?

Na szczęście treść przesłoniła całe obawy jakie miałem z związku z tą pokaźnych rozmiarów lekturą. Sherlocka Holmesa i jego asystenta Dr. Watsona raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Postacie, które już dawno stały się ikoną kryminału miałem przyjemność poznać na kartach tejże książki, są swój sposób niezwykłe i charakterystyczne. Znajdziemy tu wszystkie nowele (w tym rewelacyjny "Pies Baskerville'ów) jak i opowiadania, które spisał Sir Arthur Conan Doyle. To czym zachwyciła mnie ta księga to sławetna sztuka dedukcji głównego bohatera. Sprawy są tu rozwiązywane, mogło by się wydawać w bardzo...

Leelunia | 2014-04-28
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Oczywiście, że Sherlock istniał naprawdę! Jeśli ktoś ma w tej kwestii choćby najmniejsze wątpliwości i przyzna się do tego w mojej obecności, nie dożyje poranka! Dzięki tej książce bowiem znam naprawdę całe mnóstwo sposobów na morderstwo doskonałe (w tym wypadku to byłaby długa i bolesna śmierć).

kpr | 2011-03-17

wyszło drugie, poprawione wydanie, w którym usunięto błędy i zamieszczono pominięte wcześniej opowiadanie. pomyślałem, że powinniście wiedzieć :)

Magdalena Parys poleca na wakacje

Tym razem wakacyjne lektury poleca Magdalena Parys – autorka m.in. powieści obyczajowej z wątkiem sensacyjnym „Magik” czy „Białej Riki”. Jak przystało na pisarkę, która lubi zaskakiwać i wciąż zmienia stylistykę i gatunki pisanych książek, poleca bardzo zróżnicowane tytuły.